Tampereen keskustan tuntumasta löytyy aitoja järvenrantojakin menestyksekkään turistisaunan rakentamista varten. Laukontori ei siihen ympäristönsä vuoksi sovi.
Onneksi on tulossa kuntavaalit vajaan vuoden kuluttua. Laukontorin saunahanketta myötämielisesti katsovat poliitikot eivät ääntäni saa. Minusta sellaiset poliitikot tekevät helposti muitakin hölmöyksiä.
Onneksi on tulossa kuntavaalit vajaan vuoden kuluttua. Laukontorin saunahanketta myötämielisesti katsovat poliitikot eivät ääntäni saa. Minusta sellaiset poliitikot tekevät helposti muitakin hölmöyksiä.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Samaa mieltä. Sanotko vielä näiden poliitikkojen nimet?
Läski Kummola ja kummolan läski tietysti
Menee sitä päiviteltäessä areenat ja ratikat päätökselle huomiota herättämättä
Samaa mieltä täällä. Todella tyhmä paikka tuollaiselle pytingille. Lisäksi on naurettavaa se, että piti siinä samalla sekunnilla peesata tsadilaisten ideaa.
Ns Yläranta on jo tuhottu huvipuiston melusaasteella. Nyt tärvellään Alarantakin pakkomielteen omaisesti.
Urbaaneja rantasaunoja kaupunkikeskustoissa on jo ainakin Helsingissä ja Turussa. Sauna kuuluu suomalaiseen kulttuuriin. Ja saunakulttuurin eräs uusi sovellus on viedä ne liikeideana sinne, missä asiakkaatkin ovat, eli kaupunkikeskustojen rannoille. Nyt on vaikea sanoa, onko kyse yksityisen yrittäjän tai yhtiön liikeideasta? Vai tahtooko kaupunki rakentaa urbaanin citysaunan palveluineen asukkailleen? Toivotaan, että jompi kumpi onnistuu ja, että ihmisille saadaan myös uimisen mahdollisuuksin jotenkin järjestettyä. Tai ainakin tynnyriallas polskimiseen. Kuitenkin moni tulee tulevaisuudessa pohtimaan sitä, lähtisikö lomalle Sääksimäjärven rantaan vai Laukontorille saunomaan? Nänä ovat niitä ideoita, joiden avulla paikalliset ja turistit voivat tutustua kaupunkiin uusista näkökulmista. Ja sitä kautta tukevat myös muuta liike-elämää, kun nykyaikaisia vaihtoehtoja on tarjolla, niin myös lisäpalveluiden tarvikkeita menee. Talvi, kevät, kesä ja syksy tarjoavat kaikki omat mahdollisuutensa city-saunojille. Perinteisemmästä menosta pitäville on jo tarjolla omat rantasaunakohteensa kaupungissa.
Kylläpä on uudenaikaista. Jos Helsingissäkin rakennetaan sauna Hernesaareen meren rannalle; niin se on kaupungin keskustassa. Samoin Turussa. Merenrantoja riittää. Harvapa bisnessaunan Aurajoen varteen rakentaa. Öljyä ja maatalouden myrkkyjä siellä vain saa pintaansa kaunistamaan. Sama juttu on Laukontorilla. Liian ahdas paikka ja ympäristönäkymät aivan surkeat. Maauimalahan on Tampereelle jo tulossa.
Lähinnähän ne on kait saunalauttoja tai laivoja, jotka ovat esim. Helsingissä Hakaniementorin rannassa ja Turussa Aurajoen rannalla. Vähän sellaisia jetset ja vip paikkoja, ainakin Helsigissä. Turussa laivasauna kaupunkikeskustassa on siisti, mutta kaikille mahdollinen. Tampereellehan ei kovin isoa laivaa tai venettä saa, niin että jokin saunalautta ja siihen uimatynnyri, kuten joku jo aiemmin mainitsi olisivat ihan kovia sanoja paikallisiksi sovellutuksiksi asiaan. Tai tietenkin johonkin sisävesien laivaan voisi saunan, kylpyosaston ja pienen ruokailumahdollisuuden ja näköalakannen tehdäkin. Ja sitten kannella voisi katsella maisemia ja ottaa ilmakylpyjä löylyjen ja vilvoittelun välissä.
Laukontorilta olisi ihan mukavat näkymät Ratinan stadionille tai Pyhäjärvelle.
Jotain sellaista pientä statusta, mutta kuitenkin kaikille mahdollista pientä eroa arjesta. Varmaan monet työpaikka ja kaveriporukat tulisivat käyttämään saunaa, jos sellainen saataisin Laukontorille. Ja siihen sitten vielä muut palvelut ja pikkusärpimet päälle. Ja ördäämisestä porttikielto, niin pysyy paikat kunnossa ja siistinä.
Vai ihan mukavat näkymät Ratinan stadionille tai Pyhäjärvelle. Valitse siitä. Minusta ei ole ihan mukavat näkymät kumpaankaan.
Idiootti, et sitte tiedä että Kalevassa on maauimala
Käy itse katsomassa.
Kyllä tyhmiä riittää
Kallis, Ruma ja kehno sauna tuli alarantaan, uintiala 3x3,
Eikä siellä edes kukaan käy
Jos käyn ni pyörittelen parvekkeella helikopteria koko rahan edestä !
Rupeekohan siellä Laukontorilla pyörimään vanhat ukot pienet pippelit pystyssä? Siitä ne naiset tykkäisivät, kun tulevat pikkupöhnässä pois Kaijakasta ja heti on prinssinakkia tarjolla, kun ei ravintolassa kukaan ukko pokannut.
Voisko sinne rakentaa hampurilaistyylisen bordellin?
Juu, punaisten lamppujen tori.
Tampereella on paljon muutakin hölmöä. X-tamperelaisena ihmettelen kaupungin nykyistä kehitystä yhä hölmömpään suuntaan.
Kaupunkia on vaikea tunnistaa sellaiseksi kunnon Tampereeksi jota se oli vielä 1960-70 luvulla.
Enpä taitaisi enää muuttaa asumaan Tampereelle. Kaupunki on menettänyt entisen hohtonsa.
Eipä tuo silti 80-luvusta ole paljoa muuttunut, paitsi hyvin autoilu vihamieliseksi paikaksi. Kaikki autot yritetään sulloa maan alle. Junaradan pihastakin pääsi ennen pois molemmista kulmista ilman valoja, mukavaa vaivattomuutta. Nykyää tuntuu, että mitä mahdottomammaks autoilu on vain pystytty tekemään, niin siihen suuntaan on aina toimittu
Sinne vaan uimaan. Laivojen pilssivedet ja öljyvuodot ja Takostakin tuuppaa kaikenlaista lorovettä sekaan.
Siellä onkin hyvä herroja saunottaa.
Takosta pahimmat töryt lasketaan koskeen yöllä kun kukaan ei ole näkemässä!