Niin myös teuvoeksytys on paljastettu palstalla moneen kertaa ja hyvin!
Eksytykset pitää paljastaa!
Eksytystenpaljastaja
13127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Väitän, että eksytyksen paljastaja eksyttää itsekin.
Eihän tuosta sunilaisuuden jumaluudesta ole yhtään sen enempää näyttöä kuin allahista, jeesuksesta tai jahvestakaan.
Hölmöt ja mieleltään vajavaiset tai heikot uskovat ihan mihin tahansa hömppään, kunhan ei itse tarvitse ajatella.
Ajattelusta nimenomaan on kysymys. Ajattele sinäkin, missä vietät iäisyytesi.
Ihan vaan tiedoksi, että sinun epäjumalasi ei ainakaan voi olla oikea jumala, joten epäjumalan seuraamisesta tuomiosi on ateistia ikävämpi, jos ihan aikuisten oikea jumala sattuisi olemaan olemassa. Ateisti ei sentään ilman minkäänlaista todisteen häivää uskonut ihmisen omaksi kuvakseen luomiin epäjumaliin.
Näinhän te ateistit laulatte:
"Jumala ei mittään, Saatana ei mittään,
Jumalan Poika ei mittään!"
"Uskovaiset ei mittään, papit ei mittään..."
Tulkaa kaikki joukolla paljastamaan tämä eksytys:
Teuvo Suni: Rosvojen luolasto
TeuvoSuni
19.2.2016 10:22
"Jumala, joka on luonut maailman ja kaiken, mitä siinä on, hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu ihmiskäsin tehdyissä temppeleissä.
Häntä ei myöskään palvella ihmiskäsin, ikään kuin hän tarvitsisi jotakin - itse hän antaa kaikille elämän, hengen ja kaiken muun.
Yhdestä ihmisestä hän on luonut koko ihmissuvun, kaikki kansat asumaan eri puolilla maan päällä, hän on säätänyt niille määräajat ja asuma-alueiden rajat, jotta ihmiset etsisivät Jumalaa ja kenties hapuillen löytäisivät hänet.
"Jumala ei kylläkään ole kaukana yhdestäkään meistä: hänessä me elämme, liikumme ja olemme. Ovathan muutamat teidän runoilijannekin sanoneet: 'Me olemme myös hänen sukuaan.'
Koska me siis olemme Jumalan sukua, meidän ei pidä luulla, että jumaluus olisi samankaltainen kuin kulta, hopea tai kivi, kuin ihmisen mielikuvituksen ja taidon luomus.
Tällaista tietämättömyyttä Jumala on pitkään sietänyt, mutta nyt sen aika on ohi, hän vaatii kaikkia ihmisiä kaikkialla maailmassa tekemään parannuksen."
"Hän, Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle, asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala."
Hän sanoi heille: "On kirjoitettu: 'Minun huoneeni on oleva rukouksen huone.' Mutta te olette tehneet siitä rosvojen luolan."
Jumalan tuomio, kun se ihmiskunnan kerran kohtaa, se alkaa juuri näistä Saatanan palvelijoillaan rakennuttamista jumalanhuoneista, joissa vuosisadasta ja -tuhannesta toiseen ihmisiä pidetään Saatanan orjina juuri noilla ihmiskäsin tehtävillä jumalanpalveluksilla.
Siksi Raamatun viimeisimpiä Jeesuksen Kristuksen käskyjä on kutsua kaikki omansa pois noista Saatanan rituaalipalveluksista, ennen kuin hän saapuu ne tuhoamaan:
"Sen porton ( näiden lopun ajan seurakuntien ) viiniä, vihan viiniä, ovat kaikki kansat juoneet, kaikki maailman kuninkaat ( siis esivallat) ovat irstailleet hänen kanssaan, ja kaikki maailman kauppamiehet ovat rikastuneet hänen vauraudestaan ja ylellisestä elämästään
Minä kuulin taivaasta toisenkin äänen, joka sanoi: "Lähtekää pois, jättäkää hänet, te, jotka olette minun kansaani, ettette joutuisi ottamaan osaa hänen synteihinsä, ettekä jäisi alttiiksi niille vitsauksille, joilla häntä lyödään. Hänen syntiensä töykkiö ulottuu jo taivaaseen asti, eikä Jumala unohda hänen pahoja tekojaan."
Tätä käskyä ei yksikään Jumalan jo paaduttama kykene noudattamaan, koska Jumalan lähettämän rajun eksytyksen vaikutuksesta tätä kehotusta rakkaan seurakuntansa jättämisestä pidetään Saatananasta lähteneenä. Vaikka tämä on yhtäpitävä Jeesuksen ja profeettojen ilmoitusten kanssa:
"Kun Jeesus oli tullut ulos temppelistä ja oli lähdössä pois, opetuslapset tulivat hänen luokseen näyttääkseen hänelle temppelialueen rakennuksia. Mutta Jeesus sanoi heille: "Näettekö kaiken tämän? Totisesti: kaikki revitään maahan, tänne ei jää kiveä kiven päälle."
"Kuulkaa siis: teidän temppelinne on jäävä asujaansa vaille."
Näin oli Jumala ihmiskäsin tehdyt jumalanhuoneet lopullisesti hylännyt, ja näin käynyt toteen hänen profeetoilleen antamansa ennustukset:
"Oman majansa hän tuhosi, hävitti puutarhansa, löi maan tasalle pyhäkkönsä. Juhlapäivän ja sapatin hän antoi unohtua Siionissa. Kauhistuttavassa vihassaan hän hylkäsi kuninkaan (siis esivallan) ja papit.
Myös oman alttarinsa hän jätti, hylkäsi temppelinsä. Hän antoi vihollisen käsiin palatsit ja muurit.
Herra oli päättänyt hävittää Siionin muurit. Tarkoin hän tiesi, mitä teki. Ei hän vetänyt kättään tuhoamasta: valli ja muuri itkivät kohtaloaan, yhdessä ne sortuivat."
Miksi Jumala tällaisen teon teki. Sekin on selvästi ilmoitettu:
"Herra päästi kiivautensa purkautumaan, vuodatti koko hehkuvan vihansa. Hän sytytti Siionin tuleen, poltti sen perustuksia myöten.
Eivät uskoneet maan piirin kuninkaat, ei tullut kenenkään mieleen, että jonakin päivänä vainooja ja vihollinen tulisi sisään Jerusalemin porteista.
Tämä tapahtui profeettojen syntien tähden, pappien rikkomusten tähden, he vuodattivat kaupungissa viattomien verta. Silmät sokeina he nyt harhailevat kaduilla veren tahrimissa vaatteissa. Vaatteita, joihin eivät saisi edes koskea, he kantavat yllään."
Todistukseksi kaikelle tällä Jumala salli roomalaisten tuhota oman temppelinsä vuonna 70
Siksi Jeesus ei suostunut tähän Saatanan mahtavaan tarjoukseen, jolla hän suostutteli häntä näiden rakennustensa johtajaksi:
"Kaiken tämän, koko maailman ja sen loiston minä annan sinun valtaasi, sillä se on annettu minun haltuuni ja minä voin antaa sen kenelle tahdo. Jos kumarrat minua, tämä kaikki on sinun."
Jeesus ei kumartanut, mutta sitten tulivatkin paavit, kardinaalit, patriarkat, metropoliitat, arkkipiispat, piispat, papit, evankelistat, julistustyöntekijät, vanhemmistoveljet, saarnaajat, kaatajat, kastajat.
Kaikkein mahtavimmat arvonimet on Saatana antanut ortodokseille;
Ensimmäinen eksymyksesi Teuvo on se, että kirjoitit juuri toisen henkilön nimimerkillä.
Jos uskoo jeesukseen niin saako varastaa aasin ?
Jeesus lähetti Juudaksen ilmoittamaan mistä hänet löytää, ja sanoi:" Nyt Ihmisen poika on kirkastettu ja Jumala kirkastaa itsensä hänessä" .
Hänessä..... siis Juudaksessa. Ei kukaan sano itsstään, että ' hänessä.'
Olette kuulleet sanottavan: "Jeesus on kuolleiden esikoinen, ensimmäinen kuoloon nukkuneista."
Väärin: Jokainen tajuaa, että ihmisiä oli kuollut aikaisemminkin.
Olette kuulleet sanottavan; " Jeesus on ensimmäinen kuoleista yläsnoussut "
Väärin: Monien kuolleiden kerrotaan nouseen jo hänen kuolemansa hetkellä, ( Monien pyhien ruumiit nousivat ylös haudoistaan) .
Teuvo on onnistunut eksyttää lähinnä itsensä. Hän on itseasiassa trolli. Hänen touhujaan pitkään seuranneena voin näin perustellusti sanoa.
Teuvo on tietoisesti valinnut tehtävän, joka EI ole Jumalalta, vaan saatanalta, nimittäin Raamatun totuuksien polkemisen.
Teuvo on helppo todeta eksyttäjäksi. Niin paljon hän päästelee omiaan, vaikka yrittääkin peitellä sitä paljolla Raamatun siteerauksilla.