Nyt kun noiden piispojen ja kirkon viranomaisten alkoholinkäytön laajuus on paljastunut ja yllättänyt Suomen kansan, niin onko tässä vain kyse uudesta markkinointikeinosta? Olisiko alkoholin tarjonnasta apua kirkon jäsenhankintaan ja kirkon menojen elävöittämiseksi? Uskon, että homoista ei alkuinnostuksen jälkeen ole paljoakaan apua kirkon jäsenmäärän kasvattamiseksi. He kyllästyvät nopeasti.
Kirkon jäsenhankinta
Elmoi
775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suomen kansa on valtavasti yllättynyt siitä että piispatkin ovat ihmisiä.
Jos ovat vain ihmisiä, niin miksi käyttävät näitä arvonimiä ja virka-asemaa, ja ottavat rahaa ihmisiltä palkaksi? Mitä piispojen alkoholinkäyttö tuo lisäarvoa ja palvelua köyhille ja kärsiville?
Joku Irja Askolan tekojen selittelijä Iltalehden mukaan kertoo, että seurueessa oli ehkä enemmän porukkaa kuin kaksi henkilöä, kun vetivät 10 annosta viiniä ja ruokailu loppui vasta klo 16 maissa. En tiedä oliko Irja Askola töissä, mutta virka-ajan päätyttyä ainakin myös tuo ruokailu loppui. Mentiinkö sitten jatkoille, niin tätä ei tarina kerro?
Voithan sinä kuvitteellista tarinaa kertoa omasta päästäsikin kuten nytkin.
Ainakin Iltalehti kirjoitteli tällaista, tuskin uskaltaa lehti valehdella.
Jotenkin outohan tämä Askola on aina ollut. Sekavan ja oudon oloinen. Onkohan se virkaa toimitaessaan usein muutaman rohkaisuryypyn ottanut.
Sen näkee naamasta! Varmaan hirveä ristiriita olla virassa jonka "ylipäällikköön" ei usko.