Suomi ja Ruotsi Natoon...ovelaa

Suomen on "pakko" liittyä kun liitto Ruotsin kanssa ei toteudu.
Ruotsin on pakko liittyä Suomen jälkeen, koska jäisi pohjolan ainoaksi liittoutumattomaksi yksin.
556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Natoon olisi pitänyt ymmärtää liittyä jo silloin kun kaikki muut Venäjään rajoittuvat EU-maat liittyivät.

Onnettomasti meillä oli vastuuttomat haihattelijat ja taivaanrannan maalarit Halonen ja Tuomioja hölmöilemässä ja jalkaväkimiinoja tuhoamassa, silloin kun olisi pitänyt ymmärtää hakea Naton jäsenyys.

Jos tuolloin olisi ollut viisautta, olisi tilanteemme nyt paljon turvallisempi ja parempi.

Voisimme rakentaa sopua ja ystävyyttä idän ja lännen vä'lille. olemalla kuitenkin itse suojassa/turvassa n. 30 muun länsimaan kanssa yhdessä.

Tosiasia kuitenkin on, että kunnollinen ja uskottava turvallisuussopimus Suomen ja ennenkaikkea suomalaisten on saatava.

Onko se Ruotsin tapaan puolustussopimus USA:n, Tanskan, Norjan ja Iso-Britanian kanssa vai Nato-sopimus , on lähes samantekevää.

Kuvitelma, että lilliputti Suomi selviäisi yksin tai liittoutumattomana on vastuutonta uhoamista tai silkkaa tyhmyyttä.

Äänestä
  • Unohtuiko+se,+että+tilanteessa,+jossa+80%+suomalaisista+ei+Natoon+halunnut,+olisi+sen+ajaminen+ollut+puolueelle+kuin+puolueelle+poliittinen+itsemurha?+Turha+siinä+Tarja+Halosta+tai+Erkki+Tuomiojaa+syyttää+-+Naton+kannatuksen+ollessa+todettua+suurempi+hekin+olisivat+toimineet+sen+mukaisesti.Tällä+hetkellä+Nato-puolue+kokoomus+Nato-haukkoineen+on+hallituksessa+(Alexander+Stubb+tosin+lähti+ovet+paukkuen).+mutta+Nato-vastustuksen+yhä+pysyessä+75-80%+tietämillä+eivät+he+ole+pystyneet+sen+enempää+Suomea+Naton+täysjäseneksi+viemään.+Ovatko+kokoomuslaisetkin+siis+taivaanrannanmaalareita+ja+haihattelijoita+kun+eivät+ole+mahtikäskyllään+Suomea+Natoon+liittäneet+kansan+mahdollisesta+urputuksesta+piittaamatta?Eri+mieltä?

    Äänestä

menossa kummassakaan maassa.
Liitoa Suomen ja Ruotsin välillä ei ole hankkeilla.
Sitä on vain mediassa spekuloitu.
Suomi ja Ruotsi tyytyvät vain rauhan ajan sotilaalliseen yhteistoimintaan.

Äänestä
  • Ei noin pihalla saisi olla realiteetien suhteen. Pään pensaaseen laittaminen ei auta jos naapuri päättää rakentaa sotasataman hankoniemeen.
    Kukkaisketoajatus on toki kaunis, mutta surullisen kaukana arjen tosiasioista.

    Äänestä

Sauli Niinistön ajama sotilaallinen yhteistyö Ruotsin kanssa suunniteltiin ja päätettiin NATOssa ja Norjassa parisen vuotta sitten.

Sanoma Oy, Yle, Stubbin, Kanervan, kokoomuksen käynnistämä informaatiosota Suomen kansan käännyttämiseksi NATOon epäonnistui. Eikä presidentti Niinistökään ole siinä onnistunut vaikka natottaa salaa ja kulisseissa minkä sielu sietää.

Niinistö, NATO, CIA yrittävät Ruotsin avulla saada Suomen kansan taipumaan NATOon, mutta vielä se ei onnistu Ruotsin demareiden takia.

Siksi Niinistö haluaa toiselle kaudelle presidentiksi jos Ruotsiin tulee porvarihallitus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hupsvaanjahyväätulee kirjoitti:

Suomen on "pakko" liittyä kun liitto Ruotsin kanssa ei toteudu.
Ruotsin on pakko liittyä Suomen jälkeen, koska jäisi pohjolan ainoaksi liittoutumattomaksi yksin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu