Auton historiatiedot

historia.kiinnostaa

Hain Fonectan ja ajoneuvokkaan netin kautta (Trafi) muutamien entisten autojen tietoja ja yhden auton kohdalla oli maininta että "poistettu tuhoutuneena lopullisesti rekisteristä". Mitähän tuollainen tuhoutuminen yleensä tarkoittaa, kolaroitu? Palanut? Ilkivaltaa?
Romutustodistuksella romutushan ei aiheuta tuollaista merkintää, kylläkin poistettu lopullisesti rekisteristä mutta romutuspoistona.

Kilpihistorian päiväykset myös kiinnostaa, ne on ainakin vielä 80- ja 90-luvun autoissa aikaisempia kuin käyttöönottopäivämäärä, saiko ne kilvet jo maahantulovaiheessa? Itse olen ostanut uuden auton 2011 ja 2016, niissä kilpihistorian päiväys on sama kuin käyttöönottopäivämäärä.

Kolmantena asiana, omistushistoria ei näy kauemmas kuin 1987, siis esim. vm. 1982 auton ensimmäisiä omistajia ei näy vaan vasta n. 1987 alkaen ja 70-luvun autoista ei näytä löytyvän enää mitään tietoja ainakaan noilla nettihauilla. Voikohan näin vanhojen autojen tietoja, omistajia, ensirekisteröintipäiviä ja rekisteristä poistopvm / romutuspvm saada mitenkään selville?

1

5316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomessa tapahtuneista kolareista on juurikin nähtävillä vain lunastukseen johtaneet tapahtumat. Se mitä on tapahtunut jää myöskin selvitettäväksi auton kuntoa tarkastelemalla.

      Tuo voi olla myös paha kolari, jonka jälkeen vakuutusyhtiö on lunastanut auton. kyseessä on niin sanottu kaksikilpinen auto.

      Useimmissa Euroopan maissa on vakuutusyhtiöillä keskitetty ja imainen rekisteri autoihin kohdistuneista vakuutusmaksuista. Rekisteri näyttää, että kuinka paljon vakuutusyhtiö on korvaunnut ja vieläpä korjatun kohdan autosta. Näitä tietoja on useilla autojen historiatietojen tarjoajilla. Suomalainen InspectWise Oy raportti on sisällöltään vastaava kuin CarVertical, mutta ainakin yksittäin ostettuna hieman edullisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      914
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      838
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      788
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      688
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      488
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      476
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      467
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe