YLEN RAHOITUKSESTA EI VIELÄ PÄÄTETTY

469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ylen toimintaa tehostettava. Tv1 ja 2 yhteen, samoin Fst ja Teema.

Äänestä
  • Fst-femma poiiiiiiisssss

    Säästöä lots of DOLLARS $$$$$$$$$$$$

    Äänestä

Yle-vero turvasi johtajille tuhansien eurojen bonukset!!

Yleisradion toimitusjohtajalle ropsahti viime vuonna 19 000 euron bonukset, Seura-lehti paljastaa.
Yleisradio maksoi viime vuonna johtajilleen ylimääräisiä bonuksia, kertoo Seura. Bonuksen maksun turvasi viime vuoden alussa voimaan tullut Yle-vero. Seuran mukaan jaettavaa oli viime vuonna 150 000 euroa edellisvuotta enemmän.

Suurimman bonuksen kuittasi yhtiön toimitusjohtaja Lauri Kivinen KOK. Hänelle maksettiin palkkiota 19 000 euroa.

Kaksitoista ylintä johtajaa palkittiin ylimääräisellä vajaan 10 000 euron palkkiolla. Lisäksi 130-päinen alempi päällikkötaso kuittasi henkeä kohden runsaat 3 000 euroa.

Seuran mukaan kaikkiaan yhtiö maksoi osalle henkilöstöään viime vuonna yhteensä 2,65 miljoonan euron edestä kannustuspalkkioita.

IS:n saamien tietojen mukaan Yle maksoi bonuksia yli 2 miljoonaa euroa. Lisäksi bonukset on tarkoitettu koko henkilökunnalle. Bonuspotista suurin osa menee muille kuin johtaja- ja päällikköportaalle.

Perusteluina bonuksille on Seuran mukaan Ylessä se, että yhtiön talouden pitää olla kunnossa ja strategioiden tuottaa yhteiskunnallista arvoa.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288699892510.html#comments-anchor

Äänestä

Torjuntavoitto on mielivallanvoitto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zskhygd kirjoitti:

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/perussuomalaisten-elomaa-yle-rahoituksesta-ei-viela-paatetty/5948130 Hyvä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu