Ihana tekosyy ei kohta kelpaa?

Ilmastonmuutos - mikä ihana tekosyy se onkaan ydinvoiman lisäämiselle. Mutta voi olla että se tekosyy on kohta aikansa elänyt, sillä hiilipäästöjä voi muuttaa kiveksi http://science.sciencemag.org/content/352/6291/1262
22256
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Voidaan tietysti kysyä, toimiiko tuo riittävän suuressa mitassa, miten saadaan riittävän suuri reaktiopinta-ala. Ja jos toimii, hiilidioksidin erotus ja pumppaus basalttimuodostumiin varmaankin vaatii aika lailla energiaa.

Äänestä

http://science.sciencemag.org/content/352/6291/1262
But they say the main obstacle—high cost—is one that only changes in policy can overcome.

Fossiilisten polttoaineiden käytön yksi, mutta ei suinkaan ainoa suuri ongelma on CO2. CO2:n talteenotto ja loppusijoitus maaperään lisäisi suuresti energiatuotannon kustannuksia.

On myös muistettava, että maapallon hiili, öljy ja maakaasu -varannot ovat rajallisia. Nykyisellä käyttövauhdilla ne loppuvat viimeistään parissa sadassa vuodessa
Ja vielä, fossiilisten polttaminen synnyttää CO2:n ohella monia muita haitallisia aineita ja pienhiukkasia, jotka puolestaan aiheuttavat vuosittain miljoonien ihmisten sairastumisia ja kuolemia.

Äänestä

Et sitten ole sattunut huomaamaan sitä, että koko hillittömän ilmastolämpenemisen propagointi oli alkujaan Neuvostoliiton juoni läntisen teollisuuden alasajamiseksi? Hyvin osasivat panna liikkeelle, nykyiset kulttuurimarksilaiset vieläkin siitä vaahtoavat, vaikka tilastojen mukaan Maan keskilämpötila on jo ainakin 9 vuotta ollut hitaassa laskussa. Ei sitten päästykään edes sinne keskiajan normaalilämpöön. Vaan vetihän taas joku konkkanokkasakki rahaa kuin suokuokalla...

Äänestä

Ei ydinvoima tarvitse mitään tekosyitä. Se on paras. Ja sitäpaitsi kannatan ilmastonmuutosta ihan kybällä.

Äänestä

"CO2:n+talteenotto+ja+loppusijoitus+maaperään+lisäisi+suuresti+energiatuotannon+kustannuksia."Teillä+nucleokraateilla+on+kaiketi+sellainen+toive,+ettei+ilmastonmuutoksen+torjunnan+pitäisi+aiheuttaa+lainkaan+lisäkustannuksia.+Lisäksi+harha,+että+asia+voitaisiin+hoitaa+ydinvoimalla,+jonka+osuus+energiatuotannosta+on+nyt+3%,+eikä+näillä+näkymin+tule+juurikaan+kasvamaan.+Uuden+ydinvoiman+hinta+olisi+joka+tapauksessa+vähintään+kaksinkertainen+fossiilisiin+verrattuna.+Energiakäänne+maksaa,+mutta+se+alkaa+olla+jo+ainoa+vaihtoehto+tulevaisuudelle.+Uusiutuvien+ohessa+ydinvoima+tulee+piipertämään+omalla+pienellä+osuudellaan,+mutta+ehkä+vain+joitakin+kymmeniä+vuosia,+jolloin+alkaa+200+000+vuoden+jälkihoito.

2Äänestä
  • >+Lisäksi+harha,+että+asia+voitaisiin+hoitaa+ydinvoimalla,+jonka+osuus+>+energiatuotannosta+on+nyt+3%,+eikä+näillä+näkymin+tule+juurikaan+kasvamaan.käytit+ensin+konditionaalia.+Kyllä,+ilmastonmuutos+voitaisiin+hoitaa+ydinvoimalla+(ainakin+pitkälti),+mutta+se+vaatisi+osuuden+energiantuotannosta+kasvattamista.+Ripeästi...Olen+itse+valmis+maksamaan+sähköstä+ekstraa,+jotta+saisin+ympäristöystävällistä+ydinvoimaa.+Itse+asiassa+teenkin+niin.+Olisin+saanut+halvemman+sopimuksen,+mutta+ostin+yhtiöltä,+joka+lupaa+"täysydinsähköä".+:)

    Äänestä

  • TheRat kirjoitti:

    >+Lisäksi+harha,+että+asia+voitaisiin+hoitaa+ydinvoimalla,+jonka+osuus+>+energiatuotannosta+on+nyt+3%,+eikä+näillä+näkymin+tule+juurikaan+kasvamaan.käytit+ensin+konditionaalia.+Kyllä,+ilmastonmuutos+voitaisiin+hoitaa+ydinvoimalla+(ainakin+pitkälti),+mutta+se+vaatisi+osuuden+energiantuotannosta+kasvattamista.+Ripeästi...Olen+itse+valmis+maksamaan+sähköstä+ekstraa,+jotta+saisin+ympäristöystävällistä+ydinvoimaa.+Itse+asiassa+teenkin+niin.+Olisin+saanut+halvemman+sopimuksen,+mutta+ostin+yhtiöltä,+joka+lupaa+"täysydinsähköä".+:)

    Teen aina sähkösopimuksen luotettavan sähköyhtiön kanssa joka myy sitä edullisimmin. Olkoon millä nimikkeellä tahansa, koska samaa tuotetta sitä siirtolinjan kautta tulee. Miltään postilokerofirmalta en lähde ostelemaan, koska harmaa talous on siinä mukana. Kun sähkötekniikan perusteet tuntee niin ei mene kalliiseen.

    Äänestä

  • Kylmä.Totuus kirjoitti:

    Teen aina sähkösopimuksen luotettavan sähköyhtiön kanssa joka myy sitä edullisimmin. Olkoon millä nimikkeellä tahansa, koska samaa tuotetta sitä siirtolinjan kautta tulee. Miltään postilokerofirmalta en lähde ostelemaan, koska harmaa talous on siinä mukana. Kun sähkötekniikan perusteet tuntee niin ei mene kalliiseen.

    Tällä hetkellä tuo käytännössä pitää paikkansa. Ydinsähköä on niin paljon saatavilla, että sitä laskelmallisesti riittää kaikille halukkaille ja reserviin jää vielä paljon. Mutta jos useampi haluaisi sitä, olisi sitä joko rakennettava lisää, tai lopetettava sen myynti.

    Eikä tuo nyt ihan hirveästi ole kalliimpaa kuin mikään kilpaileva tuotekaan.

    Kyllä sitä muutaman euron kuussa voi maksaa hyvän asian puolesta.

    Äänestä

"Teillä nucleokraateilla on kaiketi sellainen toive, ettei ilmastonmuutoksen torjunnan pitäisi aiheuttaa lainkaan lisäkustannuksia."

Miksi noin hölmö väite, Late.
Ilmastonmuutoksen torjunta aiheuttaa väistämättä lisäkustannuksia. Sen tietää myös "nucleokraatit".

Esimerkki; Saksan enegiakäänne; lisäkustannukset vuodesta 2009 noin 175 miljardia euroa, ja tulos; kasvihuonekaasupäästöt eivät ole pienentyneet.

Äänestä

Pitäisi Late katsoa myös avausviestiä johon reagoitiin. Siinä esitettiin että nyt on keksitty mullistava menetelmä jolla voidaan sitoa hiilidioksidia basalttiin ja siten ydinvoima voidaan unohtaa ilmastonmuutoksen hillinnän keinovalikoimasta. Mutta ei tuo uusi menetelmä helpota yhtään hiilidioksidin talteenottoa. Ja menetelmä edellyttää hiilidioksidin pumppaamista basalttikallioon veden kanssa jolloin tehokkuus käytettyihin resursseihin nähden voi jäädä aika pieneksi. Eli ei yksin talouspuoli mutta myös teknisesti on vain yksi edistysaskel jonka toteutettavuudesta ei voi vielä kovin paljon sanoa.
Sinänsä aika tyypillinen uutinen näillä palstoilla: lähes joka viikko on jokin akku- tai ikiliikkujakeksintö joka "tekee ydinvoiman tarpeettomaksi".

Äänestä

  • Saksan esimerkki osoittaa että ydinvoimasta luopuminen merkitsee hiilivoiman säilyttämistä ja jopa lisäämistä, jotta voidaan korvata vaihtelevatehoisten tuotantovajeet. Se johtaa siihen että hiilidioksidipäästöt eivät vähene ja ilmastotavoitteet on vedettävä vessasta alas.
    Eli hiilivoima ja ydinvoima ovat vaihtoehtoisia, ja vaihtelevatehoiset uusiutuvat ja hiilivoima ovat kuin paita ja peppu.

    1Äänestä

  • FaktaaKehiin kirjoitti:

    Saksan esimerkki osoittaa että ydinvoimasta luopuminen merkitsee hiilivoiman säilyttämistä ja jopa lisäämistä, jotta voidaan korvata vaihtelevatehoisten tuotantovajeet. Se johtaa siihen että hiilidioksidipäästöt eivät vähene ja ilmastotavoitteet on vedettävä vessasta alas.
    Eli hiilivoima ja ydinvoima ovat vaihtoehtoisia, ja vaihtelevatehoiset uusiutuvat ja hiilivoima ovat kuin paita ja peppu.

    Jostakin kummallisesta syystä joillekin on ydinvoiman vastustamisesta on muodostunut joillekin ristiretki. Mutta hällä väliä. Suuri enemmistö päättää. Suomeen on rahaillaankin rakenteilla lisää ydinvoimaa. Ja tähän se ei jää. Parempia vauhtoehtoja ei ole.

    Äänestä

"Jostakin kummallisesta syystä joillekin on ydinvoiman vastustamisesta on muodostunut joillekin ristiretki."

Ristiretkeläinen henki tästä vastustamisesta valitettavasti puuttuu. Ydinvoiman vastustaminen on sellaista hiljaista nurinaa, älymystön laiska harrastus, valmiiksi periksiantamista, alistumista punaniskaiselle jyräämiselle, jossa raha valuu rasvana suunpielistä.

Ydinvoiman kannattajien häikäilemätön ilmastonmuutospropganda vie voimat vastustajilta. Vastustamien hiipuu myö sen takia, että ydinvoima tekee itsestään lopulta tarpeettoman ja liian kalliin, joten ydinvoiman poistuminen näyttämöltä ei tarvitse edes ulostaputusta, odottaminen riittää.

1Äänestä
  • Ydinvoiman kannattajat varmaankin järjestivät Pariisin COP 21 huippukokouksenkin?

    Äänestä

Yhteenvetoa Laten mutinasta;
Ydinvoiman vastustaminen ei kannata. Vastustajilta menee voimat, ja toisaalta ydinvoima tekee itsestään tarpeettoman. Riittää, että jää alistuneena odottamaan, miten ydinvoimalle käy.

Äänestä
  • En ihan hirveästi luottaisi tuohon uutiseen. Ei muuten, mutta lähde... :)

    Äänestä

Hyvä ja kasteenraikas ydinvoima on edistyksen airut.

Äänestä
  • Lähdekritiikki! Tämä "uutinen" perustuu yhden tunnetun lämpenemisdenialistin blogiin. Onhan se toki tohtori. Sähkötekniikan tohtori, jos oikein muistan...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Alinvoima kirjoitti:

Ilmastonmuutos - mikä ihana tekosyy se onkaan ydinvoiman lisäämiselle. Mutta voi olla että se tekosyy on kohta aikansa elänyt, sillä hiilipäästöjä voi muuttaa kiveksi http://science.sciencemag.org/content/352/6291/1262

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu