SUOMI JÄRJESTÄÄ KANSANÄÄNESTYKSEN EU-EROSTA

Ja Suomihan järjestää Kansanäänestyksen EU-eroamisesta: jos KANSA NIIN TAHTOO.

Itseasiassa siitähän on olemassa jo Kansalaisaloite.

Tämä se on demokratiaa... ja muistakaa että esim. valtamedialla on omat agendansa ja etuintressinsä: yleensähän se on raha.

Rahalla saa mediavallan, hyvinkin helposti.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2058
12162
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Brexit lienee ensimmäinen valonpilkahdus myös Suomen taloudellisen tilanteen käätymiseksi kohti parmempaa.

Ja suuntakin on varsin selvä.

Äänestä

Taitaa Suomi olla Viimmeinen innokas Eu"n rahoittaja ja Maksumies Perseiden johdolla.

Äänestä

Mediaa ja valtaeliittiä pitäisi vähän kouluttaa: Tv-kiinni, kun tulee EU-propagandaa, lehtitilauksen voi lopettaa (saa sen alkamaan uudelleen, jos kaduttaa). Kansa kuitenkin päättää enemmistönä, meidän pitää vaan osata äänestää jaloillamme, kaukosäätimellä yms. Ja äänestetään Väyrystä, heti kun mahdollista. Me valkoiset, työtätekevät pyöritämme veroeuroilla tätä maata (ja maksamme ne, emmekä pimitä) ja yleensä se kenen leipää syöt, sen lauluja laulat. nyt on jotenkin vinksahtanut tilanne. Median uutisointi TODELLAKIN ärsyttää. Näin on ollut koko mamutuksen ajan, mutta Brexit avasi monen nukkuvan silmät, kiitos siitä. Ja kiitos mediaa pyörittävälle valtaeliitille, että olitte niin tyhmiä, että käskytitte yksipuolisen uutisoinnin.

Lue kommenteistäa mitä kansa ajattelee:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001207193.html

Äänestä

Kannatan äänestystä, mutta aloitteiden vaikutus näyttää olevan liian heikkoa. Kun selaa aloitteita, niin ne saavat vain muutama tuhat kannattajaa. Ero EU:sta aloite sai aikanaan liian vähän kannatusta, enkä usko että ihmiset nyt heräävät tuon paremmin kannattamaan, kun ei ole kyse muiden ihmisten oikeuksien torjumisesta, kuten homojen oikeudet.

Äänestä

Allekirjoitin heti kun sain tietää aloitteesta. HELVETTIIN EUROOPAN UNIONI!

Äänestä

Aloitteesta pitää kirjoittaa Hesariin ja muihin päivälehtiin, kuten Väyrysen aloitteestakin tehtiin. Sitten tulee riittävä määrä ääniä nopeasti. Johan ensimmäisen viikon jälkeen ollaan päästy jo puoliväliin tarvittavista äänistä!

Olen saanut tarpeekseni EU-kriiseistä. Pystymme parempaan, kun olemme itsenäisiä, kuten ennen olimme. Eikä enää tarvitsisi uhrata valtavasti resurssuje kaikenmaailman ongelmiin, kun keskityttäisiin paremmin omiin asioihimme. Ylijäämävaroja voi sitten sijoittaa kehitystyöhön ja kansainväliseen yhteistyöhön, eikä niin järjettömiä summia kuin tällä hetkellä lahjoitetaan mamuille.

KRIISIT JA ONGELMAT ULOS SUOMESTA!
POIS EU:STA!
ITSENÄINEN SUOMI YLÖS SUOSTA!

"SE ON HELPPOA, NOPEAA JA HALPAA." (Suora lainaus edesvastuuttoman Maahanmuuttoviraston taannoiselta etusivulta, jolla pakolaiset toivotettiin tervetulleeksi Suomeen. ...)

Äänestä

Onko joku niin idiootti, että uskoo samoja tahoja, äärioikeistoporvareita, jotka pakottivat meidät EU:iin, että ne nyt jotenkin "pelastaisivat" meidät EU:lta ?

Onko taas rasismikortin nöyristelijöitä liikkeellä, vai mikä into saa työläisiä, äänestämään itseään ja läheisiään vastaan populistiporvareita ? Älkää hyvät ihmiset kehdatko enää, vetää mattoa itsenne jalkojen alta.

https://takku.net/article.php/20160626230436450

Näistä asioista Yle:n kuuluisi uutisoida meille - ei uutisoi.

PetosjytkyKokoomusKeput ovat moninkertaistamassa maahanmuuttoa, halpatyövoiman ja vaaliäänten tuonnin, sekä ilmaisen suomalaisen orjatyövoiman tavoitteella.

Äänestä

EU:sta erotaan luonnollista tietä, kun erotaan, mutta ei äärioikeistoporvareitten tahdosta, vaan Vasemmiston hallitukseenpääsyn seurauksena, tulette näkemään.

Äänestä
  • FIXUT TEKEE FIXIT.

    Äänestä

Kyllä hallitus voi kansan aloitten torpata. Kansalaisaloite edellyttää asian käsittelyyn ottamista ,jolloin asia tulee harkintaan. Saa se sitten kielteisen tai myönteisen vastaan oton eduskunnassa,tulee se jäämään joka tapauksessakin laimeimmillaan jäämään poliittiseksi kannanotoksi kansalaisten taholta ja historin kirjoihin merkintänä valltsevasta poliittisesta tilasta ja tahtotilasta joka velloo pinnan alla , sekä ilmentämään tapaa jolla päättäjä porras vie/vei asioita eteenpäin.

Toinen bointti asiassa on se ,että tämä hallitus ei istu ikuisuuksiin ja vastaisuudessa tulevissa vaaleissa on mahdollista yrittää vaaleissa sellaista hallituspohjaa joissa äänestystä kannattavat puolueet on nostettavissa hallitukseen .Tuon onnistuessa on jo kansalaisaloitteiset aloitteet pohjana tuolle ja nuo antavat myös agendan seuraaviin vaaleihin.Joten noilla kansalaisaloitteilla Eu:sta irtautumiseksi on moninainen merkitys vähäisimmilläänkin.

Äänestä

Kyllä kansan ääntä täytyy kuunnella joten milloin hallitus järjestää kansalle tämän äänestyksen mahdollisuuden, pääministeri ääääööö?.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


98765789 kirjoitti:

Ja Suomihan järjestää Kansanäänestyksen EU-eroamisesta: jos KANSA NIIN TAHTOO.

Itseasiassa siitähän on olemassa jo Kansalaisaloite.

Tämä se on demokratiaa... ja muistakaa että esim. valtamedialla on omat agendansa ja etuintressinsä: yleensähän se on raha.

Rahalla saa mediavallan, hyvinkin helposti.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2058

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu