Monissa EU-maissa on Suomea jonkin verran tai paljonkin edullisempaa. Oletko harkinnut muuttoa jonnekin alemman tulotason maahan? Huimaa jos esim. 500-800 euroa vastaa jonkin maan normaalia palkkatasoa/kk.
Muutto ulkomaille
4
188
Vastaukset
- TuleeYksinäiseksiUlkom
Ei sitä mamuksi ihan noin kevein perusten lähdetä vieraille mailla, ulkomaalainen kun on aina 2lk, tai 3lk kansalainen ja aina heikommilla, kun kantaväestö, paitsi suomessa matut ovat etuoikeutettuja monessa asiassa.
- pidempipenni
Jos lähtee EU maahan ei pitäisi olla heikomala kuin kantaväestö. Tai kunnan vuokra-asunnon saamisessa voi kyllä olla heikommalla. Mutta täytyy lähteä sen mukaan että pärjää avoimen markkinan palveluilla eikä tarvii sossuun mennä. Eestiin on ainakin moni eläkeläinen muuttanut ja tietty Espanjaan ja Portugaliin.
- äölkjhgfdfghjkl
pidempipenni kirjoitti:
Jos lähtee EU maahan ei pitäisi olla heikomala kuin kantaväestö. Tai kunnan vuokra-asunnon saamisessa voi kyllä olla heikommalla. Mutta täytyy lähteä sen mukaan että pärjää avoimen markkinan palveluilla eikä tarvii sossuun mennä. Eestiin on ainakin moni eläkeläinen muuttanut ja tietty Espanjaan ja Portugaliin.
Aina muukalainen on heikoimmilla, kieli, sosiaaliset verkostot, tieto ja paikallistuntemus ovat heikompia, kuin paikallisilla. Lisäksi ennakkoluulot ja rasismi ovat aina olemassa muualta tulleita kohtaan, enemmän, tai vähemmän.
Jokainen saa toki lähteä, mutta todennäköisesti ei onnelaa löydy, jos halvempien hintojen takia muuttaa, koti-ikävä jäytää ja ystävät ovat kaukana.
- fsaah
Jos suunnittelet tosissasi ulkomaille muuttoa, älä sido itseäsi Suomen verotukseen millään "eläkesäästämisen" nimellä myytävällä tuotteella. Sijoita suoraan osakkeisiin ja ulkomaille rekisteröityihin rahastoihin (miel. ETF:iin).
Tai no... onhan tuo hyvä ohje myös Suomessa oleskelevalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012150Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2981940Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041776Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321361
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii261131Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671099- 511057