Kari Kilpiö taitaa olla T. Torpan manttelinperijä. Totisesti on Uusi Suomi-konserni vajonnut pohjamutaan, vaikka Jyrpä pitääkin Iltalehteä tiedejulkaisuna.
http://karikilpio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/214180-mcgrath-ateismi-syyna-tieteen-ja-uskonnon-valisiin-ongelmiin
Uskonnosta ja tieteestä
6
268
Vastaukset
- IlkimyksenTyöhevonen
Voi pyhä yksinkertaisuus...
Ja kommenteissa: "Typeryyttä kuitenkin on se että Darvinista on tehty vapaa-ajattelijoiden ja ateistien keppihevonen vaikka luonehti itseään agnostikoksi"
Ketkä ovatkaan tehneet Darwinista keppihevosen elleivät hassahtaneet uskovat? En jaksanut lukea koko kirjoitusta (ei koko munaa tarvitse syödä tietääkseen, että se on mätä) ja kommentoinkin sinänsä yleisesti.
Ilmeisesti nuo jotkin uskovaiset pitävät itseään jonain ajattelijoina, filosofi-pohdiskelijoina - tuntuu ainakin siltä. Oikeista pohtijoista heidät erottaa kuitenkin objektiivisuuden täydellinen puute: he ovat tarkoitushakuisia ja erittäin sokeita omille virheilleen. He eivät tunnusta omia virheitään, jos edes huomaavat niitä, johtuen varmaan ehdottomasta varmuudestaan, joka perustuu kuitenkin siihen samaan mahdolliseen väärässä olemiseen. Eivätkä he taida ymmärtää sitä, että kuvitellessaan heidän ideologialleen vihollisia, he erottavat ihmisiä, kun pitäisi yrittää yhdistää ihmisiä. Tai ainakin pyrkiä siihen, että kaikkien ihmisten elämä olisi sopuisaa. Se ei tunnu noille TosiUskovaisille kelpaavan. Ehkei se Jeesus tule, ennen kuin nuo TosiUskovat ovat saaneet maailmasta tarpeeksi toraisan paikan?Jep. Ihan hirvittävää ja kliseistä kreationistipaskaa oli pitkä kirjoitus täynnä.
Huvittavinta Kilpiön vastauksissa oli että opponentin pitäisi olla blogikirjoittaja jotta saisi Kilpiöltä arvostusta. Tai tietysti TosiUskova, jolloin ei ole opponentti lainkaan vaan arvostus pilvissä ilman blogikirjoittajavaatimuksia.
Kilpiö vertaili BigBangia kirjastossa tapahtuvaan räjähdykseen, ynnä muuta kammottavaa kuraa...
Joten kyllä, yhtä typerä olkiukon hakkaaja on kuin torppa. Ellei typerämpikin.
- hehheee
"Eikä evoluutio tai sattumakaan voi tyhjentävästi selittää, miten Big Bang sai aikaan maailmankaikkeuden makro- ja mikrotasoineen."
HUOOOOOOHHHH. Yrittävätkö uskovaiset tyhmyysennätystä, vai? Vilkaisin, en lukenut ja heti tällainen ponnahti silmille. - Kretujen_hullutukset
Tuo viitattu Kilpiön teksti on niin sekavaa tajunnanvirtaa, että ei sitä jaksa edes lukea loppuun asti. Kivasti se on kerännyt kommentteja, joten kai tuolla sitten julkisuutta saa omalle asialleen pienissä piireissä. Halpaa ja köykäistä "filosofointia" hatarien tietojen varassa.
Ehkä kaveri pääsee Torpan kylkeen luennoitsijaksi jonnekin hihhuliseurakuntaan, jossa kaksi ihmistä huutaa halleluujaa. Siinä mielessä on päästy positiiviseen suuntaan, että Kilpiö käyttää pilkku-välimerkkiä. Toisin kuin Torppa, joka on julistanut sodan pilkkuja vastaan Herran nimessä. - DRHouse
Ei jumaliste. Eihän tuossa ollut ensimmäistäkään paikkansa pitävää lausetta. Luulin esimerkiksi ettei kretuistakaan löytyisi enää sellaista joka oikeasti syyttää Nietzscheä natsismista. Nietzschehän vihasi antisemiitteja. Kyseessä oli hänen uskovainen sisarensa Elisabeth joka muokkasi filosofin kirjoituksia natsiaatteen mukaisiksi. Saati että hitler olisi pyrkinyt tuhoamaan kristinuskon tai ihannoinut Darwinia. Natsi-saksaanhan perustettiin kreationismi instituutti. Kannattaisi kilpiönkin lukea muuta kuin kretupellejen potaskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658
