Totuus, todellisuus ja tosiasat olivat ne teemat, jotka hän piti johtotähtenään.
Vastaukset 10
- mitä.sitten__
Kattos sage sai oikein yhden lauseen aloituksen rustattua :D
Sinä multinikki et saa yhteenkään lauseeseesi mitään asiaa. Kunhan kyttäilet päivät pitkät määrättyjä rekattuja nikkejä ja herjailet lapsellisesti.
- eipäniinvoisanoa
Paremminkin lienee toisinpäin, että Heikki Räisänen vääristelee totuutta ja puhuu totuutta vastaan.
- eipäniinvisanoa
"Heikki Räisänen on tyypillinen liberaaliteologi, joka on eksynyt uskomaan valheita ja vääristettyjä ihmisoppeja. Raamattu opettaa aikain merkeistä, jotka tapahtuvat ennen Herran Jeesuksen toista tulemusta. Jos jotkut uskovat ovat erehtyneet luulemaan, että Herra Jeesus tulee heidän elinaikanaan, niin ei se kuitenkaan tee tyhjäksi sitä tosiasiaa, että eräänä päivänä Herra Jeesus todellakin tulee takaisin. Räisäsen ongelma on se, että hän on uskonut vääristettyjä valheita, joiden kautta Raamatun sanaa on koitettu vääristää.
Eräs liberaaliteologian tunnetuimmista vääristä opetuksista on se, että Jeesus ei kuollut syntien tähden, eikä synnistä seuraa kadotusta. Hyvin usein valhe takertuu edellä olevaan opetukseen. Tämä johtuu siitä, että pimeyden henkivallat aktivoivat valheita maailmassa, joista kaikkein tärkein on kieltää Jeesuksen sovitustyö ja koko Jeesuksen olemassaolo. Jos ihminen tämän uskoo, niin hän ei etsi synneilleen sovitusta, vaan elää kuolemaansa saakka synnin orjana päätyen kadotukseen.
Jotkut liberaaliteologit opettavat, että Raamatun Jumala on ihmisen luoma kuvitteellinen hahmo. Ihminen joka ei usko Raamatun Jumalaan voi päätyä luulemaan, että Jumala on uskonnollisen ihmisen luomus. He kuitenkin erehtyvät, sillä totuus on että ihminen on Jumalan luomus ja Raamattu on totisesti Jumalan sanaa."
Onhan näitä toisenlaisiakin totuuksia hänestä esimerkiksi.
http://keskustelu.anna.fi/threads/kritiikki-raamattua-vastaan-ei-kestae.1889899/
- HR.on.kuollut
Heikki Räisänen: Jumala on kuollut!
Jumala: Heikki Räisänen on kuollut!Jumalan olemassaolosta ei ole mitään todisteita. Palstan fudatkaan eivät törkeillä ja vastenmielisillä viesteillään paljon Jumalan olemassaolosta viesti.
- tärkeä.kysymys
Kenen totuuteen Räisänen pyrki? Ihmisen vai Jumalan?
- atskumikäatsku
Räisänen höpisi vain omia mutujaan. Jumalasta hän ei tiennyt mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2892313
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2711384- 231383
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i142869- 41846
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa245760Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237729- 56570
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46501- 38478