Tampereen kaupungin johto on jo pitkään ollut sitä mieltä, että Pirkkala on kaapattava Tampereen syliin. Pirkkala on liian pieni kunta tulemaan toimeen omillaan suuressa sote- ja maakuntakaavailussa, mutta se on juuri sopivan kokoinen suupala Tampereelle. Kaiken kukkuraksi Tampere-Pirkkala lentokentän nimi voidaan muuttaa Pirkkalan kaappauksen jälkeen Tampreen lentokentäksi. Lentäähän sinne sentään muutaman kerran vuodessa joku matkustajakonekin, tosin ilman matkustajia.
Milloin Tampere laajenee Pirkkalaan?
topakkatäti
795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikös tämä Suur-Tampere -hanke haudattu jo vähin (kirjaimellisesti) äänin. Oli muuten aika mielenkiintoista seurata mm. lehtikirjoittelua ja nettikeskustelua, joissa liittymistä puoltavat kirjoitukset loppu ku seinään kun "pääkallopaikalta" kajahti käsky. Kirjoittajat toimi kuin armeijan joukot. Mutta yhtä kaikki, pääasiahan on hyvä lopputulos. Siinä olis naapurit joutunut aika karvaasti maksumiehiksi.
Pirkkala kysymys on osa Tampereen alueen kehittämisen keskustelua. Periaatteessa esillä tulevat mallit ovat ns. suurtampere ja tampereen kaupunkiseutumallit. Joista ensimmäinen käsittää lähialueiden kuntien liittämisen tai niistä soveltuvien osien liittämisen Tampereeseen. Tampereen kaupunkiseutumalli taas käsittää voimakkaan Tampereen keskuksena, sekä lähialuekuntien yhdistymisiä kokonaisuutta tukeviksi voimakkaiksi kaupunkikeskuksiksi.
Molempiin voi liittyä mm. eri kaupunkialueiden osien yhdistämisiä tai kuntaliitoksia.
Ensimmäinen vaihtoehto olisi yhteishallinnollinen kokonaisuus, jossa erilaiset "kaupunginosaneuvostot" tukisivat niiden alueita ja ihmisiä koskevia päätöksiä ja päätöksien tekemistä. Jälkimmäisessä mallissa yhteistyö kuntien välillä koskisi mm. liikennejärjestelyjä ja mm. erilaisten hankintojen yhteis-suorittamista.
Pirkkalasta on myös eräissä kaavailuissa mietitty eräänlaista Pirkanmaan kaupungin Kauniasta. Eli hyvin omatoimista, omavoimasta ja yhteisöllisesti päätöksiä tekevää lähialue ja asukaskaupunkia.
On myös muita malleja, joita asiasta on esitetty. Mutta ainakin molemmat ae. mallit tukisivat Tampereen alueen kehittymistä osaksi eurooppalaista ja globaalia kaupunkiperhettä, koska ne takaisivat nippanappa sen vähimmäimaisesti riittävän väkimäärän, että kriittisen massandynamiikan lait voisivat toimia siten, että ne kyetään esittämään riittävän uskottavina niissä tilanteissa, joissa se on tarpeen.
Minuutin välein kirjoitit samansisältöisen viestin sekä tänne, että Pirkkalan palstalle. Se on sääntöjen mukaan kiellettyä. Kuinka narsisti pitää olla, että haluaa nähdä omat kirjoituksensa moneen kertaan?
>>Pirkkala kysymys...
Se juna meni jo.
Kehityksen erilaiset mallit voidaan jakaa periaatteessa myös kolmeen eri osaan. Joista ensimmäistä voidaan kutsua ns. luontaiseksi kehitykseksi, jossa periaate on se, että asiat jätetään ja katsotaan se mitä vastaan tulee. Tämän mallin onnistumisen edellytykset ovat kuitenkin se, että kaiken lainsäädännön ja rajoittavien mahdollisuuksien vaikutuset tunnetaan siten riittävän hyvin, että vapaudella on mahdollisuus tuottaa jotain.
Toista mallia voidaan kutsua ns. kehittyväksi malliksi, jossa olemassa olevaa tietoa käytetään hyväksi, joko siten, että skenaarioiden pohjalta tai vastaavien mallien avulla luodaan uutta aktiivisuutta alueen elinkeinoelämään.
Ja kolmantena mallina voidaan esittään ns. säännelty malli, jossa ennakolta määritellään joidenkin asioiden toteuttaminen.
Käytännössä käytössä on kuitenkin aina jonkinlainen sekoitus kaikkia kolmea em. mallia, joista johtuen niiden edut ja sisäiset, sekä vuorovaikutteiset ristiriidat pääsevät vaikuttamaan kokonaisvaltaiseen asioiden kenttään vaihtelevin painotuksin. Slti näissä monikompleksissa ja vaativissa olosuhteissa Tampere on pärjännyt hyvin ja onnistunut saamaan lisää uskottavuutta, sekä tehtyä niitä toimenpiteitä, joilla kehityksen kulmakerroin ollaan voitu pitää sellaisena, jolla jokaiselle osa-alueelle ollaan voitu saada resursseja, niiden olemassaoloa varten.
Voi hyvää päivää. Onko edellinen kirjoitus jonkun yliopistosta pudonneen sekopään kirjoituksia? Kamalampaa höpötystä en ole vähään aikaan lukenut.
Jospa Tampere hoitaisi kunnialla siihen haalimansa alueet ensin ja sitten vasta miettisi Pirkkalaa.