Klo 19 -20 tuli Yle1:sen Historia sarjassa jakso "Natsis ja Lähi-itä"
Tuotiin esille miten natseilla ja atabeilla on ollut läheistä yhteistyötä Lähi-idän asioissa juutalaisia vastaan.
Mm.vatikkaani antoi paperit ja siirsi natsiupseereita Italiaan ja Lähi-itään. Punainen Risti oli myös mukana näissä natsien suojelemisissa.
Kannattaa katsoa!
Edelleenkin heldän yhteistyönsä jatkuu ja vaikeuttaa juutalaisten ja Israelin elämää.
http://areena.yle.fi/1-2269874
Natsit ja lähi-itä
12
290
Vastaukset
- EiUutinen
Tämähän on ollut tiedossa jo pitkään, ei asiassa mitään uutta ole.
Yle on ansiokkaasti ja tasapuolisesti esittänyt dokumentteja aiheesta aikaisemminkin.Minusta tämä oli hyvä ohjelma vaikka asiat ovatkin pääosin tiedossa. Saksalaisten tekemä ja sisälsi paljon filmimateriaalia.
Tiesitkö, että natsiupseeri johti Egyptin armeijaa 1948 kun arabimaat hyökkäsivät Israeliin?- EiUutinen
OksastettuOksa kirjoitti:
Minusta tämä oli hyvä ohjelma vaikka asiat ovatkin pääosin tiedossa. Saksalaisten tekemä ja sisälsi paljon filmimateriaalia.
Tiesitkö, että natsiupseeri johti Egyptin armeijaa 1948 kun arabimaat hyökkäsivät Israeliin?En tunne tuon sodan historiaa niin tarkkaan. Olen enemmän toisen maailmansodan ja sen ajan historian tuntija.
Mutta yleisesti on tiedetty jo pitkään että esim. saksalaisia insinöörejä kehitti ohjuksia Egyptissä. Tästäkin Yle on esittänyt dokumentteja, muistaakseni. EiUutinen kirjoitti:
En tunne tuon sodan historiaa niin tarkkaan. Olen enemmän toisen maailmansodan ja sen ajan historian tuntija.
Mutta yleisesti on tiedetty jo pitkään että esim. saksalaisia insinöörejä kehitti ohjuksia Egyptissä. Tästäkin Yle on esittänyt dokumentteja, muistaakseni.Joo, vuoden 1948 häviön jälkeen arabimaat alkoivat ostaa saksasta aseita. Lentokoneisiin ja laskuvarjojoukkoihin panosti Egypti erityisesti.
- EiUutinen
OksastettuOksa kirjoitti:
Joo, vuoden 1948 häviön jälkeen arabimaat alkoivat ostaa saksasta aseita. Lentokoneisiin ja laskuvarjojoukkoihin panosti Egypti erityisesti.
Saksan tekniikkaa ja osaamista tosin käyttivät myös muut, NL, Englanti, USA (kuuraketti), Ranska.
EiUutinen kirjoitti:
Saksan tekniikkaa ja osaamista tosin käyttivät myös muut, NL, Englanti, USA (kuuraketti), Ranska.
Englanti laittoikin sitten kapuloita rattaisiin arabien ja Saksan asekauppoihi,
- EiUutinen
OksastettuOksa kirjoitti:
Englanti laittoikin sitten kapuloita rattaisiin arabien ja Saksan asekauppoihi,
Jos omat tuotteet eivät pärjää kilpailussa käytetään politiikkaa.
Volkswagen Golf vs Morris Marina? EiUutinen kirjoitti:
Jos omat tuotteet eivät pärjää kilpailussa käytetään politiikkaa.
Volkswagen Golf vs Morris Marina?Näin se menee:=)
Olen tallentanut tämän ohjelman ja palaan asiaan kun olen katsonut sen.
- uusi.konsteja
Otatko natseista oppeja uusille vihateoillesi?
- hyvä.ohjelma
Hyvä ohjelma. Paljastaa hyvin islamin ja natsien yhteistyön nykyäänkin!
- totuus.esille
Niin tekee, suorittelen!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi305043Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2604907Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä524417Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461838Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131462- 1061440
