Venäjän tarkailulennot digitaalitekniikka

Venäjä on ainoa maa, joka on ottanut käyttöön digitaalisen tekniikan kansainvälisessä tarkkailulentotoiminnassa.

Kaikki NATO-maat käyttävät vielä vanhaa analogista tekniikkaa.
14103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Usa ja Nato jäävät koko ajan jälkeen aseteknologiassa Venäjästä.

Äänestä

KAIKKI maat käyttävät nykypäivänä digitaalitekniikkaa... jopa Venäjä! Vain Valkeakosken Tiltulle asia on uusi:-D

Äänestä

Naton avaxeissa vielä kelanauhurit.

Äänestä
  • Niin varmasti. Ja Venäjän Awacseissa (oikea nimi!) helmitauluja!

    Äänestä

Laukesit tälle, etkös vain lauenutkin.

Äänestä

Venäjän aseteknologia on noin 10-20 vuotta edellä Usan ja Nato-maiden aseteknologiaa.

Ero syntyi nopeasti 1990-luvun lopusta vuoteen 2015.

Äänestä
  • Tiedoksesi: digitaalitekniikka on ollut lännessä käytössä jo yli 20 vuotta eikä analogisia kameroita enää edes myydä!

    Hienoa, että tuo tekniikka on ulottumassa jo myös Venäjälle:-D

    Äänestä

  • Sitte heräsit tyyny oksennuksessa ja menit jonottamaan hapankaalia.

    Äänestä

Tutkatkin ovat siirtymässä AESA Solid State Array tyyppisiksi eli täysin ilman liikkuvia pyöriviä osia oleviin digitaalisiin laitteisiin jotka näkevät joka suuntaan samanaikaisesti.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/PAVE_PAWS_Radar_Clear_AFS_Alaska.jpg
https://pbs.twimg.com/profile_images/378800000674791590/6d68a1d9bb38fa6316b699242b9bd38c.jpeg

Laivoillakin pyörivät tutkat alkavat olla historiaa kun digitekniikka valtaa alaa.
http://intercepts.defensenews.com/wp-content/uploads/2014/11/0012-DSC_4632b.jpg
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/11/09/article-0-194C8F7400000578-598_634x904.jpg

Äänestä

Suomen ilmavoimien äskettäin tilaama Casa-valvontalentokone sisältää täysin digitaalisen Dragon Shield valvonta ja vakoilulaitteiston.

Laitteiston suunnitteluun ja valmistamiseen osallistuu Lockheed Martin, Patria, Rockwell Collins, DRS Technologies, Applied Signal Technology, Adam Works ja L3 Communications.

Äänestä

Venäjän digitaali tarkoittaa tuluksia ja samovaaria. Maailman takapajuisimpia maita kaiken tekniikan suhteen...siis aivan kaiken.

Äänestä

Venäjä on edellä Usata ja Natoa digitaalitekniikassa.

Äänestä
  • Ei ole! Suomessa oli digikamerat olleet jo kauan käytössä silloin kun Venäjän puolella niitä ihmeteltiin kun turistilla nähtiin!

    Valkeakosken Tiltu kun ei käy missään niin älykin on sitten tätä tasoa!

    Venäjällä kaupoissa käytettiin helmitauluja silloin kun meillä oli ollut jo pitkään taskulaskimet!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


VenäjäEdelläMuita kirjoitti:

Venäjä on ainoa maa, joka on ottanut käyttöön digitaalisen tekniikan kansainvälisessä tarkkailulentotoiminnassa.

Kaikki NATO-maat käyttävät vielä vanhaa analogista tekniikkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu