Torontolaiseksytyksen uusi aalto Suomessa! Varokaa

E.Helmiö

Kannattaa katsoa seuraavasta linkistä hyvä ohjelma koskien torontolaisuuden epäraittiutta ja epäraamatullisuutta sekä varoittavia yhtymäkohtia idän uskontojen kundaliinieksytykseen.

http://oneway.tv/fi/video/y_A7-3xw3s0

Suomessa tässä kesäkuussa totetuneessa ns nuorten aikuisten konferenssissa Tulisielukonferenssissa oli ulkomaisia torontolaisuutta edustavia Raamattukoulun opettajia. (Lisäksi opettajissa oli myös suomalaisia, jotka ihannoivat Toronton herätystä ja sen ilmiöitä ja edustavat torontolaisuutta Suomessa kuten tänä vuonna nopealla erityiskoulutuksella Vapaakirkon pastoriksi valmistunut Henna Saarinen.)

Tulisielukonferenssin opettajalistalta löytyi siis Cathy ja Gordon Harris! Keitä he ovat. Ei sen enempää eikä vähempää kuin CATCH THE FIRE Raamattukoulun JOHTAJAT!

http://catchthefire.com/media/profiles/gordon-cathy-harris

Ja mikäs koulu ja systeemi se on... Catch the Fire on kansainvälinen liittouma kirkkoja ja koulutusta ym, joka on saanut alkunsa Toronton herätyksestä ja ihailee sitä ja jatkaa sen linjoilla edistäen torontolaisuutta koko maailmassa.

http://catchthefire.com/about

Kuitenkin tätä torontolaishenkistä Tulisielukonferenssia järjestämässä oli myös helluntalaisia. Mihin helluntalaisuus (osa helluntalaisista) on menossa?

Vapaakirkko on jo syvällä torontolaisuuden ym uuskarismaattisen hapatuksen suossa johtoporrasta myöten, vaikka joitakin raittiitakin seurakuntia vielä lienee. Ainakin toivottavasti.

Te ihmiset, jotka Vapaakirkon sisällä vielä erotatte pahan hyvästä ja eksytyksen siunauksesta, nouskaa ihmeessä torontolaiseksytystä ja muuta epäraitista toimintaa vastaan kirkkokunnassanne!

Nyt torontolaisuus saa uutta puhtia Suomessa, kun Tulisielu-konseptiin on lisätty myös Tulisielu-opetuslapseuskoulu, jonka johtohahmona on kukas muu kuin torontolaisuutta ihannoiva Vapaakirkon uusi pastori Henna Saarinen, joka on itsekin opiskellut Torontossa mainitussa torontolaisuutta edistävässä koulutuksessa jo aikoinaan ja on pitkään rakentanut yhteyksiä sieltä torontolaisuuden päälinnakkeesta tänne Suomeen.

Torontolaisen suuntauksen eteenpäinviejät Cathy ja Gordon Harris kutsuttiin Tulisielukonferenssin lisäksi puhumaan myös Saarisen kotiseurakuntaan Järvenpään Vapaaseurakuntaan 5.6. ja Jyväskylän Vapaaseurakuntaan 9.6. Nämä samaiset Vapaakirkon seurakunnat ottivat myös 90-luvulla etunenässä vastaan silloin maahan tulvineen torontolaiseksytyksen aallon ulkoimaisinekin puhujavieraineen.

Nyt on menossa uusi torontolaiseksytyksen hyökyaalto! Kannattaa olla valpas, varoa ja varoittaa muitakin!

4

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KannattaaKatsoa

      On muuten tosi hyvä linkki tuo eka!

    • 2pahaa

      One way Heli

      Kf kuoleman kenttä

      • 2pahaa

        One Way Hell

        Kf kuoleman kenttä


    • NHBGFFGTYU

      VAROKAA VAPAAKIRKON RAAMATUNVASTAISTA OPETUSTA.....FAKTAA

      LEIPÄPAPIT PITÄVÄT YLLÄ HARHAOPPIA

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5615
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4571
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4524
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4330
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4302
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3795
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3192
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3065
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3062
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2160
    Aihe