Totuus, todellisuus ja tosiasat olivat ne teemat, jotka hän piti johtotähtenään.
Heikki Räisänen, totuuteen pyrkivien lähetti
10
184
Vastaukset
- mitä.sitten__
Kattos sage sai oikein yhden lauseen aloituksen rustattua :D
Sinä multinikki et saa yhteenkään lauseeseesi mitään asiaa. Kunhan kyttäilet päivät pitkät määrättyjä rekattuja nikkejä ja herjailet lapsellisesti.
- eipäniinvoisanoa
Paremminkin lienee toisinpäin, että Heikki Räisänen vääristelee totuutta ja puhuu totuutta vastaan.
- eipäniinvisanoa
"Heikki Räisänen on tyypillinen liberaaliteologi, joka on eksynyt uskomaan valheita ja vääristettyjä ihmisoppeja. Raamattu opettaa aikain merkeistä, jotka tapahtuvat ennen Herran Jeesuksen toista tulemusta. Jos jotkut uskovat ovat erehtyneet luulemaan, että Herra Jeesus tulee heidän elinaikanaan, niin ei se kuitenkaan tee tyhjäksi sitä tosiasiaa, että eräänä päivänä Herra Jeesus todellakin tulee takaisin. Räisäsen ongelma on se, että hän on uskonut vääristettyjä valheita, joiden kautta Raamatun sanaa on koitettu vääristää.
Eräs liberaaliteologian tunnetuimmista vääristä opetuksista on se, että Jeesus ei kuollut syntien tähden, eikä synnistä seuraa kadotusta. Hyvin usein valhe takertuu edellä olevaan opetukseen. Tämä johtuu siitä, että pimeyden henkivallat aktivoivat valheita maailmassa, joista kaikkein tärkein on kieltää Jeesuksen sovitustyö ja koko Jeesuksen olemassaolo. Jos ihminen tämän uskoo, niin hän ei etsi synneilleen sovitusta, vaan elää kuolemaansa saakka synnin orjana päätyen kadotukseen.
Jotkut liberaaliteologit opettavat, että Raamatun Jumala on ihmisen luoma kuvitteellinen hahmo. Ihminen joka ei usko Raamatun Jumalaan voi päätyä luulemaan, että Jumala on uskonnollisen ihmisen luomus. He kuitenkin erehtyvät, sillä totuus on että ihminen on Jumalan luomus ja Raamattu on totisesti Jumalan sanaa."
Onhan näitä toisenlaisiakin totuuksia hänestä esimerkiksi.
http://keskustelu.anna.fi/threads/kritiikki-raamattua-vastaan-ei-kestae.1889899/
- HR.on.kuollut
Heikki Räisänen: Jumala on kuollut!
Jumala: Heikki Räisänen on kuollut!Jumalan olemassaolosta ei ole mitään todisteita. Palstan fudatkaan eivät törkeillä ja vastenmielisillä viesteillään paljon Jumalan olemassaolosta viesti.
- tärkeä.kysymys
Kenen totuuteen Räisänen pyrki? Ihmisen vai Jumalan?
- atskumikäatsku
Räisänen höpisi vain omia mutujaan. Jumalasta hän ei tiennyt mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437417
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543693Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473556- 623308
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/523030- 513004
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342819Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302484IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931881- 471551