Joko olisi aika jakaa kirkko?

jfffffffffoö

Harkitsen eroa kirkosta vakavasti.

21

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi? Ethän edes kuulu kirkkoon.

    • ArtoTTT

      Toivottavasti jo ymmärrettäisiin irtisanoutua liberaaliteologiasta, jos edes jotain kirkosta haluttaisiin pelastaa, jos joskus liberaaliteologia saa ehdottoman enemmistön, on kyyti varsin kylmää raamatun sanasta kiinni pitäville.

      • >> jos joskus liberaaliteologia saa ehdottoman enemmistön, on kyyti varsin kylmää raamatun sanasta kiinni pitäville <<
        Kylmä kyyti karaisee. Ota Arto tuo kylmä kyyti vastaan positiivisesti ja muista, että mitä syntisempiä muut ovat, niin sitä paremmat mahkut sulla on taivaaseen. Sun pikku mast-synnit peseytyy lumivalkoisiksi kirkonmiesten (ja -naisten) ryyppäjäisten, naispappeuden, homoavioliittojen, muslimien hyysämisen, sateenkaarimessujen ja muun liberaalin Synnin rinnalla.
        Pikkusynti ei oo synti ollenkaan kun sitä vertaa Isoon Syntiin, eiks niin.
        Ja Arto, muista, että se pikkusynti on sun oma ja siten ymmärrettävä ja se Iso Synti on toisen, aivan liian suurta palkkaa saavan, tavallista teeskentelevän, evoluutioon uskovan,muiden piikkiin ryyppäävän, moraaliltaan arveluttavan, vakaumukseltaan vääräoppisen eli oikeutetusti halveksittavan ja kadehdittavan eli vihattavan ihmisen Vuorenkokoinen SYNTI!
        Tuon synnin rinnalla Arton sun synti ei oo synti ollenkaan.


    • Gyttrfggghh

      Jospa arkkipiispa viinahöyryssään huiskutteli sateenkaariväelle kannatusta synnin siunaamiselle.

    • henkilöseurakunta

      Kirkon voisi jakaa uskoviin ja liberaaleihin. Jokainen saisi valita mihin seurakuntaan kuuluu!

      • Lucia-neiti

        Ja uskovat voisi jakaa tosiuskoviin ja aitouskoviin. Eroa kirkosta, se olisi kaikille helpompaa.


      • henkilöseurakunta
        Lucia-neiti kirjoitti:

        Ja uskovat voisi jakaa tosiuskoviin ja aitouskoviin. Eroa kirkosta, se olisi kaikille helpompaa.

        Liberaalit eivät ole uskovia. On vain kaksi ryhmää.


      • tosiuskova

        Jokainen voisi valita, kuuluuko tosiuskoviin vai aitouskoviin ja sen mukaan saisi oman seurakunnan.


      • Lucia-neiti kirjoitti:

        Ja uskovat voisi jakaa tosiuskoviin ja aitouskoviin. Eroa kirkosta, se olisi kaikille helpompaa.

        Ei voi erota, jos ei edes kuulu.


    • dfdgdgdfgd

      Luterilainen kirkko ei näytä tervehtyvän millään, koska tosiuskovat eroavat kirkosta. Luulen ettei kirkossa ole enää paljoaakaan tosiuskovia. Monet heistä ovat jo jättäneet kirkon.

      • mites.sitten.suu.pannaan

        Aitouskovat voisi jakaa kahteen ryhmään: aivantosiaidot ja aivanaivanaidot ja näillekin perustaa omat kirkot. Mitäs liberaalit sitten sanoisi, kun aitous tuplaantuu.


      • UusateisminKutsu
        mites.sitten.suu.pannaan kirjoitti:

        Aitouskovat voisi jakaa kahteen ryhmään: aivantosiaidot ja aivanaivanaidot ja näillekin perustaa omat kirkot. Mitäs liberaalit sitten sanoisi, kun aitous tuplaantuu.

        Kristityt voi jakaa kahteen ryhmään aivokuoleisiin ja kirkosta eroajiin. Aivokuolleet voidaan jakaa sitten vammaisiin ja fundamentalisteihin. Järkevä ihminen eroaa juoppojen johtamasta hölynpöly kerhosta ja karistaa tyhmän taikauskon harteiltaan.


    • kokookokokokko

      Kirkon voisi jakaa siten, että annettaisiin katto katolisille ja kellotapuli minareetiksi muslimeille ja loppu tarpeeton voitaisiin polttaa perinteiseen juhannustyyliin.

      • Kokookokokokko

        Tänä juhannuksena palaa komia kokko Senaatintorilla, kantsii tulla kattoo.


    • " Joko olisi aika jakaa kirkko? "

      jos jaetaan, niin jaetaanko se ns. kristillisesti tasan?

      • Koska konservatiiveilla on lähes kaikissa seurakunnissa enemmistö, niin he varmaankin katsovat, että he saavat nuo seurakunnat ja Askolan porukka pari seurakuntaa Helsingistä ja Espoosta.
        Jakaisivat niin päästäisiin koko kirkosta eroon.


    • tyhjghj

      Vittuun tommoset verorahoilla elävät loiset, samoin kuin maatalous-"yrittäjät".
      Miksi noita paska kasoja pitää elättää, tulkoon toimeen yrittäjyydellä.

    • Todellaärsyyntynyt

      Mäkisen lahkosta lähtee paljon väkeä. Kirkosta erot räjähtivät kun tuli tietoon piispojen viinahuurut veronmaksajien piikkiin.
      Vai vielä edustusviinat ? Käyköhän arkkipiispalle niin kuin eräälle entiselle edesmenneelle ulkoministerille,viinapiru otti ja vei.
      Uusia Raamattu-uskollisia seurakuntia syntyy.
      Harva ryhtyy veroja maksamaan kirkon eliitille.Miksi he eivät osta viinoja omille vierailleen palkastaan?

      • Richard Dawkinsin mukaan VT:n Jumala on fiktiokirjallisuuden vastenmielisin henkilö lasten, naisten ja kansanmurhineen ja etnisine puhdistuksineen ja muuan suomalainen avaruustähtitieteen professori sanoi VT:n Jumalaa psykopaatiksi ja jos lukee VT:a, niin rehellinen lukija tulee ehdottomasti samoihin mietteisiin.

        UT J.Nasaretilaisen eettisine opetuksineen pelastaa kristinuskon.


      • lehden.luin
        sage8 kirjoitti:

        Richard Dawkinsin mukaan VT:n Jumala on fiktiokirjallisuuden vastenmielisin henkilö lasten, naisten ja kansanmurhineen ja etnisine puhdistuksineen ja muuan suomalainen avaruustähtitieteen professori sanoi VT:n Jumalaa psykopaatiksi ja jos lukee VT:a, niin rehellinen lukija tulee ehdottomasti samoihin mietteisiin.

        UT J.Nasaretilaisen eettisine opetuksineen pelastaa kristinuskon.

        Ehkä kysymys on siitä, että Raamatun kirjoittivat silloiset fundamentalistit. He eivät olleet onneksi kuitenkaan ihan yhtä pelko/viha/lakipainotteisia, kuin nämä eniten äänessä olevat nykyisin. Mieti vain, millaisen raamatun he kirjoittaisivat.


    • >> Joko olisi aika jakaa kirkko? <<
      Kyllä, nyt on juuri oika aika jakaa kirkko.
      Äärikonservatiivit ja fundamentalistit! Te saatte kirkon laadukkaimman osan eli Luther-säätiön!
      Liberaalit, ateistit, agnostikot kirkon jäsenet. Te saatte loput.
      Kirkon jako on suoritettu ja päätän keskustelun asiasta tähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe