Kauppareissut ja muut asiat hoituu teiltä varmaan autotta, ei 3-5 km.kauppamatkaa ja kantamuksia voida katsoa kokonaisuutena liian rasittavina.
Päättäjät antakaa esimerkkiä luopumalla autosta
7
134
Vastaukset
- Näyttöä
Hyvä ja käyttökelpoinen idea, sekä odotan heiltä myös näyttöä miten työmatkat säistä riipumatta menisi mennen tullen kävellen, riipumatta kannettavista ja muista kantamuksista.
Jos 0-2lk. lapsilta voidaan sitä vaatia, niin miksei myös koulukyytien kilometrirajoja nostavilta päättäjiltä. Matka ja kantamukset pitäisi lisäksi suhteuttaa kokoon ja painoon nähden.
Lenkkeily ja liikunta vapaalla ei täytä haastetta. Erona on myös aikuisten hyväksi se, että he osaavat huomioida paremmin muut liikkujat liikenteessä, näkyvät ja näkevät kokonsa vuoksi paremmin, sekä osaavat ennakoida vaaroja lapsia paremmin.
Haastan näyttämään pystyttekö ottamaan haasteen vastaan ja osoittamaan sen myös kaikkein huonoimmissa olosuhteissa, säässä kuin säässä. - sinunvalituksiinkylläst
Hae valittaja hoitoa itsellesi ja muuta sellaiseen paikkaan, jossa sinut haetaan kantamalla kotoa veronmaksajien piikkiin.
- Uloskävelemään
Sitä ei kukaan osaa tietää, eikä ennustaa kuka joutuu tilanteeseen, jossa on veronmaksajien kustantamien palveluiden varassa.
Nuoremmat lapset liikkuvat luonnostaan, mutta aikuisiällä helposti liikunta jää vähemmälle, ja uhkaa terveyttä, joka altistaa verenpaineelle, sitä kautta mahdolliselle aivoinfarktille sekä sydäntaudeille, jotka taas tulee kalliiksi veronmaksajille, joten kyllä haaste on paikallaan. - ajatusmalli
Mitä useampi kävelee työ-ja kauppamatkat, sitä vähemmän moottoriajoneuvoja ja kansansairauksia.
Ikävin tilanne on kun yhä useampi ja useammin isompiakin lapsia kuljetetaan lyhyilltäkn 1-2km. matkoilta kouluun, sillä se lisää koulualueilla liikennettä, vaarantaen osaltaan alueen turvallisuutta. Mitä enemmän autoja sen turvattomampaa koululaisille.
Koulubussit Suomessakin olisi paikallaan ja toisaalta säästäisi myös luontoa sekä olisi taloudellisesti kannattavaa, huolimatta sen maksullisuudesta, sillä näin säästyisi monilta vanhemmilta polttoainekuluja.- nurmisäijä
Välillä Nurmi-Säijä jos vanhempi laittaa lapsen kävelemään vaikka kaverin luo jalan, tai pyöräilemään, voisi samantien antaa aikuiselle syytteen heitteillejätöstä vilkasliikenteiselle ajoradalle. Vähän kuin panisi lapsen talsimaan moottoritien reunaa toivoen parasta.
Olen havahtunut siihen, kun tuolla usean kilometrin tiealueella todellakin kevytliikenne on kuin neutronipommin jäljiltä eli täysin kuollutta, paria kamikaze-kilpapyörälijää lukuun ottamatta. Kaipa lapset istuvat huoneissaan pelaamassa jonkin ruudun ääressä, kun ainoa sallittu liikkumismuoto Pirkkalantietä pitkin on autokuljetus turvallisuussyistä. Näinkö kannustetaan elämässä eteenpäin tervettä, liikkuvaa nuorisoa?
Verrattuna Nurmelta Kuokkalaan ja siitä eteenpäin, iloiset koululaiset pyörineen viettävät vilkasta sosiaalista elämää, harrastavat ja käyvät lähikaupassa pikku ostoksillaan. Kevyenliikenteenväylä heille tuo liikunnanmahdollisuuksia turvallisesti.
Sori siitä Säijä, tarttis tehdä asialle jotakin.
- kannatetaan
Olisi nastaa jos olisimme Suomessa edelläkävijöinä koulubussin suhteen.
- Koettua
Käsi sydämelle, käykää jalkaisin kaikki koululaisten käyttämät reitit läpi. Kävelkää reitit kouluaikoina ja arkipäivinä aamuisin ja iltapäivisin, saattaisitte hämmästyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk572081Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna901425Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621265Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll681217- 1151105
- 67936
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72909Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j65864Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise9822Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍73795