Monissa EU-maissa on Suomea jonkin verran tai paljonkin edullisempaa. Oletko harkinnut muuttoa jonnekin alemman tulotason maahan? Huimaa jos esim. 500-800 euroa vastaa jonkin maan normaalia palkkatasoa/kk.
Vastaukset 4
- TuleeYksinäiseksiUlkom
Ei sitä mamuksi ihan noin kevein perusten lähdetä vieraille mailla, ulkomaalainen kun on aina 2lk, tai 3lk kansalainen ja aina heikommilla, kun kantaväestö, paitsi suomessa matut ovat etuoikeutettuja monessa asiassa.
- pidempipenni
Jos lähtee EU maahan ei pitäisi olla heikomala kuin kantaväestö. Tai kunnan vuokra-asunnon saamisessa voi kyllä olla heikommalla. Mutta täytyy lähteä sen mukaan että pärjää avoimen markkinan palveluilla eikä tarvii sossuun mennä. Eestiin on ainakin moni eläkeläinen muuttanut ja tietty Espanjaan ja Portugaliin.
- äölkjhgfdfghjkl
pidempipenni kirjoitti:
Jos lähtee EU maahan ei pitäisi olla heikomala kuin kantaväestö. Tai kunnan vuokra-asunnon saamisessa voi kyllä olla heikommalla. Mutta täytyy lähteä sen mukaan että pärjää avoimen markkinan palveluilla eikä tarvii sossuun mennä. Eestiin on ainakin moni eläkeläinen muuttanut ja tietty Espanjaan ja Portugaliin.
Aina muukalainen on heikoimmilla, kieli, sosiaaliset verkostot, tieto ja paikallistuntemus ovat heikompia, kuin paikallisilla. Lisäksi ennakkoluulot ja rasismi ovat aina olemassa muualta tulleita kohtaan, enemmän, tai vähemmän.
Jokainen saa toki lähteä, mutta todennäköisesti ei onnelaa löydy, jos halvempien hintojen takia muuttaa, koti-ikävä jäytää ja ystävät ovat kaukana.
- fsaah
Jos suunnittelet tosissasi ulkomaille muuttoa, älä sido itseäsi Suomen verotukseen millään "eläkesäästämisen" nimellä myytävällä tuotteella. Sijoita suoraan osakkeisiin ja ulkomaille rekisteröityihin rahastoihin (miel. ETF:iin).
Tai no... onhan tuo hyvä ohje myös Suomessa oleskelevalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on201347Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1701072Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1041070- 65785
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.57762Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51761Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y28731Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47714- 51669
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee561632Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30617Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32602- 84588
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20573- 31551
- 7544
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14525- 43523
- 44511
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81499