Koskahan pk-seudun teitä korjataan

Pompopipompoti

Kehä I hirveet urat ollu jo talvesta asti, itään päin perkkaan kohdalle turunväylän liityntä kaistalla. Turunväylä on kuin perunapelto helsingin suuntaan kilon ja kehä I välillä.

Onko esim ryssänmaassa vielä hupnokuntoisempia teitä?

Liikenteestä kerätään gerotuloja joka vuosi 8 miljardia, tästä vain 1 miljardi palautuu teiden kunnostamiseen ja muuhun liikenteen edistämiseen

5

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Just_joo

      Niitä korjataan just nyt.

      On siis aika siirtyä itkemään sitä, kuinka tietyöt haittaavat kulkemistasi.

    • SivustaSeurannut

      Espoo asfaltoi hiki hatussa pieniä hiljaisia asuntokatuja. Älyvapaata hommaa, kun niillä ajetaan joka tapauksessa miltei kävelyvauhtia. Samaan aikaan suuret väylät aivan ruvella. Johtopäätös: Valtion pitää kerätä ylimääräiset rahat Espoolta valtakunnan pääväylien kunnostamiseen.

    • tilannenopeus

      Korjaa omaa tilannenopeutta vallitsevan olosuhteen mukaan. Aina ei ajeta mitä liikennemerkki ilmoittaa.

      • jyrsijätuho

        Korjaa omaa asennetta renkaiden suhteen. Tiet jyrsitään nastarenkain piloille. Keväällä ei ole mitään kiirettä vaihtaa kesärenkaisiin. Vaihto vetkutetaan jopa kesäkuulle, koska tiedetään, että jyrsimillä karkeaksi raastettu asvaltti kuluttaa etenkin uusia kesärenkaita hurjaa vauhtia.

        Tiet pilataan omakätisesti, mutta se ei estä kitisemästä
        - rengasmelusta
        - tieden urista
        - tietöistä (vilkkaimmat paikat asvaltoidaan joka vuosi, mutta silti ne keritään jyrsiä urille talven & kevään mittaan)


      • Maksettu_on
        jyrsijätuho kirjoitti:

        Korjaa omaa asennetta renkaiden suhteen. Tiet jyrsitään nastarenkain piloille. Keväällä ei ole mitään kiirettä vaihtaa kesärenkaisiin. Vaihto vetkutetaan jopa kesäkuulle, koska tiedetään, että jyrsimillä karkeaksi raastettu asvaltti kuluttaa etenkin uusia kesärenkaita hurjaa vauhtia.

        Tiet pilataan omakätisesti, mutta se ei estä kitisemästä
        - rengasmelusta
        - tieden urista
        - tietöistä (vilkkaimmat paikat asvaltoidaan joka vuosi, mutta silti ne keritään jyrsiä urille talven & kevään mittaan)

        Se, että Suomessa on talvi, jonka vuoksi joudutaan käyttämään asfalttia kuluttavia liukkaudentorjuntakeinoja kuten nastarenkaat ja suolaus, pitää luonnollisestikin ottaa huomioon tienrakennuksessa ja tienpäälkysteissä. Nyt se otetaan kyllä erittäin hyvin maksuja ja veroja kerättäessä, mutta huonosti teiden huoltamisessa ja kunnostuksessa.

        Kritiikki huonoista teistä on täysin oikeutettua. Tiestöstä on maksettu ja maksetaan kovaa hintaa koko ajan, joten on oikeus odottaa tiestön olevan kohtuullisen hyvässä kunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      136
      5541
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      167
      3191
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2577
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      451
      2384
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2285
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      181
      1802
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      121
      1399
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1212
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1016
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      83
      985
    Aihe