Demarit oppositiossa kurjan talouden aikaan

Demarit on vastuunpakoilijoista pahimpia. Aina kun talous sakkaa ja on lama, demarit höntyilee oppositioon ja antaa muiden tehdä vaikeita ratkaisuja. Sitten kun muut on saaneet saneerattua taloutta kuntoon demarit lupaa taas tyhmälle kansalla ilmaista rahaa ja taas mennään lamaan, kun valtion rahat loppuu ja taas demarit menee oppositioon.
1187
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Juuri näin. Juuri näin.

Keksikää edes yksi maa, jossa harjoitetaan vasemmistolaista talouspolitiikkaa ja hyvin menee? Venzuela? Neuvostoliitto? Nigeria?

Äänestä

Käy vanhalla tottumuksella tuo pakoilu ja vastuunvälttely.

Äänestä
  • Sitä ei ole tarvinnut kirjoittaa erikseen puolueohjelmaan. Kaikki tietävät.

    Äänestä

  • HOHOHO ONKO TODELLA NOIN TYHMÄÄ PORUKKAA..MITES SE TAAS MENI, KUKAS SE MÄÄRÄSI HALLITUKSEN PUOLUEET? NIIN KUKAS SE NYT OLIKAAN?

    Äänestä

  • USKOMATONTATYHMYYTTÄ kirjoitti:

    HOHOHO ONKO TODELLA NOIN TYHMÄÄ PORUKKAA..MITES SE TAAS MENI, KUKAS SE MÄÄRÄSI HALLITUKSEN PUOLUEET? NIIN KUKAS SE NYT OLIKAAN?

    Häh, kyllä se tyhmyys on ihan siellä päässä. Tyhmin ikinä aloitus on demutollot=talouskasvu. Ei vaan ole, mutta tyhmistä tyhmimmät postailee tollasia.

    Äänestä

Vastuu on aina hallituksella.Nyt on hallitus jota suomen kansa on valinnut, nauttikaa!

Äänestä
  • Nyt onkin talousennusteet lisänneet uskoa. Kiitos nykyisen hallituksen.

    Äänestä

Hallitus ei tehnyt mitään hyvää, paennut vastuuta, antanyt Lylyn ja poikien hoitaa homma.Kiitos myös työläisille jotka luopuu omista eduista(siis palkankoroista).Totuutta ei pidä vääristellä.

Äänestä

Aika huonoa retoriikkaa, varsinkin kun se ei edes kanna, typerinkin oikeistoihme on varmastikin jo törmännyt siihen kylmään tosiasiaan ja sen ymmärtänyt, oikeistohallitus tietää maan talouden romahtamista, jonka korjaamiseen on joka kerta ollut käytettävä muutama hallituskausi järkipohjalta.

Valitettavasti tuntuu että meillä ei ole nyt tarjolla edes vaihtoehtoja, jotka kykenisivät korjaamaan maan taloutta ja suuntaa. Kaikki yhtenä miehenä vaan, nuolevat EU;n ja Naton persettä, ja maa kurjistuu.

Totta kai väkisinkin jossain kohtaa on pohja taloudelle tällä erää saavutettu, ja jonkinlaista nousua tullaan havaitsemaan, mutta nykyhallituksen lijoja noudatteassa, se talouden nousu tulee olemaan jopa valitussa "banaanimaaluokassa" heikkoa.

Suomi on näillä eväillä tuhoon tuomittu !

Äänestä
  • Häh, oletko sitten sitä mieltä että demarit hallituksessa toisivat talouskasvun. Ehkä se tulee yllätyksenä, mutta eivät tuo. Joku demaridemagoogi kuitenkin tuollaistakin väittää. Demarit vaan pahentaa taloutta kasvattamalla julkista sektoria, joka yksityisen sektorin verta juo.

    Äänestä

  • mitä.höttöä kirjoitti:

    Häh, oletko sitten sitä mieltä että demarit hallituksessa toisivat talouskasvun. Ehkä se tulee yllätyksenä, mutta eivät tuo. Joku demaridemagoogi kuitenkin tuollaistakin väittää. Demarit vaan pahentaa taloutta kasvattamalla julkista sektoria, joka yksityisen sektorin verta juo.

    Valitettavasti taas kerran on todettava . . . etkö jumalauta ymmärrä lukemaasi ???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näillä.mennään kirjoitti:

Demarit on vastuunpakoilijoista pahimpia. Aina kun talous sakkaa ja on lama, demarit höntyilee oppositioon ja antaa muiden tehdä vaikeita ratkaisuja. Sitten kun muut on saaneet saneerattua taloutta kuntoon demarit lupaa taas tyhmälle kansalla ilmaista rahaa ja taas mennään lamaan, kun valtion rahat loppuu ja taas demarit menee oppositioon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu