Ihmistä ei voi myydä...

Kansalaisaloite2035

20.6.2016 on alettu keräämään nimiä kansalaisaloitteeseen, joka esittää, että seksuaalipalvelujen ostaminen tehdään rangaistavaksi, jotta ihmiskauppaan voidaan puuttua ja sitä voidaan ennaltaehkäistä nykyistä tehokkaammin.

http://www.vapautauhri.fi/?p=2861
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2035

Allekirjoittamalla aloitteen, voit vaikuttaa!

"Prostituutio ja ihmiskauppa ovat osa järjestäytynyttä, kansainvälistä rikollisuutta. Sallimalla seksuaalipalvelujen ostamisen ja sen myötä naisten ja tyttöjen hyväksikäytön omassa maassamme, tuemme nopeimmin kasvavaa kansainvälisen rikollisuuden muotoa, ihmiskauppaa. Prostituution ja muun kaupallisen seksin eri muodot ovat sisäisesti kytkeytyneet toisiinsa. Ihmiskauppaa tapahtuu nimenomaan siellä, missä tapahtuu prostituutiota. Prostituution kysyntä on keskeisin syy siihen, miksi seksiperäistä ihmiskauppaa ylipäätään tapahtuu."

"Seksin oston kriminalisoinnin vaikutukset ovat olleet huomattavia esimerkiksi Ruotsissa. Akateemisten tutkimusten mukaan Ruotsin mallilla on suorat vaikutukset ruotsalaisten miesten asenteisiin ja käytökseen koskien prostituutiota. Seksuaalipalveluja ostavien miesten määrä on vähentynyt vuoden 1996 13,6 prosentista 7,9 prosenttiin vuonna 2008. (Prostitution i Norden, Kuosmanen 2008 & Nordic Gender Institute)

Kyselytutkimusten mukaan yli kolme neljästä ruotsalaisesta 18-28-vuotiaasta tukee lakia. (Swedish government commission SOU 2010:49) Tutkimuksissa on myös havaittu, että prostituutiossa mukana olevat naiset sanovat Ruotsin tulleen turvallisemmaksi maaksi seksuaalipalvelujen kriminalisoinnin myötä. Heidän arvionsa mukaan seksin ostajien määrä on vähentynyt viime vuosina voimakkaasti.

Arviot kriminalisoinnin toimivuudesta ensimmäisen kymmenen vuoden ajalta ovat hyvin myönteiset. Katuprostituutio on vähentynyt Ruotsissa puoleen ilman, että prostituutio olisi lisääntynyt sisätiloissa tai netissä. Yhä useampi nainen pyrkii pois prostituutiosta ja yhä harvempi mies ostaa seksuaalipalveluja. Ruotsista on tullut ihmiskauppiaille epähoukutteleva markkina-alue. Muualla Euroopassa prostituutio ja seksiperäinen ihmiskauppa lisääntyvät paitsi Ruotsissa. Myös poliisi on kertonut lain toimivan toivotulla tavalla ja ehkäisevän prostituutiota."

1

148

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitä voisi uskonharhainenkin miettiä, kuinka lapsensa myy omalle lahkolleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      16
      1275
    2. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1060
    3. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      170
      1052
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      775
    5. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      751
    6. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      719
    7. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      51
      716
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      714
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      659
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      617
    11. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      532
      612
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      602
    13. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      84
      578
    14. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      563
    15. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      551
    16. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      526
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      523
    18. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      515
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      501
    20. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    Aihe