Ihmisiä pidetään nälässä!

köyhätkyykkyyn

ja siksi he rupeavat ammuskelemaan.

Pelkosenniemenkin tapauksessa puhuttiin te-toimiston antamasta karenssista.

Tällaista se on kun kaikki rahat menevät johtajille.

13

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karenssikeskus---

      Saattaa hyvinnii olla että karenssikeskuksella on jotakin tekemistä tämän kanssa

    • hyväkeino

      Pitäisi siis ensiksi takavarikoida aseet, jos ihminen joutuu työttömäksi.

    • tuetpoisniiltä

      Juu aseet pois heti. Nykyisin kun yhteiskunta elättää työttömiä, niin näkee selvästi, että nuo armonpalat ei hyvää tee, kerta tuollaista sattuu.
      Pitäisi lopettaa tuet, ja ihmiset joutuvat sitten ottamaan itsestä täyden vastuun, hakemaan töitä, niin ei jää aikaa tuollaiselle.

    • aseistettu.hoikka

      Jos ihmisellä on nälkä ja ase, niin kumpi teidän mielestä kannattaisi myydä?
      Aseella lienee kovempi markkina-arvo.

      • muutamasatanen

        Ei tuossa yhtälössä ole muuta kauppatavaraa kuin tuo ase. Aseiden markkinat on nykyisin aika kehnot, niistä ei kunnon hintaa tahdo saada.


      • JunttejaOvat

        http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Lännen-Media-Poliisisurman-rynnäkkökiväri-oli-viety-Puolustusvoimista/791530?pwbi=120ca4f58713a3543c865a1a36b33beb

        Armeijasta varastettu nälkäänsä


      • spekulantti

        Vihdissä kuorma-autollinen rynkkyjä?

        http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/asiantuntija-vuoden-1982-rynnakkokivaarista-edelleen-puolustusvoimien-kaytossa/731782/


        "Asiantuntija pohtii, voisiko ase olla peräisin vuonna 1994 Tuusulan Hyrylän varuskunnassa sattuneesta asevarkaudesta. Tuolloin ilmatorjuntarykmentin kasarmien varastosta vietiin 17 rynnäkkökivääriä. Alle puolet viedyistä kivääreistä on edelleen väärissä käsissä."
        – Valmistusvuoden perusteella ei voida ainakaan poissulkea mahdollisuutta, etteikö ase voisi olla vuoden 1994 asevarkaudesta peräisin"


    • muhennostaMassuun

      Ampuuko ne muita nälkäänsä ja panevat pataan, vai mikä siinä tarkoitus ?

      • junttejaOvat

        nälkä jatkuu

        http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/vihdissa-jalleen-poliisioperaatio-asemiesta-etsitaan/5966366

        "MTV Uutisten saamien tietojen mukaan Vihdin Härkälässä on meneillään poliisioperaatio, jossa on ilmeisesti ammuttu laukauksia.
        Helsingin tilannekeskuksesta vahvistetaan, että Vihdissä on käynnissä poliisioperaatio.
        Länsi-Uudenmaan poliisi epäilee, että ampuma-aseella on ammuttu laukauksia yksityisalueella. MTV Uutisten tietojen mukaan yksi henkilö olisi paennut paikalta.
        Poliisi on suorittanut laajalla alueella etsintöjä henkilön löytämiseksi, mutta toistaiseksi epäiltyä ei ole tavoitettu.
        Tapahtumasta tuli ilmoitus hätäkeskukseen kello 17.40 aikaan. Poliisin mukaan kukaan ei ole loukkaantunut operaatiossa"


    • hätäapua

      Pitäiskö saada vaikka leipäjono tänne, jos se helpottais vähän, kun jonosta saisi pullaa.

    • Priorisiointi

      Ihminen joka heiluu aseen kanssa ei ole terve. Oli rahat loppu tai ei, muita ei aleta uhkailla aseella. Lopettakaan viinan juominen, niin jää rahaa leipäänkin.

      • JunttejaOvat

        Kyllä juopoilla aina viinaan rahat riittää


    • Iltalehdenuutinen

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016062921816028_uu.shtml

      "Vihdin ampujan käyttämä ase oli RK-62 -rynnäkkökivääri, joka toimitettiin puolustusvoimille vuonna 1982. Rajavartiolaitosto ilmoitti sen varastetuksi heti vuonna 1990. Poliisi ei ole toistaiseksi kertonut, miten ase päätyi poliisin surmanneelle Jorma Nyforsille"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe