Kotikommunistien Venäjä-kortti jäi hyllylle

taaltapesee

Suomi oli vielä 1990-luvulle asti täynnä kotikommunisteja. Heistä suuri osa ei kuulunut kommunistiseen puolueeseen, vaan keskustaan, demareihin ja osa jopa kokoomukseen. Tunnetuimmat kokoomuslaisista kotikommunisteista olivat Ilkka Kanerva ja Ilkka Suominen. Molemmat vannoivat yya-sopimuksen tuomaan ikuiseen onneen ja molemmat kävivät Neuvostoliitossa ahkerasti hakemassa elämälleen ja puolueelleen oikeaa suuntaa. Vallan vaihduttua Venäjällä suomalaisten kotikommunistien, myös Kanervan ja Suomisen, aivot raksuttivat vuosikausia tyhjää, ja monen raksuttavat yhä.

3

254

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaakale

      Eikös ilkka kanerva käynyt myös tervehtimässä kim il sungia?

    • Berite

      Kyse on puhtaasti maailmanpolitiikasta. Jos koettiin, että Suomi höytyisi Venäjän kanssa veljeilystä jotenkin, kyllä sitä vaihtoehtoa pidettiin avoimena ja haluttiin säilyttää välit lämpiminä. Se näkökulma, että kommunismiin kannattaa pitää suhteet kunnossa ja pohtia vaihtoehtoja, lähinnä sitä, että ehkä itselle ja omalle maalle seuraisi yhteistyöstä jotakin hyötyä, on vain ovelan tai vähemmän ovelan bisnesajattelun tulosta. Liikemiehiä ne ovat, eivät kommunisteja.

      • eriReetu

        Kommunismi on tuhoksi vähän joka asialle. Myös bisnekselle. Valveutuneet liikemiehet ymmärsivät, että kommunistien kanssa voi diilata, mutta sillä tavalla, että kommarit eivät kuitenkaan saa siitä mitään ratkaisevaa etua.
        Mutta rahasta kun on kysymys, moraali voi olla koetuksella. Kyllähän Suomenkin idänkaupassa oli mukana monenmoista kaupallista ”horatsua”, joille asia kuin asia oli pelkästään rahakysymys. On vakiintunut termikin: punaiset vuorineuvokset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2017
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1174
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1015
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      699
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      202
      600
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      455
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      422
    Aihe