Näyttää siltä että Paavo Väyrynen saa arvokkaan puolestapuhujan.
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-jos-brexit-toteutuu-myos-suomen-eu-erosta-tulee-konkreettinen-vaihtoehto/
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-jos-brexit-toteutuu-myos-suomen-eu-erosta-tulee-konkreettinen-vaihtoehto/
Vastaukset 26
Vanhimmat
Äänestys tälle kesälle ja vakuutus Venäjälle ettei koskaan Natoon. Suomesta vielä toivoa tulla itsenäinen.
Naton hyödyt ja haitat ynnättävä
9.5.2014 Jussi Niinistö
Nato-keskustelu on Ukrainan tapahtumien myötä saanut tuulta purjeisiinsa. Perussuomalaisten mielestä maamme turvallisuuspoliittista linjaa ei ole tarvetta kriisin vuoksi hätäisesti tarkistaa. Toistaiseksi Nato-jäsenyydelle ei ole esitetty sellaisia konkreettisia perusteluja, joiden voisi varmuudella sanoa parantavan puolustuksemme tilaa.
Monet maat, kuten Ruotsi, ovat ajaneet puolustustaan alas siinä uskossa, että sotilaalliset kriisit eivät enää kosketa heitä. Tapahtumat Ukrainassa kuitenkin osoittavat, että aseellinen voimankäyttö tai sillä uhkaaminen on edelleen mahdollista maanosassamme.
Meille on ensiarvoisen tärkeää pitää yllä uskottavaa, yleiseen asevelvollisuuteen perustuvaa koko maan puolustusta. Suomea puolustavat suomalaiset. Vaikka sotilaallisesti liittoutuneita olisimmekin, joutuisimme huolehtimaan oman maamme puolustamisesta.
Nato-jäsenyys johtaisi todennäköisesti ennen pitkää yleisestä asevelvollisuudesta luopumiseen. Sen myötä maanpuolustustahto heikkenisi. Jäsenyyden myötä myös liikkumavaramme turvallisuuspoliittisissa kysymyksissä kapenisi.
Nato-jäsenyydestä olisi hyötyä sotilaallisen huoltovarmuuden kannalta katsottuna ja yleisemmin kriisin harmaan vaiheen aikana, painostusvaiheessa. Sen sijaan ei ole lainkaan varmaa, saisimmeko tositilanteessa apua. Kättä pidempää heruisi, jos siitä olisi hyötyä apua antavalle osapuolelle. Kriisitilanteessa kansallinen etu ajaa sopimusten edelle.
Halla-Ahon haastattelusta poimittua, osa proosasta:
"Euroopan unioni natisee liitoksistaan. Valtarakenteet romahtavat, jos Iso-Britannia päätyy äänestämään EU:sta eroamisen puolesta. Halla-ahon mukaan Suomessa on tähän saakka väistelty kysymystä Suomen mahdollisesta EU-erosta.
– Jos Britannia päättää erota, asia muuttuu Suomenkin kannalta konkreettiseksi kysymykseksi, johon on otettava kantaa. Tähän asti on voitu sanoa, ettei ero muka olisi edes mahdollista.
– Oma näkemykseni on, ettei jäsenyys EU:ssa enää palvele Suomen kansallista etua. Suomen etu taas on ylin ohjenuora kaikessa omassa toiminnassani."
KOMMENTTI:
Sataprosenttisesti samaa mieltä. Ei palvele Suomen etua.
On ompeluseuratasoista näpertelyä, saamattomuutta ja suunnatonta verovarojemme tuhlausta sekä salailua ja kähmintää hillittömän organisaation voimalla.
"Halla-aho toteaa, ettei maahanmuuttokriisiin ole kyetty löytämään toimivaa ratkaisua EU-tasolla.
– Näin on käynyt siitä huolimatta, että EU olisi ollut oikea työkalu asian ratkaisemiseksi. Kyse on siitä, ettei EU:lla ole rohkeutta tehdä toimia, joka auttaisi kansallisvaltioita. Tämän vuoksi valtioiden on sitten täytynyt tehdä omia ratkaisuja."
KOMMENTTI:
Juuri noin. On autettu kansalaisvaltioita pakottamalla ne ottamaan lisää elätettäviä, riskisijoituksia vielä.
Eli Halla-aho pyrki europarlamenttiin puhtaasti rahan takia koska myöntää itsekkin ettei suomalaisilla ole siellä minkäänlaista päätäntävaltaa.
No parempi sekin on, että SE siellä on kuin yks lisä-Stubb! ;)
Rupean äänestämään sinne noita Stubbeja jos siellä eivät voi käyttää valtaansa.
"Rupean äänestämään sinne noita Stubbeja jos siellä eivät voi käyttää valtaansa. "
Potentiaaliset bilderbergit (vrt. katainen, urpilainen, kiviniemi) nostetaan suureen asemaan. Stubb oli Prodin avustaja tai jotain sellaista.
Prodin komissio
https://fi.wikipedia.org/wiki/Prodin_komissio
Mihin helvetin suuriin asemiin suomalaisia puoluepukareita jossain nostetaan? Kun eivät ole tähänkään asti tehneet mitään mainittavaa.
Ainakin haastattelussa Halla-Aho kertoo toisenlaisen motiivin EU-pestilleen:
"Oma näkemykseni on, ettei jäsenyys EU:ssa enää palvele Suomen kansallista etua. Suomen etu taas on ylin ohjenuora kaikessa omassa toiminnassani."
Näin hän tuumailee motiivistaan.
No miten sitten Halla-ahon toiminta meppinä palvelee tätä hänen agendaansa ja Suomen etua? Tietääkö joku millä toimilla hän edistänyt Suomen etua europarlamentissa?
Tai Paavosta Jussin tukija...
Onhan se hyvä olla selvillä, mitä siellä eu:n ytimissä ja päätöksentekokoneistoissa on meneillään ja tapahtuu!!!
Annappas, ku veikkaan! Halla-Aho siirtyy Paavon puolueeseen, kunhan homma lähtee etenemään! ;-) Ei tainnu Halla-Aho päästä haluamiinsa tavoitteisiin Persuisssa.
Eikä tarbitse palvella muslimia.
Moni perusnuorikin siirtyy.
http://www.ps-nuoret.fi/uutiset/kannanotto-ps-nuoret-lahtee-tukemaan-vayrysen-aloitetta-kansanaanestyksesta-eurosta-eroamiseksi
Ainakin Paavo kohtelisi Jussia oikeudenmukaisemmin kuin Timppa.
Halla-ahon lausunto tuli sopivasti puoluekokouksen jälkeen. Soini haluaa taas pelata kaksilla korteilla.
Kun edes kaksilla.
Luulen että Jussi on vihdoinkin kyllästynyt olemaan Soinin käskyläinen. Tekee nyt asioita oman päänsä mukaan.
Halla-aho aina oman tien kulkija.
Halla-aho on joillekin mielipidejohtaja - mutta ei toki minulle. Hän ratsasti Europarlamenttiin ennakkoluuloisten aasien äänillä.
Muuten, olenko ainoa jota häiritsee Halla-ahon ylimielisyys?
Joskus tuntuu siltä, että itseään maahanmuuttokriittisiksi tituleeraavat ihmiset ovat jokseenkin huumorintajuttomia. Ainakin Halla-ahon blogista käy ilmi, ettei äijällä juuri huumorintajua ole (jos hänellä joskus jotain yritystäkään siihen suuntaan on, se on kehnoa, kökköä). Huumorintaju on henkevyyden mitta, ja sillä mitalla Halla-aho on vähäpätöiseksi todettu.
Kas, siinä taas näitä muttaneidin koottuja "ajatuksia", joita tuo mielenterveysongelmainen trollaajamme spämmää tänne vuosi toisensa jälkeen yhä uudelleen "ihailtavaksemme".
On toki hyvä, että muttiksella on joku paikka, jossa se voi ilmaista "salaista" ihastustaan Jussi Halla-ahoa kohtaan, mutta valitettavasti näillä aivopieruilla ei ole mitään annettavaa meille täysijärkisille kirjoittajille.
Halla-ahon Scripta on ahdasmielsitä ihmisvihaa. Siihen perehtyminen antaa oivallista opetusta kolmessa asiassa:
1) Miten valehdella.
2) Miten valehdella tilastojen avulla.
3) Miten valehdella ilman tilastoja.
Mitäpä jos yrittäisit joskus esittää ihan itse jonkinlaista vasta-argumentaatiota Halla-ahon Scriptaa vastaan, tai vaikka toisit sieltä esille edes yhden valheen, sen sijaan, että spämmäät tänne päättömästi vasemmistopopulistien sivuilta kopioimaasi pölhöpropagandaa?
Kuten tavallista, en taaskaan osaa keskustella itse asiasta, vaan aloin trollaamaan aiheen ohi ja spämmäämään tänne näitä ikivanhoja psyykkisiä sairauksiani heijastelevia viestejäni. Tässäkin mielessä olen ihan hölmö trolli, peräkammarissa kasvanut mielenterveyspotilas.
Minun kämppääni Varsinais-Suomessa mahtuisi varmaan muutama maahanmuuttokriitikkokin. Tai ehkä mieluummin itse Halla-ahon Jussi. Se olisikin mieleeni, sillä olen häneen salaa vähän pihkassa, ja siksi höpisen hänestä täällä yön pikkutunneille asti.
Mistä pöpilästä minut muuten tänne oikein on kärrätty ja millä nimimerkillä aloin tänne höpinöitäni suoltamaan? Oliko se ollut - mutta, jonka työtä sittemmin ovat jatkaneet humanist1 ja nyttemmin muiden nimimerkeillä esiintyvä anonyymi trollaaja?
Kahden ensimmäisen kikkareen salasanat olen jo onnistunut jonnekin hukkaamaan, ja jälkimmäisestäkin on helppo päästä eroon: jättää vain vastaamatta, tai argumentoi minut niin totaalisen upoksiin, että hukun. Sehän käy leikiten keneltä tahansa.
Muuten psykiatrini ovat sitä mieltä, ettei minun pitäisi tänne enää kirjoittaa. Onhan se hyvä, että saan purkaa tunteitani jossain, mutta aivan liian usein tämä paikka vain stimuloi ärsykkeitäni ja pahentaa sairauksieni oireita. Ei se psykiatri mikään tohtori House ole.
En muuten ole onnistunut löytämään Scriptasta mitään mikä ei pitäisi paikkansa, vaikka olen sitä joskus yrittänytkin. Enää en viitsi, sillä on paljon mukavampaa elää vaaleanpunaisessa unelmassani ja spämmätä kaikki Suomi24:n maahanmuuttopalstan ketjut täyteen trollauksiani.