Ei kannata enää yrittää

Suomen taloudellinen tila huonontuu kaiken aikaa, ja yrittäjän, yhteiskunnan ainoan todellisen taloudellisen hyvinvoinnin kasvattajan, tulevaisuus on synkkä. Yhteiskunta pysyy pystyssä enää vain velkarahalla, joka tosin käytetään vain julkisen sektorin ylläpitoon yritteliään kansanosan joutuessa tyytymään siihen, minkä saa pitää itsellään saman kyltymättömän julkisen puolen vietyä valtaosan hänen työnsä tuloksesta.

On siis olemassa kaksi Suomea; perinteinen ja omillaan toimeentuloa sekä yritteliäisyyttä itsestäänselvyytenä pitävä Suomi sekä uusi uljas vihersosialistinen Suomi, jossa vaaditaan ja otetaan hyvinvointi välittämättä lainkaan, onko sitä ansaittu. Tämän kommunistisen Suomen ahneus on ylittänyt sitä elättävän kansanosan maksukyvyn jo siinä määrin, että suora rahoitus ei ole riittänyt enää aikoihin, vaan nämä luuserit pitävät juhliaan jo elättäjiensä jälkeläisten kustannuksella eli ottamalla velkaa.

Lukemattomat valveutuneet ja muuta maailmaa tuntevat suomalaiset yrittäjät ovat huomanneet, mitä heidän kannattaisi tehdä tässä mielettömyydessä, ja monet heistä ovat tehneetkin sen, nimittäin lähteneet maasta. Suomalaisen yrittäjän ei ole enää mitään järkeä uhrata taitojaan ja voimiaan yhteiskunnalle, joka ei enää vain vie häneltä kaikkea irti lähtevää, vaan myös ottaa velkaa hänen ja hänen jälkeläistensä maksettavaksi.

Suomalainen yrittäjä: Lähde Suomesta ja jätä se konkurssipesä maksamaan laskunsa itse. Tulet huomaamaan, miten helppoa ja hyvinvointiasi lisäävää työsi voi olla. Et ehkä usko sitä nyt, mutta käy edes katsomassa.

Yrittäjäksi aikova: Mieti todella tarkasti, mihin olet menossa. Et kiinnosta yrittäjänä muita kuin toisia yrittäjiä. Loput näkevät sinut vain tulolähteenään, velvollisena työllistämään muita ja syyllisenä Suomen talousahdinkoon. Tällaista väheksyntää ja hyväksikäyttöä et joudu kärsimään yhdessäkään länsimaassa, joten käy tutustumassa niihin ennen kuin teet kotimaassa liikun, jota voit katua lopun ikäsi.
20228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Olen pyörittänyt vasta 6 vuotta yritystä ja olen tosi tyytyväinen! Moni tuttunikin alkanut yrittäjäksi kun ovat huomanneet miten helppoa se on. Jos Suomessa ei saa yritystoimintaa kantamaan, on kyseessä huippulahjakkuus tyhmyydessä ja laiskuudessa.

Äänestä
  • Kyllä yrittää kannataa, mutta kun se tehdään A, mahdottomaksi eri byrokraattien tahoilta, B, siinä kituu hengiltä ja C, KOSKA SUOMESSA YRITTÄJÄ RAHOITTAA KAIKKIA SOSIAALI KERJÄLÄISIÄ, JA BYROKRAATTEJA, NIIN MIKSI??? JA TOISTETAAN, NIIN, MIKSI?? KUKAAN SIIHEN ENÄÄ RUPEAA, KUN VALTIOLTA SAA RUUAT, TERVEYDENHUOLLON, ASUNNON JA MUUTA KIVAA VAAN ISTUMALLA KOTONA??

    Äänestä

Heh hee, kiky loikassa tulee lisää työttömiä ja Brexit ajaa koko EU:n pitkään lamaan mikä on jo Jenkeissäkin aluillaan.
Sitäpaitsi moni maa haluaa seurata Brittien osoittamaa tietä ja erota EU:sta.

Suomessa jäi nouskausi väliin ja nyt tulee taas lama vaikka edellinenkin on päällä vielä tälläkin hetkellä ,miltähän tuntuu tuplalama samanaikaisesti?

Ihmiset panttaavat kaikkea ostamista viimeiseen saakka ja isot ostokset ovat jäissä.
Työttömiä on 630 000 ihmistä kun TEM tilastoja tarkastellaan.

Teidän firmat tulevat menemään konkurssiin 10 vuoden aikana kun kysyntä ei nouse tällä vuosikymmenellä lainkaan ja ensi vuosikymmenkin näyttää epävarmalta kun mitään teollista tuotantoa ei enää tule Suomeen lisää eikä vienti euroja tule,mutta leikkauksia tuleekin joka vuosi lisää ja piiloveroja sekä maksuja.

Äänestä

Aloittaja puhuu totta. Rikkaimmat ja viisaimmat ovat jo lähteneet.

Mitä yrittäjien kanssa olen jutellut niin verottaja, työn sivukustannukset ja muut asiat tekevät yrittämisen liian vaikeaksi.

Ei siis paljon kiinnosta.

Pienillä pääoma tuloilla ja säästämisellä pärjää jotenkin.

Yrittäminen on muuttunut "taiteiluksi" vallitsevassa ympäristössä

Se on luovaa aktiviteettia.

Äänestä

Yrityksen ansioluettelo on oltava kunnossa. Muuten et tässä työvoimapulassa saa ketään firmaasi töihin.

Äänestä

Itäeuroopan halpatyövoima tekee työt enenevässä määrin Suomessa. ottavat vielä sosiaalituet päälle, samanaikaisesti suomipoika kortistossa. Tätä yhtälöä ei Suomi kestä.

Äänestä
  • AP kirjoittaa täyttä asiaa!
    Itselläni ollut yritys yli 30-vuotta ja joka vuosi kehnommaksi mennyt. Onneksi alan saamaan eläkettä runsaan kahden viikon kuluttua.

    Jos olisin tiennyt sen, mitä tiedän nyt, en olisi ryhtynyt yrittäjäksi.

    Äänestä

Kyllä. Onneksi en ruvennut yrittäjäksi.

Pääomatulo "yrittäminen" on parasta ja säästäminen

Äänestä

Niin+metsä+vastaa+kuin+sinne+huudetaan.+Alalle+jossa+toimimme,+tuli+taannoin+voimaan+käänteinen+vero,+ALV.+Tarvikeostot+olivat+aika+suuria+euromääräisesti+ja+katteet+hiipuivat+vuosien+kuluessa.+Erään+kerran+laitoimme+useampaan+EU-maahan+tarjouskyselyn+samoista+tuotteista,+joita+tilasimme+kotimaisilta+toimittajilta.+Hups+keikkaa.+Hinnat+olivat+10-40%+alhaisempia+kuin+Suomessa+ja+rahtikustannukset+samaa+luokkaa.+Tavaraostot+ovat+ALV+0%.+Lisäksi+kohtuullisen+kokoiset+toimitukset+tulevat+rahtivapaasti.+Mitä+tämä+kertoo.+Tämä+kertoo+sen,+että+Suomalaisilla+yrittäjillä+on+taakkanaan+liian+korkea+kustannuspaine+joka+puolelta.+Valtiovalta+ei+ole+tehnyt+yhtään+mitään+yritysverotuksen+suhteen.+Miksi+maksaa+yhteisöveroa+kun+kaikki+rahat+menevät+yrityksen+pyörittämiseen.+Entä+tilintarkastus+pienessä+yhtiössä?+Aivan+turha!+Hyvävelijärjestelmän+rahastus,+joka+maksaa+muutaman+tunnin+työstä+800€.+Niin+elävät+työmarkkinajärjestötkin+1940+luvulla.+Näinhän+se+on,+että+sitä+saa+mitä+tilaa.+Korkea+elintaso+täytyy+pitää+pystyssä+sosiaalitukien+avulla+ja+muuta+sen+sellaista.+Vaikuttaa+siltä,+että+päättäjät+antavat+asioiden+mennä+niinkuin+menee,+kunnes+tulee+pakkopudotus,+jossa+kaikkien+on+hyväksyttävä+suuri+muutos.Suomalainen+ei+järjellä+siihen+pysty.

Äänestä
  • Ulkomailta+voi+ostaa+ALV+0-prosentilla,+mutta+Suomessa+on+kirjanpidollisesti+maksettava+niistä+24%:n+ALV,+jonka+saa+kyllä+vähentää+täysimääräisesnä+(eli+on++-+nolla).+Mikä+on+lopulta+ero+kotimaan+ostoihin,+joista+voi+hintoihin+sisältyvän+ALVin++(24%)+vähentää.+Tosin+se+on+hintoihoin+sisältyvä+ALV+eli+laskennallisesti+n.+20%:n+luokkaa.EsimerkkiJos+ostat+ulkomailta+100€:n+tuotteen+(ALV+0),+jonka+myyt+Suomessa+200€:lla,tuotto+muodostuu+seuraavasti:Ulkomailta+ostettaessa:hankintahinta:+100€ALV+24%:+24€myyntihinta:+200€myyntihintaan+sisältyvä+ALV+(24%):+38,71€voitto+(verotettava+tulo):+200€-100€+24€-24€-38,71€+=61,29€Kotimaasta+ostettaessa+(oletetaan,+että+hankintahinta+25%+korkeampi)hankintahinta:+125€joka+sisältää+ALV+24%:+24,19€myyntihinta:+200€myyntihintaan+sisältyvä+ALV+(24%):+38,71€voitto+(verotettava+tulo):+200€-125€+24,19-38,71€+=60,48€Eli+tässä+esimerkissä+voit+maksaa+kotimaisesta+tuotteesta+25%+korkeampaahintaa+ja+lopputulos+voitossa+on+alle+euron+luokkaa+ulkomailta+hankitun+tuotteen+hyväksi.+Vaikka+rahtikulu+olisi+kotimaassa+koreampi+siitä+hyvitettävä+ALV+tasoittaa+kustannuksia+kotimaisen+oston+hyväksi.+Lisäksi+kotimaan+hankinta+ruokkii+kotimaista+liiketoimintaa,+joka+viimekädessä+koituu+yrityksesi+hyödyksi+lisääntyvänä+kysyntänä+kun+raha+pysyy+kotimaassa.

    Äänestä

  • Ostamme+EU-maista+esim.+100€+alv+0%.+Myymme+tuotteen+edelleen+palvelun+yhteydessä+(ALV+8c§:n+mukaan)+ALV0%.+Lisäämme+tuotteen+hintaan30-35%.+Mikä+mahtaa+olla+lopputulos?++Jos+kuuluu+käänteisen+veron+piiriin,+niin+miksi+maksaa+ostaessa+ALV:a,+kun+siinä+joutuu+rahoittajan+rooliin,+josta+ei+saa+euroakaan?+Pikkuisen+järkeä+kehiin!!!!!+Tässä+tapauksessa+on+järkevää+ostaa+EU-maista.Kai+herrat+kieltäisi+tämän+toiminnan+jos+pystyisivät.+Käänteinen+vero+on+koitunut+monen+pienyrityksen+kohtaloksi.+Se+kai+onkin+tarkoitus,+että+saadaan+yritystoiminta+siirrettyä+kokonaan+isoihin+firmoihin.+Sitten+on+hinnoista+turha+neuvotella.+Onkohan+tämä+vaikea+ymmärtää?

    Äänestä

  • SilloinUlkomailta+ostettaessa:hankintahinta:+100€ALV+24%:+24€+(vain+kirjanpidollinen,+joka+vähennetään)myyntihinta:+135€myyntihintaan+sisältyvä+ALV+(0%):+0€voitto+(verotettava+tulo):+135€-100€-24€+24€-0€=35€Kotimaasta+ostettaessa+(oletetaan,+että+hankintahinta+25%+korkeampi)hankintahinta:+125€joka+sisältää+ALV+24%:+24,19€myyntihinta:+135€myyntihintaan+sisältyvä+ALV+(0%):+0€voitto+(verotettava+tulo):+135€-125€+24,19-0€+=34,19€

    Äänestä

  • Tiedätkö+mitä+tarkoittaa+ALV+8C§+?+EU:maista+ostettaessa+verovelvollinen+ei+maksa+ALV:a,+eikä+myöskään+laskuta+yritykseltä+ALV:a+mikäli+kuuluu+ALV+8C§:n+piiriin.+Jos+myy+pelkkää+tavaraa,+niin+maksaa+ALV:n.+Jos+kauppaan+sisältyy+työtä,+niin+lasku+on+ALV+0%.

    Äänestä

  • En tiedä tuota pykälää mutta esimerkissä juuri ALV (24,19€) on otettu huomioon kotimaan tavaraostosta, jonka voi vähentää koska on tavaraosto. Esimerkki ei sisällä ALVia myydystä työstä tai palvelusta.

    Äänestä

  • mitä_hä kirjoitti:

    Tiedätkö+mitä+tarkoittaa+ALV+8C§+?+EU:maista+ostettaessa+verovelvollinen+ei+maksa+ALV:a,+eikä+myöskään+laskuta+yritykseltä+ALV:a+mikäli+kuuluu+ALV+8C§:n+piiriin.+Jos+myy+pelkkää+tavaraa,+niin+maksaa+ALV:n.+Jos+kauppaan+sisältyy+työtä,+niin+lasku+on+ALV+0%.

    Tavaran+myyntiä+ja+tule+n.+puolet+liikevaihdosta+joka+merkitsee+että+myös+ostja+on+reippaasti.Saan+lähes+joka+kuukausi+alv+palautuksia+jotka+useinmiten+vähennän+työntekijöiden+veroista+ja+sotuista.jos+tuo+reilu+2kk+alv+sisälläolo+kaataa+yrityksen+niin+taitaa+olla+vikaa+jossakin+muussakin.Voisit+kokeilla+vaikka+sitä+että+ota+pankista+lainaa+tuon+2kk+alv+verran+joka+sulla+on+sisällä,+tällä+tavalla+tuo+alv+viive+ei+vaikuta+yritykseesi+mitenkään.Jos+siitä+huolimatta+toiminta+tuottaa+persnettoa+niin+jossain+muualla+on+vikaa.niin+ja+viittaat+rakennusalaan+kun+puhut+käänteisestä.Itselläni+on+päättyneenä+kautena+myynti+noussut+15%.Tämän+kuluvan+kauden+myynti+on+taasen+18%+parempi+kuin+edellisen.Myös+katteet+ovat+parantuneet+joten+parempaan+päin+mennään.Onko+syynä+se+että+epäterve+yrittäjäaineisto+karsiutuu+pikkuhiljaa+pois.

    Äänestä

  • Käänteinen_mullakin kirjoitti:

    Tavaran+myyntiä+ja+tule+n.+puolet+liikevaihdosta+joka+merkitsee+että+myös+ostja+on+reippaasti.Saan+lähes+joka+kuukausi+alv+palautuksia+jotka+useinmiten+vähennän+työntekijöiden+veroista+ja+sotuista.jos+tuo+reilu+2kk+alv+sisälläolo+kaataa+yrityksen+niin+taitaa+olla+vikaa+jossakin+muussakin.Voisit+kokeilla+vaikka+sitä+että+ota+pankista+lainaa+tuon+2kk+alv+verran+joka+sulla+on+sisällä,+tällä+tavalla+tuo+alv+viive+ei+vaikuta+yritykseesi+mitenkään.Jos+siitä+huolimatta+toiminta+tuottaa+persnettoa+niin+jossain+muualla+on+vikaa.niin+ja+viittaat+rakennusalaan+kun+puhut+käänteisestä.Itselläni+on+päättyneenä+kautena+myynti+noussut+15%.Tämän+kuluvan+kauden+myynti+on+taasen+18%+parempi+kuin+edellisen.Myös+katteet+ovat+parantuneet+joten+parempaan+päin+mennään.Onko+syynä+se+että+epäterve+yrittäjäaineisto+karsiutuu+pikkuhiljaa+pois.

    Juuri näin, ei yrityksen pitäisi kaatua "lainassa" olevien ALVien vuoksi. Kotimaan tavaraostot eivät voi olla todellinen syy yrityksen ongelmiin eikä verotus suosi mitenkään ulkomaanostoja. Hinnoittelu on sitten toinen juttu eli jos ulkomailta saa todella paljon halvemmalla niin silloin kannattaa ostaa tietysti sieltä, jolloin kilpailu pakottaa korjaamaan hintoja myös täällä.

    Äänestä

  • EU:maista+saa+paljon+halvemmalla+ja+ALV+0%.+Jos+kuuluu+ALV+8C§:n+piiriin+ja+ostot+ovat+useammasta+tuhannesta+muutamaan+kymmeneen+tuhanteen+kuukaudessa,+niin+kyllä+se+vain+tuntuu.+Jos+tarvikelaskutus+on+vähäinen+on+yhdentekevää+mistä+rojut+hommaa.+Käänteinen+on+hyvä,+kun+puhutaan+työn+osuudesta.

    Äänestä

  • yritetään_pakertaa kirjoitti:

    EU:maista+saa+paljon+halvemmalla+ja+ALV+0%.+Jos+kuuluu+ALV+8C§:n+piiriin+ja+ostot+ovat+useammasta+tuhannesta+muutamaan+kymmeneen+tuhanteen+kuukaudessa,+niin+kyllä+se+vain+tuntuu.+Jos+tarvikelaskutus+on+vähäinen+on+yhdentekevää+mistä+rojut+hommaa.+Käänteinen+on+hyvä,+kun+puhutaan+työn+osuudesta.

    En tiedä miten tämä pitäisi vääntää, mutta ALV 0 ei tuo mitään etua. Ostaessasi tuotteen Suomesta maksat ALVin, jonka voit vähentää pois verotuksessa. Esim. 100€:n ostoon Suomesta sisältyy ALVia 19,35€, jonka saa vähentää eli tuote maksaa yritykselle 80,65€. Eli jos saat tuotteen tätä hintaa halvemmalla ulkomailta, niin voi harkita kannattaako se sieltä ostaa. Tällöin kannattaa huomioida hintaero, määrät, rahdit, toimitusajat, takuuehdot, tukipalvelut ym.

    Äänestä

Tyhmemmät+sitä+ei+huomaa,+mutta+pienyrittäjistä+on+tehty+tämän+yhteiskunnan+rahoittajia.+On+aivan+typerää+rahoittaa+verottajaa+jos+on+muita,+parempia+ja+laillisia+keinoja.+Ei+kannata+toimittaa+tuotteita+vain+siksi,+että+saa+tehdä+pää+märkänä+töitä.+Kyllä+yrittäjän+leivän+päälle+täytyy+jäädä+muutakin,+kuin+ylähuuli.Alalla+jossa+toimimme,+on+sekä+työn,+että+tarvikkeiden+katteet+pudonneet+roimasti.+Jos+saman+tuotteen+saa+ulkomailta+edullisemmin,+niin+totta+kai+sieltä.+On+yhden+tekevää+kasvaako+liikevaihto,+vai+ei,+kannattavuus+ratkaisee.Yrityksemme+kannattavuus+oli+alansa+kärjessa+koko+suomea+ajatellen.Yrittäjän+pitää+muistaa+tämä+laskentakaavio+ESIM.+-2%+urakan+bruttosummasta,+niin+montako+prosenttia+se+on+katteesta.Ihmettelen,+jos+vain+järjellisen+asian+tuo+esiin,+niin+silloin+on+epäterve+tai+jotenkin+muuten+holmö.+Sanonta+kuuluu¨+hullu+paljon+töitä+tekee,+viisas+pääsee+vähemmällä¨

Äänestä

Ei kannata perustaa mitään yritystä, varsinkaan sellaista, jossa on vierasta työvoimaa. Yrittäjä on naimisissa sen yrityksensä kanssa vuositolkulla.
Ei sitä niin vaan voi lopettaa yks kaks, varsinkaan, jos yrityksessä on vierata työvoimaa.
Siitähän työntekijätkin suuttuvat ja olet sen jälkeen paska ihminen, jos lopetat yrityksen, jolloin työntekijäsi joutuvat työttömiksi ja keitähän ne siitä syyttävät.
Tietenkin yrittäjää, joka laittoi pillit pussiin.
Kuvittelet hallitsevasi yritystäsi, vaan asia on niin, että yritys hallitsee sinua. Olet velvollinen työllistämään ja sinun on pakko saada yrityksellesi tilausia, koska joudut maksamaan työntekijöiden palkat.
Ostat siis työkavereillesi asunnot, autot, kesämökit, lomamatkat ja kustannat heidän elämän, kun rahat siihen he saavat sinulta yrittäjältä, onko hienoa, ei ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ulkosuomalaistunut kirjoitti:

Suomen taloudellinen tila huonontuu kaiken aikaa, ja yrittäjän, yhteiskunnan ainoan todellisen taloudellisen hyvinvoinnin kasvattajan, tulevaisuus on synkkä. Yhteiskunta pysyy pystyssä enää vain velkarahalla, joka tosin käytetään vain julkisen sektorin ylläpitoon yritteliään kansanosan joutuessa tyytymään siihen, minkä saa pitää itsellään saman kyltymättömän julkisen puolen vietyä valtaosan hänen työnsä tuloksesta.

On siis olemassa kaksi Suomea; perinteinen ja omillaan toimeentuloa sekä yritteliäisyyttä itsestäänselvyytenä pitävä Suomi sekä uusi uljas vihersosialistinen Suomi, jossa vaaditaan ja otetaan hyvinvointi välittämättä lainkaan, onko sitä ansaittu. Tämän kommunistisen Suomen ahneus on ylittänyt sitä elättävän kansanosan maksukyvyn jo siinä määrin, että suora rahoitus ei ole riittänyt enää aikoihin, vaan nämä luuserit pitävät juhliaan jo elättäjiensä jälkeläisten kustannuksella eli ottamalla velkaa.

Lukemattomat valveutuneet ja muuta maailmaa tuntevat suomalaiset yrittäjät ovat huomanneet, mitä heidän kannattaisi tehdä tässä mielettömyydessä, ja monet heistä ovat tehneetkin sen, nimittäin lähteneet maasta. Suomalaisen yrittäjän ei ole enää mitään järkeä uhrata taitojaan ja voimiaan yhteiskunnalle, joka ei enää vain vie häneltä kaikkea irti lähtevää, vaan myös ottaa velkaa hänen ja hänen jälkeläistensä maksettavaksi.

Suomalainen yrittäjä: Lähde Suomesta ja jätä se konkurssipesä maksamaan laskunsa itse. Tulet huomaamaan, miten helppoa ja hyvinvointiasi lisäävää työsi voi olla. Et ehkä usko sitä nyt, mutta käy edes katsomassa.

Yrittäjäksi aikova: Mieti todella tarkasti, mihin olet menossa. Et kiinnosta yrittäjänä muita kuin toisia yrittäjiä. Loput näkevät sinut vain tulolähteenään, velvollisena työllistämään muita ja syyllisenä Suomen talousahdinkoon. Tällaista väheksyntää ja hyväksikäyttöä et joudu kärsimään yhdessäkään länsimaassa, joten käy tutustumassa niihin ennen kuin teet kotimaassa liikun, jota voit katua lopun ikäsi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu