Tulee kuluneeksi 100 vuotta Sommen taistelun alkuhetkestä.
1.7.1916 klo 07.30 alkava brittien jalkaväen rynnäkkö omista juoksuhaudoista kohti saksalaisten asemia tuupertuu jo ennsimmäisille piikkilankaesteille saavuttaessa.
Tuona päivänä 60 000 brittiä kaatuu, 20 000 kuollutta 40 000 havoittunutta.
Totaalisesti epäonnistunut brittien tykistövalmistelu,miehistön lähes täysi kokemattomuus ja käsitys että hyökkäys on kävely yli ei kenenkään maan.
Aikalaiskertoumukset saksalaisilta (Maxim) konekivääriampujilta, "Itkimme,rukoilimme, huusimme Go back Tommies"
https://www.youtube.com/watch?v=6QQnikqXglc
https://www.youtube.com/watch?v=6cK5xL6QBM0
Somme 100 vuotta 1.7.1916
9
175
Vastaukset
- Bror-Erik1975
Sotatekniikka astui harppauksin eteenpäin Sommessa.Britit typerissä hyökkäystoi-
missaan sen ekoina havaitsivat.-Kuularuiskut olivat tulleet rintaman kunkuiksi. - mokomantakia
Sommen taistelut kesti yhteensä 141 päivää,taistelussa kaatuneiden määrä yhteensä liittoutuneet/saksa yli 1.1 miljoonaa sotilasta.
Taistelualue muutaman neliökilometrin alueella ja taistelussa vallatut alueet suurimillankin 1 hehtaarin luokkaa.Alue silloin aikanaan kuin nykyäänkin pelkkää viljelysmaata.
Vielä tänäänkin tuota jaksetaan muistella vaikka aikanaan vastuullinen johto peitteli ja yritti unohtaa hirveät virheensä.
http://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-36679020- typeryksetTapettiinLäjii
Kaikkein typerimpiä olivat ne, jotka juoksivat käskystä päin konekiväärejä, ylipäätään lähtivät turhaan sotaan, jossa oli kyse lopulta vain päälliköiden kunniasta, he saivat rivimiehet uhraamaan itsensä sillä juonella, että kyse on heidän kunniastaan.
- Niinpä-niin-joo
Mitä vähemmän tietää, sen kovempia tuomioita voi langettaa.
- nuppitutisee
Oli varmaan tietysti se ainut vaihtoehto tuolloinlähettää miehet suoraan kuolemaan mutta niinhän se on nytkin,on vain yksi vaiehtoehto näin meille sanotaan.EU on ainut vaihtoehto ja €uro on peruuttamaton muutoin tulee äkkikuolema.
Mikään ei ole muuttunut kaikki sanellaan ja pakotetaan. - OmaNuppisTutisee
Miten niin? Ainakin itse olin mukana äänestämässä Suomen EU:hun liittymisestä.
Ja valetta on sinulla myös jatko. Eroon pääsee myös äänestämällä eikä kukaan prosessi kuole! Pulmasi vain on se, että Suomessa eroa kannattaa vähemmistö! OmaNuppisTutisee kirjoitti:
Miten niin? Ainakin itse olin mukana äänestämässä Suomen EU:hun liittymisestä.
Ja valetta on sinulla myös jatko. Eroon pääsee myös äänestämällä eikä kukaan prosessi kuole! Pulmasi vain on se, että Suomessa eroa kannattaa vähemmistö!Enpä olis ollenkaan noin varma tuosta vähemmistöstä...
- eioleEUlleKannatustaenää
OmaNuppisTutisee kirjoitti:
Miten niin? Ainakin itse olin mukana äänestämässä Suomen EU:hun liittymisestä.
Ja valetta on sinulla myös jatko. Eroon pääsee myös äänestämällä eikä kukaan prosessi kuole! Pulmasi vain on se, että Suomessa eroa kannattaa vähemmistö!EU äänestystä on parhaimilaankin kannattanut 90% suomalaisista, EU-eroa suoraan yli 60%. Suomi lähtee EU:sta, ennemmin tai myöhemmin.
Nykyiset vallanpitäjät pelkäävät siksi kansanäänestystä ja siitä puhuminenkin on kiellettyä. Kansan ääntä kuulematta voidaan elää jonkin aikaa, seuraavat vaalit ovatkin eu-vaalit. - Viisaan-vastaus-oli
Niinpä-niin-joo kirjoitti:
Mitä vähemmän tietää, sen kovempia tuomioita voi langettaa.
Hyvin sanottu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2305451- 1952785
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss602088Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa191666- 671602
- 1381355
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1081336Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1671299- 871232
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091214