Uskonnosta ja tieteestä

6

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IlkimyksenTyöhevonen

      Voi pyhä yksinkertaisuus...

      Ja kommenteissa: "Typeryyttä kuitenkin on se että Darvinista on tehty vapaa-ajattelijoiden ja ateistien keppihevonen vaikka luonehti itseään agnostikoksi"

      Ketkä ovatkaan tehneet Darwinista keppihevosen elleivät hassahtaneet uskovat?

    • En jaksanut lukea koko kirjoitusta (ei koko munaa tarvitse syödä tietääkseen, että se on mätä) ja kommentoinkin sinänsä yleisesti.
      Ilmeisesti nuo jotkin uskovaiset pitävät itseään jonain ajattelijoina, filosofi-pohdiskelijoina - tuntuu ainakin siltä. Oikeista pohtijoista heidät erottaa kuitenkin objektiivisuuden täydellinen puute: he ovat tarkoitushakuisia ja erittäin sokeita omille virheilleen. He eivät tunnusta omia virheitään, jos edes huomaavat niitä, johtuen varmaan ehdottomasta varmuudestaan, joka perustuu kuitenkin siihen samaan mahdolliseen väärässä olemiseen. Eivätkä he taida ymmärtää sitä, että kuvitellessaan heidän ideologialleen vihollisia, he erottavat ihmisiä, kun pitäisi yrittää yhdistää ihmisiä. Tai ainakin pyrkiä siihen, että kaikkien ihmisten elämä olisi sopuisaa. Se ei tunnu noille TosiUskovaisille kelpaavan. Ehkei se Jeesus tule, ennen kuin nuo TosiUskovat ovat saaneet maailmasta tarpeeksi toraisan paikan?

      • Jep. Ihan hirvittävää ja kliseistä kreationistipaskaa oli pitkä kirjoitus täynnä.

        Huvittavinta Kilpiön vastauksissa oli että opponentin pitäisi olla blogikirjoittaja jotta saisi Kilpiöltä arvostusta. Tai tietysti TosiUskova, jolloin ei ole opponentti lainkaan vaan arvostus pilvissä ilman blogikirjoittajavaatimuksia.

        Kilpiö vertaili BigBangia kirjastossa tapahtuvaan räjähdykseen, ynnä muuta kammottavaa kuraa...

        Joten kyllä, yhtä typerä olkiukon hakkaaja on kuin torppa. Ellei typerämpikin.


    • hehheee

      "Eikä evoluutio tai sattumakaan voi tyhjentävästi selittää, miten Big Bang sai aikaan maailmankaikkeuden makro- ja mikrotasoineen."
      HUOOOOOOHHHH. Yrittävätkö uskovaiset tyhmyysennätystä, vai? Vilkaisin, en lukenut ja heti tällainen ponnahti silmille.

    • Kretujen_hullutukset

      Tuo viitattu Kilpiön teksti on niin sekavaa tajunnanvirtaa, että ei sitä jaksa edes lukea loppuun asti. Kivasti se on kerännyt kommentteja, joten kai tuolla sitten julkisuutta saa omalle asialleen pienissä piireissä. Halpaa ja köykäistä "filosofointia" hatarien tietojen varassa.
      Ehkä kaveri pääsee Torpan kylkeen luennoitsijaksi jonnekin hihhuliseurakuntaan, jossa kaksi ihmistä huutaa halleluujaa. Siinä mielessä on päästy positiiviseen suuntaan, että Kilpiö käyttää pilkku-välimerkkiä. Toisin kuin Torppa, joka on julistanut sodan pilkkuja vastaan Herran nimessä.

    • DRHouse

      Ei jumaliste. Eihän tuossa ollut ensimmäistäkään paikkansa pitävää lausetta. Luulin esimerkiksi ettei kretuistakaan löytyisi enää sellaista joka oikeasti syyttää Nietzscheä natsismista. Nietzschehän vihasi antisemiitteja. Kyseessä oli hänen uskovainen sisarensa Elisabeth joka muokkasi filosofin kirjoituksia natsiaatteen mukaisiksi. Saati että hitler olisi pyrkinyt tuhoamaan kristinuskon tai ihannoinut Darwinia. Natsi-saksaanhan perustettiin kreationismi instituutti. Kannattaisi kilpiönkin lukea muuta kuin kretupellejen potaskaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2602
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      209
      1931
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1659
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1541
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1456
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      202
      1313
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1236
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1137
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1035
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      917
    Aihe