Mitä mieltä olette seuraavasta: lähiomaisemme sairastaa levinnyttä keuhkosyöpää ja on dementoitunut eli tilanne on kaikinpuolin huono ja ikävä. Asiaan: Meilahden sairaalan osastonlääkäri on ihan itse ylimielisesti kuten herroilla tohtoreilla on tapana - tehnyt DNR päätöksen eli potilasta ei elvytetä. Se on ymmärrettävää enkä minäkään halua että häntä elvytetään koska sillä ei saavuteta enää mitään - se mikä rassaa on lääkärin tapa hoitaa asia eli tehdä ihan itse kysymättä neuvottelematta lähiomaisten kanssa asiasta. Saako niin todella tehdä? Jos, niin varoituksen sana kaikille joiden omaiset ovat hoidossa Meilahdessa - siellä tehdään DNR päätös keskustelematta perheen kanssa.
Törkeää.
Jos lääkäri on jutellut asiasta lähiomaisemme kanssa siitä ei ole ollut mitään hyötyä koska hän ei ole orientoitunut ajassa eikä paikassa.
Olisko ollut liikaa, jos tohtori olisi kysynyt perheen mielipidettä???
Asia saatetaan julkisuuteen koska lääkärin toimintapa on törkeä ja ylimielinen.
DNR päätös
4
295
Vastaukset
- Kokemus
On lääkereitä ja on lääkäreitä.
Toiset ylimielisiä ja suorastaan röyhkeitä. Toiset huomioonottavia ja kuuntelevia.
Itse olen saanut omiin kysymyksiini vastauksen:
"Lääkäri tekee viime kädessä päätöksen." Elämäämme tänä päivänä vaikuttava päätös tehtiin sydänleikkauksessa potilaan ollessa leikkauspöydällä. Päätös tehtiin alkuperäisen suunnitelman vastaisesti. Alkuperäinen suunnitelma oli omaisille kerrottu.
Uusi lääkärin tekemä päätös leikkaustilanteessa aiheutti suuria ongelmia jatkossa potilaan voinnissa. Ongelmat olivat niin suuria, että potilas vammautui erittäin vaikeasti.
Potilasvakuutusyhdistys tutki asiaa, päätösten ja hoidon katsottiin olleen asianmukaista. Tapaus ei ollut potilasvahinko, eikä sitä korvattu.
Raha ei meidän tapauksessa olisi pelastanut potilasta vammautumiselta, mutta olisi helpottanut ehkä jatkossa paremman kuntoutuksen, terapioiden, tilapäishoidon yms. asioiden kanssa taistelua.
Nyt taistelu jatkuu kaupungin määrärahojen vähyyden ja mm. Kelan minimikuntoutuksen puitteissa. Byrokratian kanssa on oikein mukavaa puuhastella, jos ei muuta tekemistä ole. - kameli
toisinaan mitään virallisia päätöksiä ei edes tehdä, hoitajat vaan päättävät "kiiruhtaa hitaasti" jos jotain tapahtuu...
- ei voi
hitaasti kiirehtää.. JOS päätöstä DNR:stä ei ole NIIN elvytys toimet aloitetaan normaali käytännön mukaan. Ota asioista selvää ennenkuin alat sormella osoitella.
- omaiset
päätä sitä annetaanko potilaalle DNR -päätös vai ei. Virheellisesti varsin moni omainen luulee, että meillä vallitsee samanlainen meininki kuin Jenkki sarjoissa, joissa omaiset päättävät mitä potilaalle tehdään tai ei. Toki olisi kohteliasta keskustella omaisten kanssa asiasta ja kertoa ko. päätökseen liittyvät asiat. Kirjoitit, että ko. lääkäri on yksin omassa ylhäisyydessään tehnyt päätköksen. Näinkään ei ole, vaan hoitoon osallistuvat lääkärit keskustelevat hoitolinjauksista keskenään. Mikään DNR -päätös ei ole helppo eikä niitä tehdä heppoisin perustein. Näin se vaan menee, tuntuu se omaisesta miten väärältä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2251598- 371459
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊631299Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!741290- 781214
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761199Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans181002Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per181894