Aatamin lapsia- oliko Aatami kääpiö?

http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/hobitti_ihmisen_esi_isa_loytyi

"Uudet fossiilit koostuvat kuudesta hampaasta ja leukaluun palasta. Ne ovat kuuluneet ainakin kolmelle eri yksilölle. Mukana on kahden eri lapsen maitohampaita, ja leukaluu on kuulunut miehelle, joka on ollut jopa viidenneksen pienempi kuin Lian Buan pikkuihmiset.

Floresinihmiset olivat vain runsaan metrin pituisia"
693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On esitetty, että kääpiöityminen johtuisi tunnetusta ilmiöstä, jossa isot eläimet usein kääpiöityvät joutuessaan elämään saarilla eristyksessä.

Vaikka ensimmäiset löydöt koostuivatkin hyvin vähästä materiaalista, on tilanne nyt muuttunut:
"Floresin saarelta on löytynyt lukuisten yksilöiden lähes kokonaisia luurankoja, ja kaikissa on nähtävillä samat ominaisuudet; olisi erittäin epätodennäköistä, että samalta saarelta löytyisi vain kehityshäiriöisiä yksilöitä."
Lisää seuraavassa linkisä. Kyseisessä linkissä mainittu Kolbertin kirja "Kuudes massasukupuutto" on myös lukemisen arvoinen opus.
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiN3auq_aHNAhXnIpoKHWXVBeQQFggbMAA&url=https://kuudessukupuutto.net/2015/11/25/hobiteista/&usg=AFQjCNG2EF5DYUXKE7qH3C-2GhC7PKlmmQ

Ps. Kyseessä saattaa olla suoraan pystyihmisestä kehittynyt laji, joka on paljon kaukaisempaa sukua kanssamme kuin esimerkiksi neanderdalilainen.

Äänestä
  • "On esitetty, että kääpiöityminen johtuisi tunnetusta ilmiöstä, jossa isot eläimet usein kääpiöityvät joutuessaan elämään saarilla eristyksessä."

    Evoluutio on elävien olentojen sopeutumista uusiin elinympäristöihin. Kreationistit eivät usko evoluutioon, joten he eivät usko elävien olentojen pystyvän sopeutumaan elinympäristön muutoksiin.

    Äänestä

  • Kreationisti selittänee asian rappeutumisfantasialla.

    Äänestä

Ainakin voimme olla varmoja että nuo eivät ole niiden 1.5km korkeiden jättiläisten luurankoja joista Eenokin kirja (ja ilman tarkkaa pituustietoa tietysti myös 1 Moos) kertoo. Vaikka toki 1500-kertainen virhe olisi vielä pientä suhteessa siihen miten isosti kretut erehtyvät maan ikämäärityksissä.

Ne jättiläisten fossiilit ovat vielä jostain syystä löytämättä. Kretut varmaan tiedottavat sitten täällä kun löytävät niitä. Onnea heille etsintään.

Äänestä

4Moos.13:34. Biblia (1776). Me näimme siellä myös hirmuiset Enakin pojat, jättiläiset ja me olimme meidän silmäimme edessä (nähdä) niinkuin heinäsirkat, ja niin olimme myös me heidän silmänsä edessä.

Äänestä
  • Hyvä huomio, nuo jättiläiskuvitelmat eivät tosiaan rajoitu niihin tulvaa edeltäneisiin ihmis-enkeli -hybrideihin vaan vastaavia tarinoitiin myöhemminkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


panteisti kirjoitti:

http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/hobitti_ihmisen_esi_isa_loytyi

"Uudet fossiilit koostuvat kuudesta hampaasta ja leukaluun palasta. Ne ovat kuuluneet ainakin kolmelle eri yksilölle. Mukana on kahden eri lapsen maitohampaita, ja leukaluu on kuulunut miehelle, joka on ollut jopa viidenneksen pienempi kuin Lian Buan pikkuihmiset.

Floresinihmiset olivat vain runsaan metrin pituisia"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu