Autoista tietäville

Paha kysymys

Vanha, mutta vetreä isäni osti pikkuveljelle autoksi Nissan Bluebirdin. Ilmeisesti jokin -89 tai -90 vuosimalli. Autossa on selvästi kulunut nokkakeppi, eli urat näkyy ja kuuluu. Nyt tuo nokka nostimineen olisi tarkoitus vaihtaa.

Autossa on lisäksi ongelmana hirmuinen bensankulutus. 1.6 litran koneelle tuollainen 12l satasella on aika reippaasti. Vika ei ole ryypyssä ja seos ei ole rikas.

Kysymys tulee tässä: voiko olettaa, että nokkakepin vaihdon jälkeen kulutus tippuu? Siis onko kenelläkään kokemusta siitä, että kulunut nokka vaikuttaisi koneen janoisuuteen reippaastikin?

Minun arvioni on se, että kuluneen nokan takia autosta puuttuu jonkin verran tehoja ja siksi kaasua pitää antaa reippaammin, jotta auto liikahtaa. Ainakin minusta tuntui, että auto on tosi laiska. Vai lieneekö sekin vain ominaisuus?

5

934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla

      liian paha kysymys...

    • olla

      "voiko olettaa, että nokkakepin vaihdon jälkeen kulutus tippuu?"

      Voi tai ei. Oletko varma ettei moottorin muut osat ole yhtä kuluneita? Voi olla että saat vaihtaa myös kampiakselin, männät varsineen, korjata kaasuttimen jne...

      Itse ajelin aikoinaan reilun vuoden Kadetilla jossa nokka-akseli oli silmännähtävästi kulunut. Polttoaineenkulutus oli kuitenkin ihan kohdallaan.

    • kysymys

      "Vika ei ole ryypyssä ja seos ei ole rikas."

      Kyllä minä sitä vikaa etsisin nimenomaan polttoainepuolelta. Kulunut nokka ja sen myötä laskenut suorituskyky voivat tietenkin lisätä polttoaineenkulutusta.

      Veikkaanpa että nokan vaihdon jälkeen saatte kumminkin ruuvata kaasaria, ennen kuin kulutus saadaan kohdilleen.

      Minä en itseasiassa vaivautuisi nokkaa tuollaiseen vehkeeseen vaihtamaan. Paalaamoon tai myyntiin vaan ja parempi laite muutamalla satkulla tilalle.

      • tuo

        on vaihtaa, jos edullisesti saa. Ei kai tuon nokan vaihto niin paha ole kun pitää muutenkin vaihtaa hihna. Siinähän se tulee sivussa.

        Paalaamoon hyvää autoa on turha laittaa ja tuskinpa kannattaa ostaa uutta tilalle, kun tuon viat ainakin on tiedossa.


    • Johtuu kyllä ihan jostain uusta.
      Jarrut jumissa,Bensaputki/tankki puhki?
      Nokkakeppi ei moista kulutusta saa aikaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      107
      3451
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      205
      3119
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2927
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      220
      2487
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      133
      1965
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      213
      1913
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      49
      1762
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1279
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      204
      1174
    10. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1155
    Aihe