Kyllä siinä maajussi ajelee pellolla nöyränä ilman tuloja ,kyllä "kohta tukea tulee puheisiin uskoen".
Sipilä ja Tiilikainen ulkoistaa maatalouden. Tervetuloa Tankalainen ylituotanto maito Arla Ingmannin kautta ujutellen Suomeen.jne. Osta ulkolaista ,potki kotimaista.
S-ryhmä vielä varmistaa että suuria EDULLISIA eriä ostetaan ulkomailta..
Kotimaista tuottajaa vedetään kölin alta pahemmin kuin koskaan.
Sipilä ja Tiilikainen ulkoistaa maatalouden. Tervetuloa Tankalainen ylituotanto maito Arla Ingmannin kautta ujutellen Suomeen.jne. Osta ulkolaista ,potki kotimaista.
S-ryhmä vielä varmistaa että suuria EDULLISIA eriä ostetaan ulkomailta..
Kotimaista tuottajaa vedetään kölin alta pahemmin kuin koskaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ihan hyvä. Markkinatalous myös Maatalouteen. Jos homma ei kannata niin pillit pussiin ja etsimään muita töitä.
Sitä onkin hyvä etsiä kun on lähes puolimiljoonaa työtöntä ja lisää tulee. Työttömyys alkaa olla suomen pääelinkeino. Tällä palstalla yötä päivää riehuvat työtä tekemättömät narisijat haluavat lisää työttömiä.
Ehkä rahat pitäisi tukina pistää tallink juottoloiden, kusitomaattien ja Elektrobuttien sijaan Supercellin ja Rovion tapsiin yhtiöihin. Rikkailta ruotsalaisilta ei ironnut kruunun kruunua KANNATTAMATTOMAN SAABIN pelastamiseksi. Jenkit olisivat varmaan mielellään kotteron myyneet takaisin kruunupäille. Paskaako ruottalaisist, myöhä ollaa jämptei, juoraha altioit.
Onkin jo aika potkaista nuo kainalosauvat alta.Ei tässä maassa saa tukia työssäkäyvätkään käydäkseen töissä. Työnteon pitää olla riittävän kannatavaa ,jotta sillä elää niin myös maatalouden. Mitään elinkeinoa kei kannata tappioksi harjoittaa. Tervetuloa terve markkinatalous.
Puit ajatukseni sanoiksi.
Mm. Asunistuki on loisijoille myönnettä turha akuetuki.
Asumistuki on lakisääteistä sosiaaliturvaa. Mitä maataloustuki ei ole.
Maataloustuet ovat nimenomaan myös lakisääteisiä.
Mutta eivät lakisääteistä sosiaaliturvaa.
oikeassa markkinataloudessa eivät punaurpot vähentelisi työmatkakulujaan, ay-maksujaan ja asuntolainojaan verotuksessa.
Punikit ovat aivan perseestä. Se on kiistämätön fakta.
Nämä ne niitä tukia varsin eniten on tarvinnoot,työttömät ei niinkään:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000712765.html
http://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/suurimmat-maataloustukien-saajat-julki-16-sai-yli-miljoonan/4897610
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201503120112020_uu.shtml
Pikkurahojahan nuo ,mutta työtömille tuntuu olevan riittävän perustulotason takaaminen ylivoimaitsta ja peruspäivärahan suuruun sinälläänkin liian suuri jodenkin mielestä.Tervetuloa tälle puolelle aitaa samaan jonoon,Kattootaan kauanko suu loukuttaa vielä että kyllä niitä töitä löytyy ja tuilla pärjää .Perupääiväraha on hiukka toista luokka Liikutaan alle kahdeksan tonni vuosi tuissa,ei 80 kymmenen tai kakdeksan sadan.
Eipä siinä 20 listassa vielä yhtään yksityistä viljelijää löytynyt.
Jos 10-20 hehtaarin tila niin ei tuet ole peruspäivärahaa suuremmat ja alle 20ha tiloilla pienemmät kuin peruspäiväraha. Mitä tulee muutoin peruspäivärahaan se on sikamaisen pieni, sitä pitäisi korottaa reippaasti, tai ainakin se pitäisi olla verovapaa
Tuo on totta. Ottaisin harkintaan jopa Kansalaispalkan tai Elina Lepomäen jonka raikkaista ajatuksista kovasti tykkäsin esittämän Kansalaistilin jolta jokainen saisi nostaa tietyn summan rahaa elinaikanaan esim. työttömyyden sattuessa.
"kohta tukea tulee" Soinin ei kauan tarvinnut tukea odotella. Olen ylpeä Sipilästä.
Myös traktorimarssiin osallistuvat ovat ylpeitä.
Huhuilta leikattiin siivet, Soini oli oikealla asialla.