Vastustamisen tehopakkauksille

vastustajat

Täällä on annettu varsin mielenkiintoisia syitä kaikelle mlm vastustamiselle, eli vastustetaan kaikkea kusettamista jne..

Saatasko me tämä vastustamisen tehokkuus vastustamaan telemarkkinointia jolla myydään mm. lehtiä ja puhelinliittymiä väkisin ja erityisesti sellaista myyntitekniikkaa käyttäen joka saa sen ostajan tuntemaan itsensä mahdollisimman huonoksi ihmiseksi ellei sitä kauppaa suostu tekemään. Lisäksi myynti kohdistuu voimakkaimmin mm. vanhuksiin ja sairaisiin. Nämä myyjät vielä vaihtavat kohdetietoja niistä joille se myynti on onnistunut, eli jos myynnissä aistitaan toisessa päässä olevan henkilö joka on otollinen pakkomyynnille, niin se numerotieto myydään eteenpäin myös muille puhelinmyyjille.

Tällaisen toiminnan vastustaminen olisi paljon kunnioitettavampaa kun jonkin mlm:n johon normaalit ihmiset lähtevät täysin vapaaehtoisesti mukaan.

11

213

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Testamentti

      Joo munkin holhottavalle mummolle myytiin 135 € humpuukkipaketti. Ei tule edes lehteä. On jakamassa testamentissaan miljardin.
      Joka päivä saa kuulla.

    • Yoakim_

      Kerrotko vähän yksityiskohtaisemmin mikä telemarkkinointiyritys myy väkisin ja kenelle, niin aletaan yhdessä vastustamaan sitä.

      "Tällaisen toiminnan vastustaminen olisi paljon kunnioitettavampaa kun jonkin mlm:n johon normaalit ihmiset lähtevät täysin vapaaehtoisesti mukaan."

      Kuinka niin kunnioitettavampaa? Ne verkostohuijaukset, joita täälläkin on ruodittu, ovat kyllä niin vastenmielistä kusetusta, että turha niitä on mihinkään jalustalle nostaa "normaaleiden ihmisten vapaaehtoisesta mukaan lähtemisestä".

      Kyllä näitä kaikkia voi vastustaa ihan hyvin yhtä aikaa. Anna vaan tulla lisätietoa näistä telemarkkinointiyrityksistä, niin pistetään kapuloita rattaisiin!

    • Ilmaista_hupia

      Puhelinmyyjillä sentään on jotakin myytävää, vaikkakin ehkä ylihintaista ja oikeasti asiakkaalle tarpeetonta. Näin toki monella verkostomyyjälläkin. Pahimmat verkostohuijaukset kuten Onecoin kuitenkaan eivät ole mitään muuta kuin vastikkeeton rahankeräys ja sellainen toiminta ansaitsee kaiken saamansa vastustuksen.

      Minusta on sitä paitsi kiinnostavaa silloin tällöin kuunnella, kuinka toiveikas puhelinmyyjä laukoo rutiininomaisen litaniansa ja hänessä heräävät jo toiveet onnistumisesta. Sitten voin paljastaa, etten koskaan tee kauppoja myyjän aloitteesta ja katkaista puhelun.

    • öööööööööööööööö

      Kylläpä vaan monissa verkostoissa (Onecoin etenkin) keskitytään markkinoimaan niille tyhmimmille, jotka eivät osaa käyttää nettiä ja luulevat, että parhaat sijoitusvinkit saa Pyhtävän ABC:ltä luonnollisesti.

    • VastustetaanKaikkea

      Vastustetaan kaikkea yrittämistä.

      Ai niin, virkamiehet tekee sitä jo. Nokkelammin tosin kun täällä: puheissa tuetaan, teoissa kapuloita rattaisiin.

      Tuttukin työllisti 5, jokaiselke yli 40t tulot/vuosi. Kaikenmaailman luvat, verotus, sivukulut yms yms teki aktivoi yrittäjän lopettamaan kannatava toiminta, hän tulee toimeen paremmin yhteiskunnan tuilla kun ei tee mitään. Harmi niille viidelle tosin.

      • Yoakim_

        "Vastustetaan kaikkea yrittämistä."

        Oot vissiin eksynyt väärälle palstalle. Nää kusetukset joista täällä puhutaan vain kuormittaa yhteiskuntaa. Maailma olis vain parempi paikka ilman näitä syöpiä.


      • Yoakimi

        Yoakim on heittäytynyt oikein pyhimyksen rooliin... Saat kaiketi lisää voimaa kun uskot olevasi joku kansan ja tyhmien pelastaja ja vapahtaja..


        Hakeudu nyt jo äkkiä hoitoon


      • HelppoKusetus
        Yoakimi kirjoitti:

        Yoakim on heittäytynyt oikein pyhimyksen rooliin... Saat kaiketi lisää voimaa kun uskot olevasi joku kansan ja tyhmien pelastaja ja vapahtaja..


        Hakeudu nyt jo äkkiä hoitoon

        Paljonko lykkäsit Rujan veskaan? Säästä edes lääkerahat, muuten tulee ongelmia Onecoinin kaatuessa.


      • Yoakim_
        Yoakimi kirjoitti:

        Yoakim on heittäytynyt oikein pyhimyksen rooliin... Saat kaiketi lisää voimaa kun uskot olevasi joku kansan ja tyhmien pelastaja ja vapahtaja..


        Hakeudu nyt jo äkkiä hoitoon

        "Yoakim on heittäytynyt oikein pyhimyksen rooliin... Saat kaiketi lisää voimaa kun uskot olevasi joku kansan ja tyhmien pelastaja ja vapahtaja..

        Hakeudu nyt jo äkkiä hoitoon"

        Kiitos! Juuri tällaisista kommenteista huomaa, että piikittely on osunut maaliinsa ja totuus tekee kipeää.


      • yiut

        Viläkannattaa liittyä, kulminatiopistettä ei ole saavutettu !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      28
      2693
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2628
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1408
    5. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      102
      1377
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1183
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      995
    Aihe