Älkää ny vitsejä vääntäkö. Tampereellako muka kolmeekymppiä keskustan alueella? Satanen sen nopeuden pitäis olla, muuten takseilta loppuu rahat eikä pormestari ehdi Helsingin junaan ajoissa.
jaa kolmeekymppiä Tampereella muka?
7
123
Vastaukset
- tuhatta-ja-sataa
Ainakin satanen pitää olla, että Ikonen takuulla ehtii junaan. Ihan mikä juna vaan ja ihan minne vaan, vaikka Turkuun.
- hällesopivaLaite
Lentävä Kalakukko! Eikös siinä vekottimessa saa höyhenet pysymään tervalla?
- on.jo
Ihan ydinkeskusta on jo nyt kolmenkympin aluetta. Kolmeakymppiä ei olla jokaiselle kadulle laittamassa. Pääväylistä esimerkiksi Hämeenpuisto, Satakunnankatu Hatanpäänvaltatie eivät kuulu 30-alueeseen.
- autoilleKURI
--Hämeenpuisto, Satakunnankatu Hatanpäänvaltatie eivät kuulu 30-alueeseen. --
Niistä tulis 20-alue.
Tulisi otta käyttöön erilaiset suojanopeusvyöhykkeet kaupungissa. Esim. keskustan alue muutettaisiin täysin max 30km/h alueeksi henkilöautoille. Koulujen, leikkipuistojen ja lastentarhojen läheisyyteen tulisi ottaa max 10-20km/h muuttuvien turvanopeuksien alueet kelien ja lasten kouluaikojen mukaan.
Myös tiet tulisi varustaa automaattisilla piikkimatoilla siellä missä autojen haitat ovat suurimmat. Ja ihmiset vaikkapa kasvuvaiheensa tähden kaikken haavoittuvimmassa asemassa henkilöautoja vastaan. Mikäli nopeus lastentarhan, koulun, leikkipuiston tms. kohdalla tahallaan tai huolimattomuukissa nostetaan yli sen mitä sallitaan, nousevat piikkimatot automaattisesti estäen hurjastelun ja sitä kautta ihmisiin kohdistuvat vaaratilanteet. Ainoastaan hyötyajoneuvoihin, viranomaisajoneuvohin yms. hyötyliikenteeseen sallittaisiin laite, joka kompensoi ihmisiä suojaavaan automaattisen piikkilankamaton aktivoitumisen.
Tai sitten voitaisiin ottaa käyttöön korotetut hidastetöyssyt ja turvaurien vyöhykkeet tehostetulla kameravalvonnalla, että ajoneuvojen nopeuden saadaan todella laskemaan sinne 10-20km/h turvallisiin nopeuksiin em. kohteissa.- Viherhippihaihattelua
No nyt tuli Greenwayltä todellinen aivopieru, piikkimattoja kaduille! Jos tietäisit yhtään mitään autoista, tajuaisit mitä tekee auton ohjattavuudelle, kun renkaat puhkeaa. Auto hyvin todennäköisesti suistuu sivullisten jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden päälle tuossa vaiheessa. Itse autoilijalle tuskin käy mitenkään. Tätäkö tosiaan ajat takaa?
- konttorituolilmukulii
Liikennettä haitataan ja sillä tavalla karsitaan yhä lisää.
Sitten jatketaan naurettavaa ja koko keskustalle tuhoisaa "elävöittämistä". Se on sirkus näköjään siirtynyt Särkänniemestä keskustaan. Delfiinit vaan Tammerkoskeen niin on bueno.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453453
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693201Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302965Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592748- 252259
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛122193Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141688Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231547Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31427- 151346