Miksi valtioilla on rajat

"– Mitä teille on tapahtunut, että tällainen kylmyys on sattunut? Jotain täytyy tapahtua ihmisessä, jos hän menettää kykynsä olla myötätuntoinen muita ihmisiä kohtaan. Ei voi olla kysymys vain ihonväristä, Biaudet jatkoi."

Tuohonkin piti lapsellisesti vetää hatusta ihonväri, miten noin väärässä oleva ihminen on hoitamassa asiaa josta ei ymmärrä tuon taivaallista.

Kysymys on meidän omien kansalaistemme toimeentulosta sekä turvallisuudesta, siksi Eeva hyvä valtioilla on rajat, siksi suomikin on pystynyt takaamaan Sinullekin vauraan ja turvallisen elämän, Sinulla on ollut jopa mahdollisuus adoptoida ulkomailta.

Toiset ihmiset eivät vain ole mistään määrästä hyvää kiitollisia, pyytäjän säkki on pohjaton ja sitä estrogeeniäkin kannattaisi ehkä harkita.

Onneksi sinä Eeva hyvä et saa yksin tunteella päättää koko suomen kansan kohtalosta.
999
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joskus muinoin ei rajoja ollut, silloin ihmiset sai tappaa ja ryöstää toisiaan vahvemman oikeudella.

1Äänestä
  • ei tultu lypsyjakkaralta neuvomaan mitä muut saavat ajatella, paskaperseet saivat heti kättelyssä seipäästä päähänsä.

    1Äänestä

Ja milloinkas Bideen myötätunto muita ihmisiä kohtaan alkais sisältämään myös SUOMEN kansalaiset, kun hänelle ei tunnu tuottavan mitään vaikeuksia karsia suomalaisten hyvinvointipalveluista? :)

1Äänestä

Ja montas kautta toikin on jo eduskunnassa ollu?!
Ainakin pari?
Ja sinä aikana saanu VAAN 38 lakialotetta tehtyä!
No onpas ahkera ämmä!? :)
Ja niistäkin öbaut puolet käsittelee rahan lappaamista joko ulkomaille tai Suomen vähemmistöryhmille?! Eikä ainuttakaana tavan kansalaisia hyödyttävää lakialoitetta! :) (lukuunottamatta paria jos tavan kansalaisena pidetään lapsiperheitä)

HEJA SVERIGE!

1Äänestä
  • PS: Nii tai lakialoitetta ja kirjallista kysymystä ja mitä toi Eduskunnan saitin haku tohon ny automaattisesti sit tuokaan?!
    Otetaas vertailun vuoks vaikka persujen Eerola, joka istuu ensimmäistä kauttaan, ja jolta löytyy noita jo 49! :) Siis yhdessä ainoassa kaudessa!

    1Äänestä

Joopa. Kävin tässä päivänä muutamana hammashygienistillä. Puoli vuotta kulunut edellisestä kerrasta, ja sairausvakuutuskorvaus puolittunut tuossa ajassa: edellisellä kerralla 35e, nyt 18e. Tunnin kestänyt laaja toimenpide.

ELI: kyllä nyt pitäisi alkaa pillittää ihan meidän kanttistenkin puolesta. Edellinen oli vain yksi esimerkki siitä, miten meiltä viedään KAIKKI. Hampaatkin tavankansalaiselta märkänee kohta, kun ei ole enää varaa maksaa ja julkiselle jos yrität niin nauravat ulos "ei tänne pääse kun lapset ovat etusijalla", mikä tietysti sinällään hyvä.

Mutta me vaan purraan hammasta... (sattuipas somasti hammasjuttuun) - toivottavasti jää edes kaksi hammasta joita nirskuttaa.

Äänestä

Kaikki maiden rajat on raskaasti verellä maksettu ja nyt niitä ei sitten muka olisi. Hävitetään samalla tontin rajatkin. Taidankin rakentaa kohta ton bideehuoran tontille.

1Äänestä
  • Oikein, mutta olethan tumma.

    Äänestä

"Mitä teille on tapahtunut, että tällainen kylmyys on sattunut? Jotain täytyy tapahtua ihmisessä, jos hän menettää kykynsä olla myötätuntoinen muita ihmisiä kohtaan."
Tällaisia mielenilmauksia tulee tyypillisesti ihmisiltä, joiden oma talous on kunnossa ja jotka saavat rahaa enemmän kuin tarvitsevat. Tällaisia ihmisiä on Suomessakin paljon. He elävät ja ajattelevat ikään kuin kaikilla menisi yhtä hyvin. He eivät muista tai tajua, että moni muu joutuu laskemaan joka sentin, jonka kuluttaa. He ovat tulleet sokeiksi niille vaikeuksille, joiden keskellä suuri joukko suomalaisia elää joka päivä. MInusta tällainen suhtautuminen on eräänlaista kylmyyttä ja myötätunnon puutetta sekin.
Näiden ihmisten mielestä hyysääminen ei maksa mitään, kun kulut otetaan yhteisistä varoista. Kansanedustajien palkkojakin voi nostaa reilusti joka vuosi, se ei maksa mitään, koska rahat tulevat verovaroista.
Nämä ihmiset, siitä huolimatta, että tulevat hyvin toimeen, ovat liian tyhmiä ymmärtääkseen, että kympinkin lisäkustannus kuukaudessa esim. korotetun veron muodossa on joillekin suomalaisille liian suuri. Verovarojen vastuuton tuhlaaminen on varastamista kansalta.
Ihmisten, jotka saavat rahaa enemmän kuin tarvitsevat, tulisi ymmärtää pitää suunsa kiinni asioista, joita eivät ymmärrä ja jotka maksavat lisää rahaa koko ajan lisää köyhtyvälle yhteiskunnalle.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekäitsenäisyys kirjoitti:

"– Mitä teille on tapahtunut, että tällainen kylmyys on sattunut? Jotain täytyy tapahtua ihmisessä, jos hän menettää kykynsä olla myötätuntoinen muita ihmisiä kohtaan. Ei voi olla kysymys vain ihonväristä, Biaudet jatkoi."

Tuohonkin piti lapsellisesti vetää hatusta ihonväri, miten noin väärässä oleva ihminen on hoitamassa asiaa josta ei ymmärrä tuon taivaallista.

Kysymys on meidän omien kansalaistemme toimeentulosta sekä turvallisuudesta, siksi Eeva hyvä valtioilla on rajat, siksi suomikin on pystynyt takaamaan Sinullekin vauraan ja turvallisen elämän, Sinulla on ollut jopa mahdollisuus adoptoida ulkomailta.

Toiset ihmiset eivät vain ole mistään määrästä hyvää kiitollisia, pyytäjän säkki on pohjaton ja sitä estrogeeniäkin kannattaisi ehkä harkita.

Onneksi sinä Eeva hyvä et saa yksin tunteella päättää koko suomen kansan kohtalosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu