Timo Soini: EU:sta järjestettävä kansanäänestys

Hallituksessa Perussuomalaiset voi varmaan ajaa tätä asiaa eteenpäin tehokkaammin.

https://www.suomenuutiset.fi/britit-haluavat-eroon-eusta-soini-vaatii-kansanaanestysta/
477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No jopas on ihmeuutisia tänään. Mitähän vielä. No eliittipuolueet ei kyllä annan tyhmien suomalaisten äänestää, kun siinähän saattaa sijoitukset kärsiä.

Äänestä

Äänestäisin eroa EU:sta....Olisin nyt viisaampi kun silloin muinoin ...

Äänestä

Tuo kun on 3 vuotta vanha uutinen. Taitaa olla Soinin ajatukset tuon jälkeen muuttuneet. Vaikka olisihan se hienoa, jos EU:sta päästäisiin eroon.

Äänestä

Tai.

Teemat Politiikka
Arvio
Timo Soini kirjoitti häpeilemättömän narsistisen kirjan jytkyn taustoista
4.4.2014 2:00 5


Peruspomo

Timo Soini

Laji: Tietokirjat, elämäkerrat, politiikka

Kustantaja: WSOY

Ilmestymisvuosi: 2014
Arvio: kirjat
Timo Soini: Peruspomo. WSOY. 307 s.

Timo SoininPeruspomo on hänelle ominaista sanallista ilotulitusta, joka käy välillä lukijan voimille. Vähemmälläkin leukailulla olisi pärjätty.

Kirja on myös häpeilemättömän narsistinen.

Itsekehun antaa anteeksi, kun muistaa, miten paljon 51-vuotias Timo Soini on pannut peliin.

Edellisen kirjan Maisterisjätkän lopussa Soini makasi Jorvin sairaalassa ja lupasi parantaa elintapansa. "On parempi elää aatteen puolesta kuin kuolla sen puolesta", hän runoili.

Kun arvioin kuusi vuotta sitten Maisterisjätkän (15. 3. 2008), ounastelin, ettei Soini olisi Soini, jos hän malttaisi levätä, luopumisesta nyt puhumattakaan.

Niinhän siinä kävi. Nyt Soini tunnustaa, että hän ajoi itsensä niin piippuun ja että keväällä 2012 jouduttiin tekemään sydänoperaatio. Se salattiin tänne asti.

Vakava sairaus on kova hinta huikeasta noususta. Edellisen kirjan ilmestyessä perussuomalaisten kannatus oli neljä prosenttia. Silloin Soini povasi, että puolue voisi yltää jopa kymmenen prosentin suosioon. Ennustus osoittautui oikeansuuntaiseksi mutta riittämättömäksi.

Viime eduskuntavaaleissa puolue sai 19 prosenttia äänistä.

Peruspomo on tarina siitä, miten jytky syntyi.

Soini on saavutuksestaan ylpeä: "Olen yhdessä kentän kanssa onnistunut luomaan maltillisen, jatkuvasti yhteiskuntaa uudistavan ja sitä haastavan liikkeen, joka noudattaa demokratian pelisääntöjä,"

Ilman Soinia kasvu ei olisi ollut mahdollista. Jytkylle ei löydy vertaa poliittisesta historiastamme. Soini ohitti jopa oppi-isänsä Veikko Vennamon vaalivoitot.

Soinin suoritusta voi verrata menestyneimpien yrittäjien tarinoihin. Esimerkiksi pohjoissavolainen Einari Vidgren loi tyhjästä ison metsäkoneyhtiön Ponssen, ja Soini rakensi Smp:n konkurssipesän rauniolle suuren puolueen.

Nyt Timo Soini on samassa tilanteessa kuin äkkirikastuneet yritysjohtajat: on valtaa ja rahaakin kukkuramitoin, mutta miten pitää oma luomus pystyssä.

Soinilla on yksi vaihtoehto vähemmän kuin yritysjohtajilla. Hän ei voi myydä puoluettaan.

Soini tunnustaa, että puolue on "liikaa minun varassani". Soini ei pidä tapanaan kiroilla, mutta hän tiuskaisee, että puheenjohtajan homma on "aivan helvetillinen".

"Koko ajan joudun elämään reaaliaikaa 24/7."

Tuskastunut Soini kyselee, miksi kaikki ongelmat kannetaan hänen pöydälleen.

"Jos tämä puolue ymmärtäisi jotain, niin se vapauttaisi minut kaikesta hallinnosta, kaikesta tomppelien toilailuista."

Varsinainen vitsaus ovat kansanedustajat, joiden sukunimi alkaa H-kirjaimella.

Soini on tyytyväinen, kun sai antaa James Hirvisaarelle potkut. Teuvo Hakkaraiseen hän on menettänyt toivonsa.

Jussi Halla - ahosta Soini löytää hyvää ja huonoa.

"Anna nyt Jussi, perhana, minun pitää sinua vähän aikaa tuossa lähellä, ettei sinulle tapahdu mitään pahaa", Soini kertoo ajatelleensa.

Ilmeisesti toive on toteutunut, sillä Soini ja Halla-aho tulevat nyt toimeen keskenään. Soini uskoo, että Halla-aho pärjää EU-parlamentissa.

Soini haaveilee itsekin urasta EU-parlamentissa. Se jää vielä haaveeksi. Hän on johtanut perussuomalaisia 17 vuotta. Sinä aikana kilpailijan, Suomen keskustan johtaja on vaihtunut viisi kertaa.

"En voi jättää puoluetta, koska meillä ei ole vielä sellaista johtajaa, jonka puolueväki yksituumaisesti hyväksyisi tilalleni."

Luotettuja ovat euroedustaja Sampo Terho ja varapuheenjohtaja Jussi Niinistö. Terholle Soini toivoo jatkokautta Brysselissä, ja Niinistön hän nostaa seuraajasuosikikseen.

"Hän ei ole vielä valmis johtamaan puoluetta", Soini arvioi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaalilupaus kirjoitti:

Hallituksessa Perussuomalaiset voi varmaan ajaa tätä asiaa eteenpäin tehokkaammin.

https://www.suomenuutiset.fi/britit-haluavat-eroon-eusta-soini-vaatii-kansanaanestysta/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu