Brexit ja YLE-uutisoinnin yksipuolisuus

Jännää että kun briteistä enemmistö äänesti Brexitin puolesta, YLE:n uutisissa ym. suunnilleen kaikki britit joita on haastateltu ovat kannattaneet EU:ssa pysymistä. YLE:n ulkomaantoimittajien puolueettomuus ei taida olla ihan kunnossa.
13149
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

yle nyt on aina ollut poliittisesti erittäin värittynyt kanava. pidän ylä propagandakoneistona jo ihan siksikin että sen ohjelmaan on kirjattu monikulttuuriruuden edistäminen

1Äänestä
  • ei yksistään tämä brexit vaan yleensä kaikki varsinkin ulkomaan toimittajien haastattelut ja gallupit on ainoastaan sitä varten että ne vahvistavat toimittajien omaa mieltymystä joka on poikkeuksetta kulttuurimarxistinen mädätys.
    ei mulla muuta kuin yle on sontaläjä josta nousee mädätyskaasut.

    1Äänestä

Ja kun pikkuhiljaa huomataan ettei Britannialla menekään EU-eron myötä huonommin, vaan itsemääräämisoikeuden takia paremmin, muut maat seuraavat pikkuhiljaa tien avaajaa. Eurostoliitto on maailman suurin pyramidihuijaus ja sosiaalikapitalismin kokeilu joka yksityistää sijoittajien ja pankkien voitot, mutta sosialisoi kulut, tappiot ja ympäristörikokset veronmaksajille, eu-kansalaisille ja yhteiskunnille. Siis eliitin ja rahavallan kuppauskone. Nyt peli poikki, sillä EU ei ole koskaan ollut eu-kansan hyvinvoinnin projekti vaan puhtaasti talouden, kilpailun ja kaupankäynnin väline.

1Äänestä
  • kuinka kataisen perse kestää nyt junkkerin kovat panot? posket olivat vallan lommolla läpsimisestä ja korvat venyneet kun katsoin tvstä.

    1Äänestä

  • Vasemmisto näytti voimansa.


    EU ei ole EU-kansalaisten hyvinvointiprojekti vaan talouden, kaupan ja kilpailun projekti, jossa vielä koitetaan kupata EU-maat heikoiksi ja kansalaiset köyhiksi eu-eliitin laskuun.

    Britannian työläiset tekivät brexitin, ei se ole porvaribrittien ansiota. Äärioikeiston on siis turha koittaa ottaa kunniaa, Cameronin konservatiivit eli Suomen persujen ja kokkelien veljespuolue sai nenilleen, sehän kannatti EU-jäsenyyden jatkamista. Työläiset ovat vasureita, joista tosin suurin osa ei ole suvakkeja. Työläisten joukkovoima näytti voimansa.

    Eikös brexitiä vastusta nimenomaan oikeistoliberaalit eli Suomessa EKokoomusmafian rahavallan hyväveljet, jotka kuppaavat EU-maita kuiviin sosiaalikapitalismilla, joka yksityistää sijoittajien ja pankkien voitot, mutta sosialisoi tappiot, kulut ja ympäristörikokset yhteiskunnalle, kansalle ja veronmaksajille?
    Brexit uhkaa lopettaa kuppauksen ja maailman suurimman pyramidihuijauksen, eurokriisin hoidon. Pian tulee Finexit.

    Maalaisjärki ei ole ollut suosittua tässä itsekkäässä kilpailuyhteiskunta-ajassa, jossa oikeistoliberaalit poliittiset broilerit ajavat omaa ja oman ryhmänsä etua. Sillä ei ole mitään tekemistä älyn tai viisauden kanssa kuten Suomen ja EU:n talous, europyramidihuijaus, mamumassainvaasio ja Venäjän-Lännen vastakkainasettelu sekä Lähi-idän tilanne kertovat.

    Venäjällä koitetaan nyt pelotella kansallisvaltioiden Euroopan muuttamista rahavallan omistamaksi liittovaltioksi.

    Äänestä

Selvähän se on globaalia uusliberalismia tukeva media ei tietenkään ymmärrä mitään muuta kuin rahan vallan. Itsenäisyydestä ne eivät tajua mitään.

Suomalainen media tuntee vain rahan vallan. Suomalainen media on itse itsensä käskyttänyt tukemaan raha hallitsevien valtaa eli rahasta päättävien "kabinetti" valtaa.

Rahaton köyhäkin voi olla itsenäinen. Ja tämähän ei medialle sovi mitenkään.
Media saa oman toimeentulonsa käskyttämisellä eli sitä kerrotaan mitä "pitääkin kertoa". Itsenäistä ajattelua ei mielellään edes nähtäisi.

1Äänestä

Brittein EU:sta lähtemisen syitä ei tarvitse kovinkaan kauas taaksepäin lähihistoriasta etsiä kun syyn eroon löytää.
.
EU eliitti on yksin, ja vain yksin syyllinen ja Britit ovat äänestäneet oikein.
.
EU-perseilijät ovat nyt palkkansa saaneet. Kansa on puhunut, pulinat pois.

1Äänestä

Katainen, Urpilainen, Vanhanen ja kokoomuskaarti siis EKokoomusmafia muutoinkin on Suomessa hupiloineet kansalaisten varoja eu:ssa ympäriinsä.
.
Suomalaisilla on syynsä äänestää myös eron puolesta.

1Äänestä
  • EU-maat ovat luoneet kansallisten ylisuurten hallintojen lisäksi vielä supermassiivisen EU-hallinnon joka kuppaa veronmaksajien rahoja elättääkseen tätä huippupalkattua eliittiä, joka tekee päätöksiä jolla saa kupattua yhä enemmän valtaa, etuja ja tuloja itselleen.

    Äänestä

kansan ilmaisilla varoilla voi uutisoida,mitä politiikot määrää.
totuutta mädästä eu-kiimasta on vaikea ulostaa edes suustaan.

yle ja politiikot pelkkiä roistoja ja loisia tässä ajassa.

Äänestä

Erikoinen mielikuva sillä YLE:n mielestä kaikki äänesti EU:ssa pysymisen puolesta mutta silti enemmistö voitti ?

Vielä YLE heittää vettä myllyyn luoden mielikuvan että ne muutamat jotka äänestivät Brexitin puolesta katuisivat nyt karmeasti.

Äänestä

Brexit ja YLE-uutisoinnin yksipuolisuus

Olisiko se ollut uutinen ?
Kuten meillä, osa kannattaa ja osa on valmis kipin kapin pois lähdössä. Jos isänmaansa myyminen toisten määräysvaltaan on tavoite siihenhän on päästy. Turkki vielä puuttuu sillä sen jälkeen ei soraääniä kuulu. "Erdokanismihan" tukkii turvat ja antaa oikeutuksen keskiaikaiseen kurinpitoon. Ja ainahan voi "posauttaa" kuten Armeniassa ja kurdialueella ja mikä ettei naapurimaissakin ??

Äänestä
  • Stubbikin on kertonut vihaavansa kansallisvaltioita ja ajavansa liittovaltiota. Onko siis jopa maanpetoksellista touhua ajaa EU:n asiaa Suomen kansallisvaltion ja kansalaisten edun sijaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PuolueellinenUutisointi kirjoitti:

Jännää että kun briteistä enemmistö äänesti Brexitin puolesta, YLE:n uutisissa ym. suunnilleen kaikki britit joita on haastateltu ovat kannattaneet EU:ssa pysymistä. YLE:n ulkomaantoimittajien puolueettomuus ei taida olla ihan kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu