Valtauskontojen suvaitsemattomuus ja suvaitsevuus

Epäilijä

...vaihtelee ajassa.
Puhutaan nyt vaikka kristinopista ja islamista.
Ne ovat lähtökohdiltaan hyvin lähellä toisiaan.
Uskovat yhteen Jumalaan, uskovat saatanaan, uskovat ovat kreationisteja, on pyhät erehtymättömät kirjat ja kirjoissa seikkailee paljon samoja henkilöitä. (Aatami, Nooa, Abraham, Mooses, Daavid ja Jeesus sekä kymmeniä muita).
Molemmissa jumalanpilkka on tai on ollut vakavin rangaistava rikos. Pitää muistaa, että esimerkiksi Suomessa jumalanpilkka oli 1700-luvulla kuolemantuomiolla rangaistava rikos. Molemmissa oikeuslaitos ja uskonto ovat olleet jossain vaiheessa lähellä toisiaan.

Oli aika jolloin islam oli yleensä ottaen paljon suvaitseisempia erilaisia elämänkatsomuksia kohtaan kuin nykyisin ja samaan aikaan kristityt olivat suvaitsemattomia.
Samoin oli suhtautuminen tieteisiin.
Nyt on taas toisin pain.

Aika rankkaa vihapuhetta uskovilta saa kuulla, että toisinajattelija on saatanasta. Toivottavasti on pitkä matka kuitenkin sanoista tekoihin, vai pitääkö alkaa jo pelätä kristittyjä?
Toinen joka ihmetyttää on näiden uskovien tiedevihamielisyys.

Kun tätä palstaa on seurannut, niin kristityt vaikuttavat palaavan taaksepäin suvaitsemattomuuteen.
Onko sitten kyse siitä, että kristinoppi on muuttumassa vai vain siitä, että tietynlaiset ihmiset hakeutuvat palstalle?
Usein saa kuulla vihapuhetta uskovilta, että toisinajattelija on saatanasta. Toivottavasti on pitkä matka kuitenkin sanoista tekoihin, vai pitääkö alkaa jo pelätä kristittyjä? Toinen joka ihmetyttää on näiden uskovien tiedevihamielisyys.

Onko tälläinen muutos tapahtunut, tapahtumassa vai siitä tehty havainto väärä?
Toivottavasti ei meille muun elämänkatsomuksen omaaville ole luvassa rankkoja aikoja.

13

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskonkauneus

      Sen verran usein on saanut kuulla, miten ateistit ovat saatanasta ja homoilla ei saa eikä voi olla mitään ihmisoikeuksia, että kyllä näistä kotoisista krisseleistäkin saa alkaa olemaan huolissaan.

      Naapurimaassa Venäjällä kristityt ovat jo alkaneet käytännössäkin toteuttamaan tuota kaikkea. Siellä homoilla ei enää ole ihmisoikeuksia ja kirkko tukee tätä täysin avoimesti. Enkä ole kuullut ainoankaan suomalaisen kristityn paheksuneen millään lailla sitä miten Venäjällä kohdellaan homoja, mutta olen kuullut tosi monen kristityn ylistäneen sitä.

      • marttyyrit

        Tuossa olisikin oiva keskustelunavaus aina, kun joku puhuu "vainotuista kristityistä". Vainotaanhan niitäkin, vaan ei yhtään enempää kuin muita ihmisryhmiä, ja joskus ovat jopa itse vainoajia...


    • Uusimmassa Skeptikko lehdessä "Minä skeptikko" artikkelissa virustutkimuksesta gradua vääntävä Johannes Malkamäki kertoo, mikä sai körttiläisessä kodissa kasvaneen pojan lopullisesti suuntautumaan ateismiin.
      "Viimeinen sysäys tuli lestadiolaiselta kaveriltani...Kaveri totesi, että kaikki, jotka eivät ole lestadiolaisia joutuvat helvettiin. Tajusin, ettei lausahduksessa ollut mitään järkeä. Koko maapallon ihmisistä vain pieni porukka suomalaisia pääsisi taivaasen."

      Nämä lahkot ovat maltilliselle kristillisyydelle suunnilleen samaa kuin kettutytöt järkiperäiselle luonnonsuojelulle. Omassa tuttavapiirissäni on useita vieläkin kristittyjä, mutta he ovat sieltä suvaitsevammasta päästä. Mukavia ihmisiä ainakin pääsääntöisesti. Minulla ei ole tarvetta vastustaa uskontoa tai yrittää kammeta kirkkoa nurin. Ääriuskonnolliselle hömpälle olen kuitenkin allerginen.

      • IlkimyksenPihakoira

      • niin.samaa

        "Tajusin, ettei lausahduksessa ollut mitään järkeä. Koko maapallon ihmisistä vain pieni porukka suomalaisia pääsisi taivaasen."

        Kuulosta tosiaan aivan samalta kuin Ylen uutisoinnit Pisa-tutkimuksista.


    • Rasistinenkansa

      Milloinkohan otetaan esille kristinuskon ja islamin edeltäjäuskontoon kuuluva suvaitsemattomuus ja rasismi? Juutalaisen uskonnon mukaan ei-juutalaiset tulevat olemaan juutalaisten orjia tulevaisuudessa, tässä on juutalaisen hasidirabbin ilmaisemana sama asia:
      https://youtu.be/M60FUPVtq9k?t=14m39s

      Juutalaiset murhasivat Kanaanin maassa asuneet kansat sukupuuttoon pyhän kirjansa, jonka mukaan Jumala on antanut koko maailman juutalaisille, mukaan. Vanha testamentti, joka on Talmudin ohella juutalaisten pyhiä kirjoja sisältää valtavat määrät rasismia ja vihaa joten ei ole mikään ihmekään, että sen lapset islam ja kristinusko ovat kasvaneet kieroon.

      http://josministries.prophpbb.com/topic7609.html

      • fda

        Kaikissa lähi-idän tuontiuskonnoissa on tuollainen käsitys omasta erinomaisuudesta ilman todisteita. Riittää, kun hokee tiettyjä mantroja ja uskoo tiettyihin asiohin.


    • uskonkiihkoa-ilmassa

      Suvaitsemattomuus on selvässä kasvussa.
      Kristittyjä vihasaarnaajia on ilmestynyt koko ajan lisääntyvästi kohteenaan homot ja ateisteja pidetään toisen luokan ihmisinä.
      Seuraavaksi varmaan jumaliset alkavat syyttää toisella tavalla uskovia saatanan kanssa liittoutuMisesta.

    • Minusta tiedevihamielisyys johtuu siitä, että uskonnot ovat perimmiltään epäonnistuneita tieteitä. Jumala on sijoitettu sinne mitä ei ole ymmärretty.

      -Ukkonen iskee maahan, koska ukkosta ei ymmärretty niin ajateltiin Jumalan olevan pilvessä ja heittelevän salamoita.
      -Maanjäristys tuhosi taloja ja aiheutti tsunamin. "Jumala teki sen", koska ei ymmärretty maankuoren liikkeitä se sen syy/seuraus suhteita.
      -Rutto tuli ja sairastutti puolet väestöstä, "Jumala teki sen", koska ei ymmärretty mistä tartuntataudit tulevat ja olevat.
      Ja niin edelleen.

      Ihminen on viimeisen 200 vuoden aikana oppinut kaikkea ja kaikesta valtavasti. Ja oppiminen jatkuu kiihtyvällä tahdilla. Ne vähenevät paikat missä Jumala voi vielä piileskellä napsitaan tieteen avulla pois yksi toisensa perään. Se on uskoville ja uskonnoille kauhistus, siksi myös keksitään idioottimaisia näennäistieteellisiä uskoon, ei todisteisiin pohjautuvia malleja, kuten kreationismi.

      • alat.käsittää

        Filosofiat ja filosofistyyppiset uskonnot ovat nähneet maailmassa mekanistisia lainalaisuuksia, kuten nykyinen tiedekin tekee. Monet muut uskonnot erilaisia tietoisia toimijoita, jotka pyrkivät vaikuttamaan ihmisten ja eläinten tietoiseen käyttäytymiseen. Tietoisuuden olemus on ollut hankala käsittää ja jossain määrin se on vieläkin ongelma tieteelle. Mekanistisen ja vitalistisen rajapintaa on syntynyt dualismi.

        Nykypäivän tiede tulee näyttäytymään jo kolmen sadan vuoden päästä sekin epäonnistuneelta. Me tarvitsemme tulevaisuudessa naurettavilta näyttäviä käsitteitä, jotka saavat meidät näyttämään yksinkertaisilta idiooteilta, siksi, ettei meidän tietämyksemme ja kokemuksemme anna eväitä enempään.

        On muuten jälleen syytä muistaa myös rotuhistoriallinen pointti: keski-ajan pimeys johtui Saksan soilta tulvineista mäkäröiden puremista vittumaisista ja sotaisista germaanimatuista, jotka hautasivat suhteellisen sivistyneet Välimeren ympäristön kulttuurit ennen näkemättömään paskavyöryyn. Siitä kasasta ylös kaivautuminen kesti 1000 vuotta.


      • fda

        "On muuten jälleen syytä muistaa myös rotuhistoriallinen pointti: keski-ajan pimeys johtui Saksan soilta tulvineista mäkäröiden puremista vittumaisista ja sotaisista germaanimatuista, jotka hautasivat suhteellisen sivistyneet Välimeren ympäristön kulttuurit ennen näkemättömään paskavyöryyn. Siitä kasasta ylös kaivautuminen kesti 1000 vuotta. "

        Olipa harhainen käsitys. Nuo kristinuskoon kääntyneet vandaalit sun muut ryhtyivät hävityskiertueelle sen takia, että Rooman kristityt olivat heidät julistaneet kerettiläisiksi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7741
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3007
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      343
      1922
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      275
      1565
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      127
      1371
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1189
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1092
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1026
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      982
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      951
    Aihe