6 tunnin päivä 8 tunnin palkka Melkohyvä tarjous .
Luulis saavan Duunarit taakseen!!
Nytpissii
779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuka maksaa työpalkan kotiin. Tuskin kukaan.
Kannattaa oivaltaa, että asiakas aina lopulta maksaa laskun, niin verot kuin palkatkin.
Köyhälle hintojen kallistuminen vielä nykyisestä on katastrofi, että niin sitä köyhän asiaa Li hoitelee.
Ja vissiin Vas-Liitto perustaa ne työpaikat ?
TT on selkeästi ilmoittanut olevansa ulkona kaikesta työaikaa lyhentävistä aloitteista, jotka eivät samalla myös vaikuta palkkasummaa pienentävästi. Ammattiliitot tuskin saavat aikaiseksi mitään kun paine yleissitovuuden poistamiseen ja kolmikannan romutukseen on selviö. Sama koskee paikallista sopimista . Höyrypäiden tulisi muistaa kuka omistaa tuotantolaitokset. Iso osa niistä on ulkomaista osakeomistusta ja heille on yhdentekevää mitä puhutaan ,toiminnan voi siirtää seuraavaan maaham. Oletan, ettei Vas-Liitto perusta tehtaita tai muuta tuotannollista ja palkkatyötä tarjoavaa teollisuutta. Ainoan perustettujen työpaikkojen ryppään muodostavat puoluetuella ylläpidettävät "peopagandatehtaat" !!
Mutta kun se tehty ei kerro paljonko tuottaa. On kohtuu vanhanaikaista kuvitella että kun lisätään työaikaa tuotanto kasvaa. Jo vuosia tuotanto on kasvanut vaikka työaika on lyhentynyt. Nämä hallituksen toimet ovat täydellisen turhaa näpertelyä, mikä ei lisää työtä eikä tuottavuutta.
Kansanedustajat töissä 6 kk ja 6kk lomilla.
Vain yksi kysymys. Koska edustaminen on ollut työtä ? Jos tuo poolitrukkilauma olis 12kk lomalla ja tilat vaikkapa Bingosalina olis kulut ilman kahmista ja lomarahoja miltei 0.
Et tunnu tietävän mistään mitään. Kunhan jauhat paskaa.