Melkein kaksi kolmesta pyöräilytapaturmasta sattuu naispyöräilijälle. Tilastot eivät kerro, miksi naisille sattuu enemmän pyöräilytapaturmia kuin miehille. Erityisen usein polkupyörällä loukkaavat itsensä 47–60-vuotiaat naiset. Heidän osuus kaikista polkupyörällä itsensä loukanneista aikuisista on 27 prosenttia. Miesten vastaava osuus on 12 prosenttia. Kaatuminen on seitsemän kertaa yleisempää kuin kolarointi esimerkiksi auton kanssa.
Pitäisikö naisille määrätä tukipyörät pakollisiksi tapaturmien vähentämiseksi?
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/naisten-pyoramatka-toihin-on-vaarallisempi-kuin-miesten/r3wMZxRY
Pitäisikö naisille määrätä tukipyörät pakollisiksi tapaturmien vähentämiseksi?
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/naisten-pyoramatka-toihin-on-vaarallisempi-kuin-miesten/r3wMZxRY
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eihän naisihminen osaa edes pyörätiellä kävellä oikeaa puolta, vaan sen "täytyy" saada tampata sen vanhan maantiesäännön mukaan vasenta puolta - pyöräilijää vastaan!!!
Kuka hemmetin puupää kehitti erilaiset kävelysäännöt autoteille ja kevyen liikenteen väylille? Oikeata laitaa olisi toimiva ja yksinkertainen sääntö molemmille.
"Todennäköisesti naisten osuutta selittää se, että naiset fillaroivat töihin useammin kuin miehet”, arvioi Ifin korvausjohtaja Anssi Ranta."
Olisikohan tuossa syy? Usein se perheen ainoa auto lähtee miehen kanssa töihin, niin naisen on otettava pyörä alleen. Koska he pyöräilevät enemmän, luonnollisesti heidän osuutensa on suurempi näissä pyöräilyonnettomuuksissa.
Kyllä naiset pyöräilee ihan vapaaehtoisesti.
Juu kyllä se on niin, että yleensä pyöräilijät ovat naisia, ainakin täällä maalla.
Joskus näkee illalla jonkun vaarin pyöräilevän, ja ihailevan tiluksiaan kevätillalla, mutta tilastollisesti syy löytyy sukupuolijakaumasta.
Ja sitten naiset lähtevät kauppaan pyörällä ,,ruokaa hakemaan sille kaatumattomalle urokselle ja kaatuvat huonokuntoisuuden takia.
Voi *ittu ku sapettaa tollaset ääliöt.
Perheen ainoa auto... Kyllä melkein kaikissa perheissä molemmilla puolisoilla oma auto, nykyäänhän on kaikilla köyhilläkin auto. Kaupunkilaisten pyöräily on valinta, ei pakko. Sinänsä hyvä mutta pyörääkin pitää osata ajaa. Ja sekin on tavallaan hyvä kun pyörällä tunaroi niin satuttaa eniten itseään mutta autolla voi vahingoittaa muitakin.
Miestenpyörä on kyllä huono keksintö sikäli kun se tangon yli pitää nousta, eikä (kankimus) pääse äkkiä pyörän päältä pois kuten naistenpyörän kanssa. Ei muuta tulisi mieleenkään kuin naistenpyörä.
Kuulin kyllä joskus, että sillä ajaminen on toisille miehille aivan mahdoton paikka....