Brexit pakottaa Suomen Natoon, joka muutoinkin olisi maallemme parasta.
.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001209207.html
.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001209207.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Hyppää suohon mulkero!!!!!!!!!
Kommarin kommentti.....nuole Bäckmänniä.
tehdäänkö silleen että sä meet ensin natoon ja tuut sitte kertomaan kannattaako..tä #tirsk#
Se on selvä, että viimeistään ensi hallituskaudella jo mennään Natoon, ja ilman kansanäänestystä, koska UK:n esimerkki osoitti, ettei kumipäiden tule antaa päättää tällaisista asioista kansanäänestyksillä.
Olen myös homo.
Se me teistä vassareista tiedetään jo.
Ja homot ensi vaalikaudella menevät luvallisesti toistensa peräsuoleen
"ertertertertertert "
Tämä tapaus on kokkare homo (?). Onko niillä vakikaveri, kuka on käteisen kaveri? Siis kiinnostaa tietää, vaihtuuko kaveri. Onko naispuolisen homon etulisto rappeutunut pois käytöstä? Tuleeko lempi paikallisessa elimessä vai ajatuksissa? Perässäkö on se kutka?
Natolla ja Brexitillä ei ole mitään yhteistä.Natoon ei mennä ja Suomi eroaa myös toisessa aallossa EU:sta.Hienoa!
Nimenomaan!
jos eu miljardi maksuista päästään, niin miksi pitäisi naton miljardi maksuja alkaa makselemaan. irti molemmista
EU:lla ei tee mitään.
.
Nato suojaa Suomea.
suomen puolustusvoimille muutamat ydinkärjet, niin siinä olisi puolustusta tarpeeksi. ei tänne kukaan sitten uskaltaisi edes harkita hyökätä, muuten kuin pelkkinä turisteina.
Taidat olla hölmö. Eihän Britannia ole eroamassa Natosta, sehän taitaa nyt pyrkiä eroon VAIN Euroopan Unionista.
Nato ja EU ovat aivan eri asioita. Kyllä Britannia on jatkossakin vahva eurooppalainen Natomaa. Britannia on ydinasevalta niinkuin Ranskakin.
Tutustu asioihin ennen kuin kirjoittelet jotain tosi tyhmää.
EU-jäsenyys on suomalaisille edullinen ja hyvä ratkaisu, mutta voisimme pärjätä välttävästi ilmankin.
Nato-jäsenyys on meille välttämätön, jos aiomme olla nykyisenkaltaisena kansana olemassa. Ilman Natoa emme selviä ja Natoon olisikin pitänyt hakea jäsenyyttä jo 10-20 vuotta sitten.
EU-jäsenmaksun voi käyttää järkevämmin Natossa.
Siinä mielessä, ettei makseta elätti-mepeille Brysselissä asumisesta. EU-byrokrattiaa palvelevat muutkin täällä, Natoon ei menisi tällaisia henkilöstömaksuja eikä eikaa pähkäilemiseen politiikasta, jolla ei ole mitään kohdetta eikä suuntaa.
Ydinohjukset antavat parhaan suojan Suomelle ailahtelevan naapurimme vuoksi.
Kenenkään tarvi lahtareita pakottaa Natoon
Naapuri maa Venäjän ydinaseet ovat turvamme Ameriikan NATO vastaan aivan tuossa itärajamme takana
Sulla välähti
Niin äkimmin ne sieltä Suomeen lentävät kuin verrattuna aikaan minkä tekee tulo Naton pojilta Amerikasta turvaamaan rajojamme
Milloinka ihmiset heräävät? USA haluaa sodan Eurooppaan omien etujensa tähden
Yhdysvallat on imperiumina hajoamispisteessä ja maailmanherruuden säilyttääkseen luo Washington epävakautta, levottomuuksia ja sotaa ympäri maapallon.
Yhdysvallat on myös sisäisesti täyden sekasorron tilassa. Poliisivoimat vastaavat jo armeijaa, eikä Washingtonin oikeisto-eliitti välitä omaa maailmanherruutta ajaessaan omista kansalaisistaan sen enempää, kuin muun maailman ihmisistä.
Oma kansa nousee vielä kapinaan tulevaisuudessa ja Kiina ja Aasian talous on jossain vaiheessa syrjäyttämässä Yhdysvaltojen aseman.
Yhdysvaltojen neokonservatiivisella sotateollisuuskompleksilla ei mene hyvin.
Jokainen Euroopassa käyty sota on aina tulkittu Yhdysvalloissa ns. hyväksi sodaksi ja Euroopassa käytyjen sotien myötä on Yhdysvaltojen talous- ja sotapoliittinen asema rakentunut.
Yhdysvallat on tietoisesti luomassa Ukrainan tapahtumien avulla Eurooppaan uutta sotaa, joka toimisi jälleen sen omia maailmanherruus- tavoitteita edesauttaen.
Suomalainen valtamedia pitää kansalaiset täysin pimennossa niiltä vakavilta tosiasioilta joita on meneillään.
Tämänhetkisten tapahtumien vakavuus ja luonne tuodaan yhä useammin esille myös Yhdysvaltalaisten asiantuntijoiden suulla, mutta on aivan sama, sanooko asian venäläinen, amerikkalainen, vai aasialainen, kunhan tapahtumien vakavuus tulee esille. https://www.youtube.com/watch?v=cikvqdMRTTA
http://harritkiiskinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/174351-milloinka-ihmiset-heraavat-usa-haluaa-sodan-eurooppaan-omien-etujensa-tahden
Eu:sta olemme saaneet tarpeeksemme ja natoon emme halua. Eikä se olisi viisastakaan joutua naton ja venäjän väliselle rajalle. Yhteistyö on kaikille parasta. Hyödynnetään mahdollisuudet. Krimi on mennyt sinne minne sen kansa tahtoi. Mitä odotamme? Jo riitää eu-orjuutus. Tervetuloa itsenäisyys takaisin. Suomi suomalaisille ja hujarit ulos!
Suomi Natoo heti ja Naton vastustaja maanpetturit karkotettava Suomesta.
Eversti Sampo Ahto kritisoi Natoa ja USA:ta
Eversti Sampo Ahto arvostelee Yhdysvaltoja valtatavoitteista Euroopassa. Hän pitää Natoa Yhdysvaltain sillanpääasema Euroopassa ja sen hyökkäysvälineenä kaikkialla maailmassa.
Yleisesikuntaeversti evp Sampo Ahto, 71, roimii Yhdysvaltoja ja Natoa rankoin sanoin tuoreessa maanpuolustuksen ja johtamisen erikoislehdessä Kylkiraudassa (3/2009).
– Mikään ei ole niin luonnollista kuin se, että raadolliset tavoitteet kätketään kauniiden sanojen sumuverhoon, Ahto kirjoittaa Yhdysvaltain perimmäisten tavoittein kuorruttamisesta sanojen sumuverholla.
”Puolustuksellisesta Natosta tullut hyökkäyksellinen”
Ahton mukaan puolustusliitto Nato on muuttunut Yhdysvaltain sotilaallisten hyökkäysten välineeksi:
– Demokratia, ihmisoikeudet ja muu hyvä ovat yhä hieno kuorrutus, kun perustellaan liittokunnan muuttumista amerikkalaisen Euroopan-sillanpään puolustamiseen tarkoitetusta sotilasliitosta aktiiviseksi etten sanoisi hyökkäykselliseksi Yhdysvaltojen hegemonian levittäjäksi missä maailman kolkassa tahansa.
”Pienen on syytä olla nöyränä”
Ahto toivoo, että Suomen päättäjät ovat kyynisiä realisteja, jotka ymmärtävät naiiveilta vaikuttavista puheistaan huolimatta, mistä yhdysvaltalaisten tavoitteissa on kysymys.
ILMOITUS
Hän sanoo, että toisaalta päättäjämme ovat oppineet jo suomettumisen vuosilta, että pienen on syytä olla nöyränä suuren ja mahtavan edessä.
Ahto toteaa kuitenkin, että meillä on sellaisiakin päättäjiä, jotka ovat jo omaksuneet suuren ja mahtavan, Natoa johtavan Yhdyvaltain edustamat globaalit plutokratian arvot.
Afganistanin ikuinen miehitys mahdotonta
Ahto vertaa Yhdysvaltain sotahankkeita Afganistanissa aiempiin Neuvostoliiton hankkeisiin.
– Neuvostoliiton alamäki alkoi Afganistanista, ja vähän on uusikin yrittäjä oppinut. Maan ikuinen miehitys on mahdotonta.
Ahto irvailee, että ainoa ratkaisu on totaalinen hävitys:
– Tapetaan kansan pääosa ja pistetään loput reservaattiin. Yhdysvalloillahan on asiasta kokemus, kun maan alkuperäisväestölle aikanaan järjestettiin holocaust-harvennus.
Kuten aina kusessa tulemme olemaan. Kun naapuri valtiot me kuten tyyliimme sopii. Näämme aina suurina mörköinä
Juu annetaan tahvojen tapelle ja hiippaillaan itse rannalla kiven päälle suvisiin mato-onki tehtäviin
Nato liittyminen ensin ja perään ero EU:sta.