Klo 19 -20 tuli Yle1:sen Historia sarjassa jakso "Natsis ja Lähi-itä"
Tuotiin esille miten natseilla ja atabeilla on ollut läheistä yhteistyötä Lähi-idän asioissa juutalaisia vastaan.
Mm.vatikkaani antoi paperit ja siirsi natsiupseereita Italiaan ja Lähi-itään. Punainen Risti oli myös mukana näissä natsien suojelemisissa.
Kannattaa katsoa!
Edelleenkin heldän yhteistyönsä jatkuu ja vaikeuttaa juutalaisten ja Israelin elämää.
http://areena.yle.fi/1-2269874
Natsit ja lähi-itä
12
312
Vastaukset
- EiUutinen
Tämähän on ollut tiedossa jo pitkään, ei asiassa mitään uutta ole.
Yle on ansiokkaasti ja tasapuolisesti esittänyt dokumentteja aiheesta aikaisemminkin.Minusta tämä oli hyvä ohjelma vaikka asiat ovatkin pääosin tiedossa. Saksalaisten tekemä ja sisälsi paljon filmimateriaalia.
Tiesitkö, että natsiupseeri johti Egyptin armeijaa 1948 kun arabimaat hyökkäsivät Israeliin?- EiUutinen
OksastettuOksa kirjoitti:
Minusta tämä oli hyvä ohjelma vaikka asiat ovatkin pääosin tiedossa. Saksalaisten tekemä ja sisälsi paljon filmimateriaalia.
Tiesitkö, että natsiupseeri johti Egyptin armeijaa 1948 kun arabimaat hyökkäsivät Israeliin?En tunne tuon sodan historiaa niin tarkkaan. Olen enemmän toisen maailmansodan ja sen ajan historian tuntija.
Mutta yleisesti on tiedetty jo pitkään että esim. saksalaisia insinöörejä kehitti ohjuksia Egyptissä. Tästäkin Yle on esittänyt dokumentteja, muistaakseni. EiUutinen kirjoitti:
En tunne tuon sodan historiaa niin tarkkaan. Olen enemmän toisen maailmansodan ja sen ajan historian tuntija.
Mutta yleisesti on tiedetty jo pitkään että esim. saksalaisia insinöörejä kehitti ohjuksia Egyptissä. Tästäkin Yle on esittänyt dokumentteja, muistaakseni.Joo, vuoden 1948 häviön jälkeen arabimaat alkoivat ostaa saksasta aseita. Lentokoneisiin ja laskuvarjojoukkoihin panosti Egypti erityisesti.
- EiUutinen
OksastettuOksa kirjoitti:
Joo, vuoden 1948 häviön jälkeen arabimaat alkoivat ostaa saksasta aseita. Lentokoneisiin ja laskuvarjojoukkoihin panosti Egypti erityisesti.
Saksan tekniikkaa ja osaamista tosin käyttivät myös muut, NL, Englanti, USA (kuuraketti), Ranska.
EiUutinen kirjoitti:
Saksan tekniikkaa ja osaamista tosin käyttivät myös muut, NL, Englanti, USA (kuuraketti), Ranska.
Englanti laittoikin sitten kapuloita rattaisiin arabien ja Saksan asekauppoihi,
- EiUutinen
OksastettuOksa kirjoitti:
Englanti laittoikin sitten kapuloita rattaisiin arabien ja Saksan asekauppoihi,
Jos omat tuotteet eivät pärjää kilpailussa käytetään politiikkaa.
Volkswagen Golf vs Morris Marina? EiUutinen kirjoitti:
Jos omat tuotteet eivät pärjää kilpailussa käytetään politiikkaa.
Volkswagen Golf vs Morris Marina?Näin se menee:=)
Olen tallentanut tämän ohjelman ja palaan asiaan kun olen katsonut sen.
- uusi.konsteja
Otatko natseista oppeja uusille vihateoillesi?
- hyvä.ohjelma
Hyvä ohjelma. Paljastaa hyvin islamin ja natsien yhteistyön nykyäänkin!
- totuus.esille
Niin tekee, suorittelen!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."422126Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711893- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96942
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73889Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78839Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691
