Miten osaatte erotella uskot?

Millä perustein Jehovan Todistajat ovat se Ainoa Oikea Uskontokunta?
Millä todistein Raamattu on asetettu korkeimmaksi auktoriteetiksi?
Millä todistein Todistajien Järjestö on havaittu oikeaksi,ja millä tavoin sen seuraaminen on menneisyydessä auttanut?
Oppinne muuttuu itsekorjaantuvasti,mikä on mielestäni vain hyvä asia:samalla kuitenkin myönnetään että virheitä on mahdollista tehdä myös parasta aikaa ja tulevaisuudessa.
Miten tämä sopii yhteen tiukkojen opinnoudatusten kanssa,mitä rivijäseneltä vaaditaan?
Onko Järjestö onnistunut jossain ennusteessaan-ilman,että merkitystä on tavinnut vääntää jälkikäteen?
Jos ei,niin mistä voimme varmistua että Järjestön nykyhetkeä ja lähitulevaisuutta koskevat ennusteet pitävät paikkaansa?

Lopuksi vielä:
onko totta,että ette saa lukea "kriittistä" materiaalia Todistajien järjestöstä?
Eikö itseäänkorjaava järjestö ottaisi niitä oikeita asioita ja käyttäisi kritiikkiä?
Vai millä säännöin nämä oppimuutokset tehdään?
311493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

tyytyy hän autoliikkeen antamaan esittelyaineistoon autosta.
Hänen omatuntonsa ei salli autoa arvostelevien julkaisujen lukemista.
Hänestä paras asiantuntija on auton valmistaja.

Samalla tavalla toimii todistajan
suhtautuminen omaan uskoonsa.
He torjuvat kaiken ulkopuolelta tulevan arvostelun.
Sisäpiirissä ei arvostelua käytännössä esiinny.
Jo itsenäinenm ajattelukin on todistajalle pahasta ja tuomittavaa.
Vieraita ääniä ei kehoiteta kuuntelemaan päin vastoin.
Oikea usko on heille oikea koska seuran johtajat niin sanovat.
Tämä riittää perusteluksi todistajalle.

Äänestä

Voin kertoa elävästä elämästä esimerkin sinulle. Annoin eräälle jt-vanhimmalle 25-sivuisen nivaskan papereita jotka sisälsivät kriittistä materiaalia joka koski perustavimpaa laatua olevien seuran teologisien opetuksien kivijalkaa.

tässä nivaskassa esitetyt vakavat väitteet vartiotorni seuran kaksinaamaisuutta kohtaan kaivoivat mieltäni ja pyysin saada seuran nokkamieheltä hätäapua näiden luopioiden esittämien vakavien väitteiden kumoamiseen jotka koskivat vartiotorni uskonnon teologisen opetuksen ydinrungon perusaineksia.

Tämän jt-vanhimman piti sitten koittaan kumota tämän 25-sivuisen kriittisen tutkielman jehovantodistajien opeista raamatun valossa niin mitä tämä lahkon vanhin meni ja teki?
sovimme herra jepun kanssa että jätän tämän nivaskan postilaatikkooni teipattuna varustettuna hänen nimellään ja teipattuna. Sovimme että hän noutaa sen illalla uudella hienolla autollaan rakkaan vaimonsa kanssa ja vie kirjekuoren kotiinsa ja tutkii tämän kriittisen materiaalin ja auttaa minua katkaisemaan siivet luopioiden esittämiltä valheilta no kuinkas sitten kävikään.

Hän soitti seuraavana päivänä ja sanoi ettei ole edes avannut koko kirje kuorta koska arveli sen sisältävän internetissä temmeltävien entisten luopio todistajien esittämiä kiistanaiheita ja sanoi että jos en hae papereitani pois hän polttaa ne mutta jos haen niin saan ne pitää.

Tässä kohti jt:iden pappi petti sanansa koska oli aiemmin luvannut jelppiä minua näiden kysymysten kanssa. Tutkiskeluni sitten katkesi siihen kun en saanut mitään vastausta en edes pientä puolustusta kysymyksiäni vastaan.

Tämä lahkokuningas antoi näiden keskustelujen jälkeen joissa muuten luopio sanaa käytettiin enemmän kun kerran minulle ehdot tutkiskelun jatkamisesta. Joko uskon kaiken mitä hän ja vartiotorniseuran kirjoissa sanotaan tai tutkiskelu loppuu niin kauaksi aikaa kun päätän haluanko saada tietoa jehova jumalan kanavan kautta vai internet luopioiden kautta. He ovat taitavia välttelemään vastuuta opetuksistaan. kuin rotat he hylkäävät uppoavan laivansa kun siltä parhaaksi näyttää.Laivaan jaa ressukat jotka he ovat jääneet syvälle lahkon oravanpyöriin pyörimään aivot sivuun ripustettuina.

Ideani oli se että jos en itse pysty niihin rehellisesti vastaamaan miten voisin valehdella ystävilleni niinkuin he (vartiotorni)tekevät kokoajan valehdellessaan raamatun ja historian tiedoista. Tähän päättyi alkanut urani jt-nä. Se päättyi valtavaan luottamus pulaan.

Mistään muusta tämä uppiniskainen jt-vanhin ei ollut huolissaan kuin häneltä ostamastani vihreä kantisesta raamatun ymmärtämisen oppaasta josta olin maksanut aikanani valtakunnansalilla korvauksen mutta nyt hän väitti että se on paljon arvokkaampi kuin 20 euroa josta sovimme korvauksena. Silloin sopimamme summa oli ok ja sovittiin että saan pitää kirjan. Nyt yhtä äkki kirja olikin arvokkaampi ja minun pitäisi maksaa hänelle extra hintaa!!!! vain sen takia ,koska hän ei ollut pystynyt vastaamaan minun esittämiini kysymyksiin jotka uhkasivat hänen uskontoaan! Suutuspäissään hän sitten halusi kostaa ja väittää että olin ostanut heidän kirjojaan liian halvalla!!! olen kaiPolkenut hintoja vaikka sovimme että maksan ja sillä selvä!

minun puolestani saavat pitää kirjansa ja vaikka tuon antamani kaksikymppisen. Rahaa en ota takaisin koska minä en petä sopimustamme toisin kuin jt:iden papit. Saavat pitää "paljoja" maksaneet beetelissä "kalliilla" rahalla painetut opuksensa. Ja rahani saavat pitää koska raha tuntuu merkitsevän heille enemmän kuin totuus ja pelastetut sielut. Annettakoon heille se mikä tekee heidän sielunsa autuaaksi ja onnelliseksi.

Tutkiskeluni katkeamisen jälkeen (jt:t katkaisivat minä en) Mistään muusta tämä jehovantodistajien pappi ei ollut kiinostunut tai huolissaan kun siitä vihreäkantisesta kirjasta ja siitä saatavasta rahasta.



Tämän kertomani vakuutan henkeni ja omatuntoni kautta.

Äänestä
  • ihan eilen tapahtunut?
    >kirjasta ja siitä saatavasta rahasta.<
    Eivät nimittäin ole vuosikausiin enää ottaneet mitään hintaa kirjallisuudesta. Kaikki maksut perustuvat vapaaehtoisuuteen ja koskaan ei ole mikään kirja maksanut nykyrahassa mitattuna 20€. Niin että älä ihan kaikkea vakuuta, voi mennä henkesi ja omatuntosi sekaisin, jos niitä sinulla on.

    Äänestä

  • olla kirjoitti:

    ihan eilen tapahtunut?
    >kirjasta ja siitä saatavasta rahasta.<
    Eivät nimittäin ole vuosikausiin enää ottaneet mitään hintaa kirjallisuudesta. Kaikki maksut perustuvat vapaaehtoisuuteen ja koskaan ei ole mikään kirja maksanut nykyrahassa mitattuna 20€. Niin että älä ihan kaikkea vakuuta, voi mennä henkesi ja omatuntosi sekaisin, jos niitä sinulla on.

    Onkos tällä palstalla ollut yhtäaikaa kaksi Geeza nimimerkkiä käyttävää henkilöä viimeisen 4 kk sisällä?

    Äänestä

  • Ei voi pitää paikaansa. Ensinnäkin, jehovan todistjien lehdet ja kirjat eivät varsinaisesti maksa mitään vaan jokainen voi halutessaan niistä maksaa,johtuen siitä, että ei se minkään kirjan painaminen tässä maailmassa painokoneilla halpaa ole. Sitäpaitsi on naurettavaa, että ylipäänsä rahasta valitat. Ei jehovantodistajilla yhtään sen hienommat autot ole kuin muillakaan. Taidat olla vain katkera.

    Äänestä

  • olla kirjoitti:

    ihan eilen tapahtunut?
    >kirjasta ja siitä saatavasta rahasta.<
    Eivät nimittäin ole vuosikausiin enää ottaneet mitään hintaa kirjallisuudesta. Kaikki maksut perustuvat vapaaehtoisuuteen ja koskaan ei ole mikään kirja maksanut nykyrahassa mitattuna 20€. Niin että älä ihan kaikkea vakuuta, voi mennä henkesi ja omatuntosi sekaisin, jos niitä sinulla on.

    vartiotornin teologisen sodan ainoita aseita totuuden puhujia vastaan.

    olet selvästi jeppula koulutuksen saanut kun kritiikin uskottavuus koitetaan mitätöidä sen jälkeen ku se on osoittautunut kiusalliseksi teidän kannalta.Totuusarvolla ei ole mitään merkitystä esitetyn asian suhteen jos se on jt:iden vastaista niin äkkiä koitetaan mustamaalata asia piiloon tai vaieta kuoliaaksi....Erittäin tuttua, hyvin teikeläistä tämä on kun painisi tyhmän alligaattorin kanssa jonka jokaisen hyökkäävän liikeen alun voisi arvata ja näpäyttää nokille.



    Aijaa....täällä meillä päin taitaa olla vanhaa valoa vielä päällä pitääpä soittaa huomenna valtakunnansalille ja kertoa että kirjoista ei saa ottaa mitään maksua.

    Minulle sanottiin että Raamatun ymmärtämisen opas on rahassa mitattuna arvokas kirja ja voit pistää valtakunnansalin rahalaatikkoon korvauksen raamatun ymmärtämisen oppaasta jos haluat!!! näin minulle kirja kaupattiin ensin mainostettiin että se on hirveän kallis valmistaa ja jos haluat maksaa kirjasta niin laita rahaa kolehti laatikkoon jos haluat tätä kun hoetaan 10 kertaa niin kyllä sitä vaan kiltti ihminen antaa. Jokainen rehtisuomalainen tuossa tilanteessa antaa kirjasta rahan kun vedontaan herkkiin tunteisiin. Olisin varmasti voinut vaatia tuon opuksen ilmaiseksi jos olisin ollut yhtä rahan ahne kuin teidän seurakunnanvanhimmat on.



    "ja koskaan ei ole mikään kirja maksanut nykyrahassa mitattuna 20€. Niin että älä ihan kaikkea vakuuta, voi mennä henkesi ja omatuntosi sekaisin, jos niitä sinulla on."

    kiva kuulla että olen maksanut jopa ylihintaa Teidän roskakirjoistanne ja nyt te vaaditte niitä takaisin. kiitos kun kerroit teidän sisäänosto hinnoista nyt tiedän että te revitte vielä ylimääräisiä pennosia. Aina vaan paranee kaikista parasta on se kun te jeppulat heitätte itse vain vettä myllyyn vaikka teidän pitäisi mylly pysäyttää.

    kyllä olette kieroilun huippuja. Olen tuntenut kaikenlaisia nilkkejä mutta kyllä teidän epärehellisyys hipoo kusettajien terävintä kärkeä.

    Äänestä

  • Geezan tuore kokemus on erittäin opettavainen ja samalla varoittava esimerkki monelle ehtojehnulle elikä jehnustelusta kiinnostuneelle. Onneksi olkoon vaan Geeza, olit Jeesuksen sanoja lainatakseni "viaton kuin kyyhkynen ja varovainen kuin käärme" ja se todella kannatti.

    No niin jeppulat, siinäs näitte! Totuus ei palanut tulessa, mutta jepputotuus kärvähti jo siinä vaiheessa kun tulitikut vasta kaivettiin esiin :-)

    Koittakaa nyt jeppulat tehdä miehen työ; ottakaa ritolat ja pankaa ne eropaperit nyt kiltisti vetämään ja ottakaa uusi hengellisesti raitis asenne elämäänne!


    -Corrector-

    Äänestä

  • fger kirjoitti:

    Onkos tällä palstalla ollut yhtäaikaa kaksi Geeza nimimerkkiä käyttävää henkilöä viimeisen 4 kk sisällä?

    Itse asiassa ei. Olin vielä jonkin aikaa sitten 100prosenttisesti kovasti liittymässä todistajiin, kävin kokouksissa tutkiskelin viikossa monia tunteja niin kovalla innolla että vanhemmat joutuivat pyytämään vähentämään tutkiskeluissamme käytettyä aikaa. jne....kävin täällä netissä ottamassa yhteen rasvattua jämää ja correctoria vastaan aina kun kerkesin. Koitin pitää jt:iden puolia henkeen ja vereen täällä netissä jotta saisin pelastettua ihmisiä luopioiden kynsistä. Nyt kun olen huomannut muutamia asioita jt:uskonnosta niin empä käy enää puolustelemassa vartitorni uskontoa.Nykyään puhun siitä miksi en enää voi uskoa. Eniten minua nyt kyrsii se että jt:t eivät tajua sitä ettei minullakaan ole mitään syytä valehdella täällä!!! En kerta kaikkisesti saisi mitään kiksejä siitä että puhuisin jt:istä paskaa täällä netissä!!! minulla on työ paljon muita harrastuksia. Haluan vain kertoa sen mitä olen kokenut koska tämä ruletti on vaikuttanut minuun henkisesti niin suuresti haluan nyt purkaa kokemuksia muiden kanssa,

    Äänestä

  • geeza kirjoitti:

    vartiotornin teologisen sodan ainoita aseita totuuden puhujia vastaan.

    olet selvästi jeppula koulutuksen saanut kun kritiikin uskottavuus koitetaan mitätöidä sen jälkeen ku se on osoittautunut kiusalliseksi teidän kannalta.Totuusarvolla ei ole mitään merkitystä esitetyn asian suhteen jos se on jt:iden vastaista niin äkkiä koitetaan mustamaalata asia piiloon tai vaieta kuoliaaksi....Erittäin tuttua, hyvin teikeläistä tämä on kun painisi tyhmän alligaattorin kanssa jonka jokaisen hyökkäävän liikeen alun voisi arvata ja näpäyttää nokille.



    Aijaa....täällä meillä päin taitaa olla vanhaa valoa vielä päällä pitääpä soittaa huomenna valtakunnansalille ja kertoa että kirjoista ei saa ottaa mitään maksua.

    Minulle sanottiin että Raamatun ymmärtämisen opas on rahassa mitattuna arvokas kirja ja voit pistää valtakunnansalin rahalaatikkoon korvauksen raamatun ymmärtämisen oppaasta jos haluat!!! näin minulle kirja kaupattiin ensin mainostettiin että se on hirveän kallis valmistaa ja jos haluat maksaa kirjasta niin laita rahaa kolehti laatikkoon jos haluat tätä kun hoetaan 10 kertaa niin kyllä sitä vaan kiltti ihminen antaa. Jokainen rehtisuomalainen tuossa tilanteessa antaa kirjasta rahan kun vedontaan herkkiin tunteisiin. Olisin varmasti voinut vaatia tuon opuksen ilmaiseksi jos olisin ollut yhtä rahan ahne kuin teidän seurakunnanvanhimmat on.



    "ja koskaan ei ole mikään kirja maksanut nykyrahassa mitattuna 20€. Niin että älä ihan kaikkea vakuuta, voi mennä henkesi ja omatuntosi sekaisin, jos niitä sinulla on."

    kiva kuulla että olen maksanut jopa ylihintaa Teidän roskakirjoistanne ja nyt te vaaditte niitä takaisin. kiitos kun kerroit teidän sisäänosto hinnoista nyt tiedän että te revitte vielä ylimääräisiä pennosia. Aina vaan paranee kaikista parasta on se kun te jeppulat heitätte itse vain vettä myllyyn vaikka teidän pitäisi mylly pysäyttää.

    kyllä olette kieroilun huippuja. Olen tuntenut kaikenlaisia nilkkejä mutta kyllä teidän epärehellisyys hipoo kusettajien terävintä kärkeä.

    >kiva kuulla että olen maksanut jopa ylihintaa Teidän roskakirjoistanne ja nyt te vaaditte niitä takaisin.<
    Jos sinulle ei sanottu mitään tarkaa hintaa, niin mihin nähden olet maksanut ylihintaa?

    >kiitos kun kerroit teidän sisäänosto hinnoista nyt tiedän että te revitte vielä ylimääräisiä pennosia.<
    Missä kohtaa mainitsin mitään muuta hintaa kuin itse mainitsemasi 20€?
    >....te jeppulat heitätte itse vain vettä myllyyn vaikka teidän pitäisi mylly pysäyttää.>
    Olen pahoillani Geeza, mutta min' en ole koskaan ollut "jeppula", en kastettu JT, ohikiitävän hetken olin kastamatonJT ja syyt miksi "tipuin" pois ovat yksin ja ainoastaan minun asiani.

    Ja sinun kielenkäyttösi päihittää jo 16v poikani murkkukielenkäytön, joka saa tavallisen ihmisenkin voimaan huonosti.
    Et taida oikein voida hyvin?

    Äänestä

  • Corre kirjoitti:

    Geezan tuore kokemus on erittäin opettavainen ja samalla varoittava esimerkki monelle ehtojehnulle elikä jehnustelusta kiinnostuneelle. Onneksi olkoon vaan Geeza, olit Jeesuksen sanoja lainatakseni "viaton kuin kyyhkynen ja varovainen kuin käärme" ja se todella kannatti.

    No niin jeppulat, siinäs näitte! Totuus ei palanut tulessa, mutta jepputotuus kärvähti jo siinä vaiheessa kun tulitikut vasta kaivettiin esiin :-)

    Koittakaa nyt jeppulat tehdä miehen työ; ottakaa ritolat ja pankaa ne eropaperit nyt kiltisti vetämään ja ottakaa uusi hengellisesti raitis asenne elämäänne!


    -Corrector-

    että kirjallisuudesta ei oteta mitään hintaa, jos ei joku välttämättä halua maksaa.
    Ollaan siis rehellisä JOKA ASIASSA, jos rehellisyyden tielle mennään.

    Äänestä

  • geeza-parka kirjoitti:

    >kiva kuulla että olen maksanut jopa ylihintaa Teidän roskakirjoistanne ja nyt te vaaditte niitä takaisin.<
    Jos sinulle ei sanottu mitään tarkaa hintaa, niin mihin nähden olet maksanut ylihintaa?

    >kiitos kun kerroit teidän sisäänosto hinnoista nyt tiedän että te revitte vielä ylimääräisiä pennosia.<
    Missä kohtaa mainitsin mitään muuta hintaa kuin itse mainitsemasi 20€?
    >....te jeppulat heitätte itse vain vettä myllyyn vaikka teidän pitäisi mylly pysäyttää.>
    Olen pahoillani Geeza, mutta min' en ole koskaan ollut "jeppula", en kastettu JT, ohikiitävän hetken olin kastamatonJT ja syyt miksi "tipuin" pois ovat yksin ja ainoastaan minun asiani.

    Ja sinun kielenkäyttösi päihittää jo 16v poikani murkkukielenkäytön, joka saa tavallisen ihmisenkin voimaan huonosti.
    Et taida oikein voida hyvin?

    "Ja sinun kielenkäyttösi päihittää jo 16v poikani murkkukielenkäytön, joka saa tavallisen ihmisenkin voimaan huonosti.
    Et taida oikein voida hyvin"

    "imeväisten suusta kuulee totuuden"!! kiitoksia kun kerroit rehellisyyteni puhjenneen kukkaan!

    Pidä vain huoli siitä mitä kultapojusi puuhastelee kotisi ulkopuolella. Äiti muorin kuullen kun ei kaikki opittuja sanoja lausuta puhumattakaan leuhkinnasta ensikerrasta naisen kanssa. Siitä retostellaan aina kavereille mehukkaimmat jutut marisätkää poltellessa tai pussikaljaa juodessa:)


    turha sinun on esittää pyhää avemariaa täällä vaikka omaatkin jeppu taustan. Ja mitä lausuntoihini tulee ne ovat huonosti kirjoitettuja, epäselviä lukea, tahdittomia, MUTTA YKSI asia niissä on mikä eroaa teistä jehovan todistajien leiriin takaisin haaveilivista on että ne ovat kirjoitettuja kokemuksesta ja kaunistelemattomasta totuudesta.



    Voin itse asiassa erittäin hyvin henkisesti ja fyysisesti toisin kuin vartio seurakuntalaiset joihin on pumpattu enemmän rauhottavia ja mielialalääkeitä kun laki sallii.

    Äänestä

  • Minulla ei ollut edes tuollaista "luopiotouhua".

    Kaiken takana oli evoluutioteoria.
    Tai oikeastaan Todistajien epätiede,jonka he pakottavat ottamaan.
    Vaihtoehtoja ei annettu:joko uskon Jäårjestön materiaalia tai tiedettä,ikuiseen elämään johtava valinta olisi minun itse tehtävä.

    Luomisopin perustelutapa on osoitettu vääräksi tuossa alla-ja ihan tieteellisin metodein.
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000006182772

    Tuolla taas laajemmin evoluution ja luomisopin materiaalin käsittelyä ja laatuvertailua.
    http://www.geocities.com/imordnilap2000/evoprop.html

    Jos kaikki tiede aina olisi kuin Jehovan Todistajat nykyään tai katolinen kirkko ennen, olisimme yhä esiteknisessä 1400-lukua muistuttavassa tilassa ja eläisimme kädestä suuhun nuijasta päähän mitenkuten,ja vain se harva kuka edes eläisi..
    Tieteenkestävää,validia faktaa tai todisteluketjua ei Todistajien evoluutio-oppaasta löydä:
    http://www.aetheronline.com/mario/Heretic/critical.htm

    Oli miten oli,mutta kriittistä tarkastelua Todistajien "totuus" ei kestä:ei ainakaan tieteellisillä menetelmillä ja metodeilla tarkastelua.
    Eli "itsekorjaavuus" oli pahaa yliarvostamista.
    "valo kirkastuu" sitä mukaa kuin pelko seuraavasta suuresta eroaallosta on odotettavissa:esimerkkinä melkoisen uusi "144 000 korvautuminen jos ei täytä kriteereitä".
    Eihän Vartiotorniseura ottanut kantaa asiaan:sehän oli Todistajan ja Jehovan välinen asia...eikä siitä nyt niin kauaa ole.

    Äänestä

  • yhtä hyvin kuin minäkin kirjoitti:

    että kirjallisuudesta ei oteta mitään hintaa, jos ei joku välttämättä halua maksaa.
    Ollaan siis rehellisä JOKA ASIASSA, jos rehellisyyden tielle mennään.

    mikä se taho teidän päässänne on aivojen lisäksi joka pystyy vääristelemään selkeää kerrottua tietoa aivan toiseen muotoon hetken käänteessä?

    mikä on teidän päässänne se kapistus joka saa keskustelun kääntymään johonkin epäolennaiseen seikkaan?

    saatanako?

    mutta teille on luetun ymmärtäminen hyvin vaikeaa suorastaan ylivoimaista ei tässä mitään se on huomattu kyllä täällä palstalla ennenkin,

    ihan turhaan minä tuhlaan täällä aikaani teidän asianajajia muistuttavien kieroilijoiden seurassa. Haluatte kuulla vain sen mikä teistä tuntuu hyvältä.

    Minulta kinuttiin rahaa kirjasta, annoin pesot seuralle, nyt kun meni sukset ristiin niin pitäisi palauttaa kirja.

    tämä ei ollut todellakaan kertomukseni keskeisin asia! enkä halunnut sen olevan! mutta se on totta joka sana!!

    Miksi ihmeessä aina rupeatte mitätöimään toisen uskottavuutta jos tieto ei ole teille mieleistä?

    sitäkö sinä kutsut rehellisyydeksi joka asiassa?

    kun luettu tieto ei vastaa vartiotornin totuutta niin se ei voi olla totta?

    näin he opettavat ja näin teidän pitää uskoa jos haluatte pitään paikkanne seuran piireissä.

    tehkää valinta itse omantunnon mukaan,

    Äänestä

  • yhtä hyvin kuin minäkin kirjoitti:

    että kirjallisuudesta ei oteta mitään hintaa, jos ei joku välttämättä halua maksaa.
    Ollaan siis rehellisä JOKA ASIASSA, jos rehellisyyden tielle mennään.

    Minun tietooni "Insight"-kirjoista samoin kuin eräistä muista laajoista raamatuntutkimisen apuvälineistä pyydettiin hintaa vielä silloinkin, kun lehdet ja peruskirjallisuus olivat muuttuneet maksuttomaksi. Kyseessä olivat laajat tutkimisen apuvälineet, jotka ennen kaikkea oli tarkoitettu Jehovan todistajille itselleen (vaikkei niiden luovuttamista tutkijoillekaan ollut kielletty). Nykyään kai menetellään niin kuin geeza kuvaili, eli kirjoilla ei ole mitää taulukkohintaa, mutta niistä kehotetaan antamaan vapaaehtoinen korvaus. Kehotuksen voivat olla sangen intensiivistä laatua, lisäksi jokainen tajuaa, että tällaiset kovakantiset opukset maksavat enemmän kuin pokkariversiot.

    Äänestä

  • Corre kirjoitti:

    Geezan tuore kokemus on erittäin opettavainen ja samalla varoittava esimerkki monelle ehtojehnulle elikä jehnustelusta kiinnostuneelle. Onneksi olkoon vaan Geeza, olit Jeesuksen sanoja lainatakseni "viaton kuin kyyhkynen ja varovainen kuin käärme" ja se todella kannatti.

    No niin jeppulat, siinäs näitte! Totuus ei palanut tulessa, mutta jepputotuus kärvähti jo siinä vaiheessa kun tulitikut vasta kaivettiin esiin :-)

    Koittakaa nyt jeppulat tehdä miehen työ; ottakaa ritolat ja pankaa ne eropaperit nyt kiltisti vetämään ja ottakaa uusi hengellisesti raitis asenne elämäänne!


    -Corrector-

    Kiitos rakkaudellisesta huomaisuudestasi corre:)

    Kun taistelee nenäveressä totuuden puolesta kieroilijoita vastaan on ilahduttavaa ja henkisesti ravitsevaa saada taustatukea muilta valheessa eläneiltä kohtalotovereilta.

    Katukaamme niitä fariseuslaisia syntejä joita teimme ollessamme jeppujen pauloissa!

    Odottelinkin jo ratsuväen saapumista luopio lippuineen ja torvineen kun meinasin jäädä alakynteen jeppujen vyöryttäessä mies ja nais ylivoimalla asemiini.

    Iskekäämme heidät takaisin sinne mistä tulivat.Isänsä luo:)

    Äänestä

  • geeza kirjoitti:

    "Ja sinun kielenkäyttösi päihittää jo 16v poikani murkkukielenkäytön, joka saa tavallisen ihmisenkin voimaan huonosti.
    Et taida oikein voida hyvin"

    "imeväisten suusta kuulee totuuden"!! kiitoksia kun kerroit rehellisyyteni puhjenneen kukkaan!

    Pidä vain huoli siitä mitä kultapojusi puuhastelee kotisi ulkopuolella. Äiti muorin kuullen kun ei kaikki opittuja sanoja lausuta puhumattakaan leuhkinnasta ensikerrasta naisen kanssa. Siitä retostellaan aina kavereille mehukkaimmat jutut marisätkää poltellessa tai pussikaljaa juodessa:)


    turha sinun on esittää pyhää avemariaa täällä vaikka omaatkin jeppu taustan. Ja mitä lausuntoihini tulee ne ovat huonosti kirjoitettuja, epäselviä lukea, tahdittomia, MUTTA YKSI asia niissä on mikä eroaa teistä jehovan todistajien leiriin takaisin haaveilivista on että ne ovat kirjoitettuja kokemuksesta ja kaunistelemattomasta totuudesta.



    Voin itse asiassa erittäin hyvin henkisesti ja fyysisesti toisin kuin vartio seurakuntalaiset joihin on pumpattu enemmän rauhottavia ja mielialalääkeitä kun laki sallii.

    >>Pidä vain huoli siitä mitä kultapojusi puuhastelee kotisi ulkopuolella. Äiti muorin kuullen kun ei kaikki opittuja sanoja lausuta puhumattakaan leuhkinnasta ensikerrasta naisen kanssa. Siitä retostellaan aina kavereille mehukkaimmat jutut marisätkää poltellessa tai pussikaljaa juodessa:)

    Äänestä

  • Ei ole rahasta kiinni. kirjoitti:

    Ei voi pitää paikaansa. Ensinnäkin, jehovan todistjien lehdet ja kirjat eivät varsinaisesti maksa mitään vaan jokainen voi halutessaan niistä maksaa,johtuen siitä, että ei se minkään kirjan painaminen tässä maailmassa painokoneilla halpaa ole. Sitäpaitsi on naurettavaa, että ylipäänsä rahasta valitat. Ei jehovantodistajilla yhtään sen hienommat autot ole kuin muillakaan. Taidat olla vain katkera.

    On se vaan kummaa tuo jeppuloiden "vapaaehtoinen lahjoitus". Ensin mangutaan sitä moneen kertaan, ja sitten kun antaa 20 euroa, niin lisää mangutaan. Ja sitten jeppulajengi täällä valehtelee, että mitään ei pyydetä ja on ihan ilmaista.

    Voi tätä jeppuloiden valheiden määrää!

    Äänestä

  • Corre kirjoitti:

    Geezan tuore kokemus on erittäin opettavainen ja samalla varoittava esimerkki monelle ehtojehnulle elikä jehnustelusta kiinnostuneelle. Onneksi olkoon vaan Geeza, olit Jeesuksen sanoja lainatakseni "viaton kuin kyyhkynen ja varovainen kuin käärme" ja se todella kannatti.

    No niin jeppulat, siinäs näitte! Totuus ei palanut tulessa, mutta jepputotuus kärvähti jo siinä vaiheessa kun tulitikut vasta kaivettiin esiin :-)

    Koittakaa nyt jeppulat tehdä miehen työ; ottakaa ritolat ja pankaa ne eropaperit nyt kiltisti vetämään ja ottakaa uusi hengellisesti raitis asenne elämäänne!


    -Corrector-

    Jos viitsisin ja jaksaisin, niin perustelisin lisää päivänselvää. Te Jehovantodistajat puhutte isiänne vastaan. Ette tunnusta sitä totuutta, mitä he julistivat ainoana oikena Jumalallisena totuutena vuosikymmeniä. Voiko Jumala olla väärässä Jehovantodistajat? Voiko kaikkitietävä erehtyä?
    Te pilkkaatte Jumalaa muuttuvilla opeillanne ja perustavaa laatua olevilla vuosiluvuilla. Oikea totuus ei voi muuttua, joten mieti omaltakohdalta mihin uskot. Sen sijaan Leinoset ja kumppanit erehtyy jatkuvasti ja tulevaisuudessa, vain koska Jumala ei tee virheitä, vaan ihmiset.
    Tätä rakkaudellista Jumalaa lähellä on paljon ihmisiä, joihin minäkin kuulun. (meitä on kai yli 99%)...

    Äänestä

  • geeza kirjoitti:

    Itse asiassa ei. Olin vielä jonkin aikaa sitten 100prosenttisesti kovasti liittymässä todistajiin, kävin kokouksissa tutkiskelin viikossa monia tunteja niin kovalla innolla että vanhemmat joutuivat pyytämään vähentämään tutkiskeluissamme käytettyä aikaa. jne....kävin täällä netissä ottamassa yhteen rasvattua jämää ja correctoria vastaan aina kun kerkesin. Koitin pitää jt:iden puolia henkeen ja vereen täällä netissä jotta saisin pelastettua ihmisiä luopioiden kynsistä. Nyt kun olen huomannut muutamia asioita jt:uskonnosta niin empä käy enää puolustelemassa vartitorni uskontoa.Nykyään puhun siitä miksi en enää voi uskoa. Eniten minua nyt kyrsii se että jt:t eivät tajua sitä ettei minullakaan ole mitään syytä valehdella täällä!!! En kerta kaikkisesti saisi mitään kiksejä siitä että puhuisin jt:istä paskaa täällä netissä!!! minulla on työ paljon muita harrastuksia. Haluan vain kertoa sen mitä olen kokenut koska tämä ruletti on vaikuttanut minuun henkisesti niin suuresti haluan nyt purkaa kokemuksia muiden kanssa,

    Olin nimittäin ihan varma että täällä vaikuttaa kaksi geezaa ja ihmettelin miksi ne eivät tee mitään nimimerkkiensä erittelemiseksi. Päättelin yhteen väliin, että salaisuutena olisi se, että toinen kirjoittaa alkukirjaimen isolla.



    Oletko muuten selvitellyt miten kolminaisuuden ja helvetin ynnä sielun kanssa on? Kerroit, että vielä Raamatun sanoma kiinnostaa. Muista palava kritiikki myös tuossa asiassa.

    Äänestä

  • Jari L. kirjoitti:

    Minun tietooni "Insight"-kirjoista samoin kuin eräistä muista laajoista raamatuntutkimisen apuvälineistä pyydettiin hintaa vielä silloinkin, kun lehdet ja peruskirjallisuus olivat muuttuneet maksuttomaksi. Kyseessä olivat laajat tutkimisen apuvälineet, jotka ennen kaikkea oli tarkoitettu Jehovan todistajille itselleen (vaikkei niiden luovuttamista tutkijoillekaan ollut kielletty). Nykyään kai menetellään niin kuin geeza kuvaili, eli kirjoilla ei ole mitää taulukkohintaa, mutta niistä kehotetaan antamaan vapaaehtoinen korvaus. Kehotuksen voivat olla sangen intensiivistä laatua, lisäksi jokainen tajuaa, että tällaiset kovakantiset opukset maksavat enemmän kuin pokkariversiot.

    Noissa I-II osassa on noin 3000 sivua. Sehän on tietysti selvä, että jostain on niihinkin raha revittävä. On melko selvää, että jos tuon kokoisista kirjoista lahjoitetaan pari euroa kappale, niin painaminen sitä myöten loppuu. Vain harvahkot ihmistet ovilla rahaa lehdistä tarjoavat.


    Sikäli mielenkiintoista kun seura vetosi seurakuntalaisiin siinä asiassa, että välttäisivät hamstraamasta sellaisia kirjoja mitä voidaan hyvinkin käyttää yhteiskäytössä samassa perheessä. Ja mikäkö siinä sitten kiinosti?

    Ajattelin vain sitä yleistä väitettä, että kirjallisuutta painetaan vain rahan ansaitsemiseksi. Eikö silloin olisi pikemminkin sanottu, että jokaisen tulisi hankkia mieluimmin ómat kappaleensa, kuin yhteisiä?


    Toinen seikka samasta asiasta. Miten silloin olisi perusteltua painaa kehitysmaihin mitään? Vastalahjana voi saada kananmunan ja sillä ei paineta mitään.

    Äänestä

  • "Tämän kertomani vakuutan henkeni ja omatuntoni kautta."

    Ei näy olevan kovin häävi henki eikä omatunto kun valheilla pönkitetään!

    "Mistään muusta tämä uppiniskainen jt-vanhin ei ollut huolissaan kuin häneltä ostamastani vihreä kantisesta raamatun ymmärtämisen oppaasta josta olin maksanut aikanani valtakunnansalilla korvauksen mutta nyt hän väitti että se on paljon arvokkaampi kuin 20 euroa josta sovimme korvauksen"
    Jokainen ihminen tietää tätänykyä että Jehovan todistajien kirjallisuudella ei ole hintaa, ei pientä eikä suurta!

    Riitti kun luin pitkän sadun alun ja lopun! Eipä siitä sen enempää. Valhetta valheen päällä! Ja sitten "hengen ja omantunnon kautta" vakuutellaan, hohojaja!

    Äänestä

  • >>>Hän soitti seuraavana päivänä ja sanoi ETTEI ole edes AVANNUT koko kirje kuorta koska arveli sen sisältävän internetissä temmeltävien entisten luopio todistajien esittämiä kiistanaiheita

    Äänestä

  • fger kirjoitti:

    >>>Hän soitti seuraavana päivänä ja sanoi ETTEI ole edes AVANNUT koko kirje kuorta koska arveli sen sisältävän internetissä temmeltävien entisten luopio todistajien esittämiä kiistanaiheita

    Esimerkin laitoin vain siksi, koska se oli hyvä osoitus siitä miten asiat maustuvat ja muhivat mielissämme. Kun sitten niitä tuohduspäissään tänne kirjoitellaan, siitä ei ota erkkikään selvää miten asian oikea tola on.


    Tässä ei vielä ajan hammas ollut vaikuttanut hieveän paljon, mutta eihän aikaakaan ollut kulunut kuin viikko.

    Äänestä

  • mutta silti! kirjoitti:

    >>Pidä vain huoli siitä mitä kultapojusi puuhastelee kotisi ulkopuolella. Äiti muorin kuullen kun ei kaikki opittuja sanoja lausuta puhumattakaan leuhkinnasta ensikerrasta naisen kanssa. Siitä retostellaan aina kavereille mehukkaimmat jutut marisätkää poltellessa tai pussikaljaa juodessa:)

    Nyt täytyy muistaa ne syyt, miksi kirjojen 'hinnoittelusta' luovuttiin vuoden -93 alussa. Syy on puhtaasti se, että Vartiotorniseura ei halunnut maksaa veroja valtiolle - siis Vartiotorniseura ei halunnut "maksaa keisarille sitä mikä kuuluu keisarille".

    Verojen kiertämiseksi keksittiin, että kirjat annetaan 'ilmaiseksi' mutta samalla tähdennettiin painokkaasti sitä, että seurakuntalaiset maksavat kirjallisuuden 'vapaaehtoisilla' (lue: pakollisilla vapaaehtoisilla) lahjoituksilla, ja lisäksi ovella piti antaa ihmisille hienovaraisesti vihjaus mahdollisuudesta lahjoittaa rahaa kirjallisuudesta, joka sitten piti myös tilittää Seuralle, vaikka itse olisi maksanut kirjallisuuden etukäteen. Näin Seura saisi vähintään yhtä paljon kuin aikaisemminkin, mutta lisäksi vielä ovelta saadut mahdolliset lahjoitukset ja vielä niin ettei niistä tarvinnut maksaa veroja.

    Tuo edellä mainittu pakollinen vapaaehtoislahjoitusasia tuotiin Valtakunnanpalveluksemme -lehdessä esiin käsittelemällä asiaa kysymyksin ja vastauksin. Lisäksi noita ovellakerjuupuheita harjoiteltiin useita kertoja lavastetuilla näytteillä, jossa kaksi seurakuntalaista näytteli esiintymislavalla seurakunnan edessä julistajaa ja ovenavaajaa ja kävivät mallikeskustelun jossa ovenavaaja saatiin antamaan lahjoitus "valtakunnantyön tukemiseen". Katsokaapa vain jeppulat vuoden 92/93 taitteen ValtakunnankanslianPalvelus -lehtistä, jos teillä on ne tallella; pitäisi olla jos olette yhtä tunnollisia kuin minä.

    Tuohon veronkiertoon vielä: Muistan erään 'lennokkikerhossa' työskentelevän vanhimman kehuneen minulle kuinka älykkäästi Seura on keksinyt keinon millä saadaan verojen maksu kierrettyä ja siteet maailmaan entistä paremmin katkottua.

    "Karttakaa verta" on vaihtunut jeppulassa säännöksi "karttakaa veroja!"


    -Corrector-

    Äänestä

  • ihmettelevä kirjoitti:

    "Tämän kertomani vakuutan henkeni ja omatuntoni kautta."

    Ei näy olevan kovin häävi henki eikä omatunto kun valheilla pönkitetään!

    "Mistään muusta tämä uppiniskainen jt-vanhin ei ollut huolissaan kuin häneltä ostamastani vihreä kantisesta raamatun ymmärtämisen oppaasta josta olin maksanut aikanani valtakunnansalilla korvauksen mutta nyt hän väitti että se on paljon arvokkaampi kuin 20 euroa josta sovimme korvauksen"
    Jokainen ihminen tietää tätänykyä että Jehovan todistajien kirjallisuudella ei ole hintaa, ei pientä eikä suurta!

    Riitti kun luin pitkän sadun alun ja lopun! Eipä siitä sen enempää. Valhetta valheen päällä! Ja sitten "hengen ja omantunnon kautta" vakuutellaan, hohojaja!

    Itse en ole Todistajien julkaisuista koskaan mitään maksanut.
    Ja on niitä aika monta kasaantunut:lahjojia kolmesta kaupungista :)
    Ei ole rahan kanssa ollut ongelmaa,eikä aineistoa ole pyydetty takaisin suoraan.
    Eräs sanoi,että "jos en halua kirjaa omistaa,niin voin ihan tuen vuoksi antaa sen takaisin kiertoon,jotta joku joka sitä enemmän tarvitsee sitä käyttäisi."

    Maininnaksi,että Todistajien kanssa isoin soppa minulla oli
    a)paaluopin kanssa(koska se on historiallisien todisteiden valossa risti eikä paalu.)
    b)luomisopin kanssa(koska mitään ei voi osoittaa todeksi pelkästään yrittämällä kumota toista teoriaa(kun se ei ole osoitettu sen olevan ainut-ja pakosti vaihtoehtoinen selitysmalli.)vetoamalla asioihin tai ilmiöihin,joiden syntymekanismeja ei tunneta.
    Lisäksi "ihminen-luomisen vai evoluution tulos" on jopa kreationistijulkaisuksi virheellinen:vetoaa väärässä kontekstissa lähteeseen:otetaan lauseet niin,että saa ihan väärän tai jopa vastakkaisen kuvan.
    Lisäksi kirjan "tutkijoissa" vilisee herroja,jotka ovat kreationismin isoja pojuja-ja joiden tieteellisestä arvosta kertoo sekin,että 98.5% luonnontieteen alan tiedemiehistä pitää heidän oppiaan perustelemattomana ja epätieteellisenä-jopa suoranaisena valehteluna ja todisteiden vääristelynä.
    Lsitan tarkoitus on olla auktoriteettinen:
    kun näin moni tiedemies uskoo näin,niin on se niin.
    Vaikka "lista tiedemiehistä,joiden mukaan kyseinen oppi ei täytä edes tieteen määritelmää" olisi tilastollisesti 20 kertainen...)

    Äänestä

  • fger kirjoitti:

    >>>Hän soitti seuraavana päivänä ja sanoi ETTEI ole edes AVANNUT koko kirje kuorta koska arveli sen sisältävän internetissä temmeltävien entisten luopio todistajien esittämiä kiistanaiheita

    Hyvä että otit asian puheeksi ja oikaisit tuohon asiaan tuli uutta valoa kun noudin kirjekuoren takaisin, oletin että jokainen normaali terve ihminen avaa hänelle osoitetun kirjeen ja lukee sen sisällön tämä sääntö ei koske jt-vanhimpia.

    tämä vanhin ei ollut todellakaan lukenut sivuakaan koska kirjekuori oli vielä sinetöity kun sen kävin noutamassa takaisin. Olin siinä uskossa että jokainen kirjeen saaja avaa kirjeen ja lukee siitä edes alun!!. Paranoidista skitsofreniaa sairastavat todistajat varsinkin kotona peppu homeessa päivät istuvat siivooja vanhimmat pelkäävät kirjekuorien sisältävän demonien henkijä ja pelkäävät avata niitä??

    Jokainen järkevä ihminen avaa hänelle lähetetyn kirjeen. Näin minä luulin ja kirjoitin luuloissani tuon nettiin.

    Mitä taas tulee kirjoitukseni muuhun totuusarvoon kirjoittamani on täysin totta vaikka te koitatte niistä "siivilöidä hyttysiä" jotta saisitte miinustettua totuusarvoni nollaan. Siksi epätoivoisesti hakemalla haette ristiriitoja. Mitä helvetin merkitystä on sillä oliko tuo vanhin lukenut yhden sivun aineistosta vai ei??

    miksi taas tartutte epäolennaiseen?

    Ruvetkaa kaikki jeppulat asianajajiksi siellä teidän kykyjänne kaivattaisiin. te kyyniset hiuksija halkovat kirjanoppineet.

    Äänestä

  • fger kirjoitti:

    Noissa I-II osassa on noin 3000 sivua. Sehän on tietysti selvä, että jostain on niihinkin raha revittävä. On melko selvää, että jos tuon kokoisista kirjoista lahjoitetaan pari euroa kappale, niin painaminen sitä myöten loppuu. Vain harvahkot ihmistet ovilla rahaa lehdistä tarjoavat.


    Sikäli mielenkiintoista kun seura vetosi seurakuntalaisiin siinä asiassa, että välttäisivät hamstraamasta sellaisia kirjoja mitä voidaan hyvinkin käyttää yhteiskäytössä samassa perheessä. Ja mikäkö siinä sitten kiinosti?

    Ajattelin vain sitä yleistä väitettä, että kirjallisuutta painetaan vain rahan ansaitsemiseksi. Eikö silloin olisi pikemminkin sanottu, että jokaisen tulisi hankkia mieluimmin ómat kappaleensa, kuin yhteisiä?


    Toinen seikka samasta asiasta. Miten silloin olisi perusteltua painaa kehitysmaihin mitään? Vastalahjana voi saada kananmunan ja sillä ei paineta mitään.

    >>niin painaminen sitä myöten loppuu

    Sen kun näkis. Toistaikseksi ei ole rahasta ollut pulaa kun painaminen jatkuu.

    Äänestä

  • just niin kirjoitti:

    >>niin painaminen sitä myöten loppuu

    Sen kun näkis. Toistaikseksi ei ole rahasta ollut pulaa kun painaminen jatkuu.

    En tiedä onko tämä ns. "suolaa haavoihin".


    Uusissa koneissa jotka hijan hankittiin on 50% ylikapasiteettia. Aluksi oli tarkoitus ostaa vain 2-3 konetta. sitten kun tilausmäärää nostettiin, pari konetta tuli käytännössä ilmaiseksi. Eli kaikkiaan 7 konetta. Näin olen asian käsittänyt.


    "Eventually five branches—Brazil, Britain, Japan, Mexico, and South Africa, will also obtain a new printing press each. The two new high-speed MAN Lithoman rotary web offset presses purchased for Wallkill are capable of producing magazines and book signatures (individual printed sections of a book) at a rate of 90,000 per hour. The new bindery equipment is capable of producing hardcover books and deluxe Bibles at a rate of 120 a minute"

    Äänestä

  • Corre kirjoitti:

    Nyt täytyy muistaa ne syyt, miksi kirjojen 'hinnoittelusta' luovuttiin vuoden -93 alussa. Syy on puhtaasti se, että Vartiotorniseura ei halunnut maksaa veroja valtiolle - siis Vartiotorniseura ei halunnut "maksaa keisarille sitä mikä kuuluu keisarille".

    Verojen kiertämiseksi keksittiin, että kirjat annetaan 'ilmaiseksi' mutta samalla tähdennettiin painokkaasti sitä, että seurakuntalaiset maksavat kirjallisuuden 'vapaaehtoisilla' (lue: pakollisilla vapaaehtoisilla) lahjoituksilla, ja lisäksi ovella piti antaa ihmisille hienovaraisesti vihjaus mahdollisuudesta lahjoittaa rahaa kirjallisuudesta, joka sitten piti myös tilittää Seuralle, vaikka itse olisi maksanut kirjallisuuden etukäteen. Näin Seura saisi vähintään yhtä paljon kuin aikaisemminkin, mutta lisäksi vielä ovelta saadut mahdolliset lahjoitukset ja vielä niin ettei niistä tarvinnut maksaa veroja.

    Tuo edellä mainittu pakollinen vapaaehtoislahjoitusasia tuotiin Valtakunnanpalveluksemme -lehdessä esiin käsittelemällä asiaa kysymyksin ja vastauksin. Lisäksi noita ovellakerjuupuheita harjoiteltiin useita kertoja lavastetuilla näytteillä, jossa kaksi seurakuntalaista näytteli esiintymislavalla seurakunnan edessä julistajaa ja ovenavaajaa ja kävivät mallikeskustelun jossa ovenavaaja saatiin antamaan lahjoitus "valtakunnantyön tukemiseen". Katsokaapa vain jeppulat vuoden 92/93 taitteen ValtakunnankanslianPalvelus -lehtistä, jos teillä on ne tallella; pitäisi olla jos olette yhtä tunnollisia kuin minä.

    Tuohon veronkiertoon vielä: Muistan erään 'lennokkikerhossa' työskentelevän vanhimman kehuneen minulle kuinka älykkäästi Seura on keksinyt keinon millä saadaan verojen maksu kierrettyä ja siteet maailmaan entistä paremmin katkottua.

    "Karttakaa verta" on vaihtunut jeppulassa säännöksi "karttakaa veroja!"


    -Corrector-

    sellaisena voinet kertoa lukijoille kuinka
    arvokkaaksi vartsikka ja herätkää-lehdet
    silloin noteerattiin kun niitä alettiin
    lahjoittaa 1993 vuodesta alkaen.
    Riittikö lehden tosiarvo vai oliko siihen
    lisätty "lahjoitusosuus", jonka todistajan
    odotettiin panevan lahjalaatikkoon tosiarvon
    kanssa.
    Varmaankin tämä hinta tuli vanhimpien puheissa
    esiin kun he tästä uudesta tavasta informoivat
    nöyriä palvelijoitaan.

    Äänestä

Oikeellisuudesta:

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/rq/article_13.htm

Raamatusta:

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/t13/article_01.htm

Järjestö on teokraattinen edistyvä järjestö, jota pidetään ajan tasalla muuttamalla rakenteita, eikä kaavoihin kangistunut kristikunnan kirkkokunta, jonka kokouksissa ei juuri kukaan käy, koska sieltä ei tunne saavansa mitään:

http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/rq/article_14.htm

N. N.

Äänestä
  • lisäisin että todistajien on hyvin vaikea uskoa todeksi mitään negatiivista mitä täällä sanotaan.. He sanovat meidän luopioiden aina kelaanvan tänne kirjoitellessamme että minä tein oikein minä tein oikein ja itse he ilmeisesti kelaavat koko ajan tuo on valetta tuo on valetta..


    Kyllä muistan tapauksen kun lahjalaatikkoon ei tullut tarpeeksi lahjoituksia..

    "Pyydämme kaikkia muistamaan lahjalaatikkoa sillä nyt muutamat meistä joutuivat omasta pussistaan tasaamaan.." Tavallan huvittaa että naristaan siitä että näitä vaoaaehtoisia lahjoituksia ei tullu tarpeeksi.

    Ja kyllä joka paikassa meidän tuli aina korostaa että eivät lehdet ilmaisia ole vaikkei niille maksua nimettykkään..

    Ja vaikka kuinka kävin kentälläja ihmisten ovilla en voinut millään uskoa juttuja joissa jotkut todistajat työnsivät jalkaa oven väliin kun ihmiset eivät halunneet kuunnella.. vaan mikseipä tämmöistäkin erehdystö olisi sattunut..jos se sellainen oli..

    Kun ollaan niin tuudittautuneita siihen ettei koskaan mitää tämmöistä tapahdu niin jatkakaa vaan itsellenne toistamista... se on valetta se on valetta

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Urhokki kirjoitti:

Millä perustein Jehovan Todistajat ovat se Ainoa Oikea Uskontokunta?
Millä todistein Raamattu on asetettu korkeimmaksi auktoriteetiksi?
Millä todistein Todistajien Järjestö on havaittu oikeaksi,ja millä tavoin sen seuraaminen on menneisyydessä auttanut?
Oppinne muuttuu itsekorjaantuvasti,mikä on mielestäni vain hyvä asia:samalla kuitenkin myönnetään että virheitä on mahdollista tehdä myös parasta aikaa ja tulevaisuudessa.
Miten tämä sopii yhteen tiukkojen opinnoudatusten kanssa,mitä rivijäseneltä vaaditaan?
Onko Järjestö onnistunut jossain ennusteessaan-ilman,että merkitystä on tavinnut vääntää jälkikäteen?
Jos ei,niin mistä voimme varmistua että Järjestön nykyhetkeä ja lähitulevaisuutta koskevat ennusteet pitävät paikkaansa?

Lopuksi vielä:
onko totta,että ette saa lukea "kriittistä" materiaalia Todistajien järjestöstä?
Eikö itseäänkorjaava järjestö ottaisi niitä oikeita asioita ja käyttäisi kritiikkiä?
Vai millä säännöin nämä oppimuutokset tehdään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu