Surkea. Vain houkka ajaa Suomea yhteenottoon sotilaallisen suurvallan kanssa. Arvioikoo tätä ne voimat, jotka lietsovat Venäjävihaa, ajavat Suomea "yhteistyöhön" Naton ja Yhdysvaltain kanssa.
Suomen asema Suursodan eturintamassa ?
talvisodan
17197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suomen kannattaisi liittyä Varsovan liittoon. Silloin tilanne olisi turvattu kaikin puolin.
Suomen kannattaisi perustaa ensimmäisenä Pohjolan Puolustusliitto eli PoPu, lyhyesti PP eli ND tai DN siis Nordic Defence ilman hienoja sanoja kuten Nordic Alliance of Defence and jotain... ;) vaikka vain Security. Kaikki associationit voisi myös unohtaa.
Naapureille voisi lähettää sitten jäsenanomuslomakkeet. Puolustusliiton jäsenmaan kaikki 16-25 vuotiaat pitäisi laittaa joko aseelliseen tai aseettomaan koulutukseen vähintään 8 vuodeksi. Sinä aikana monen ruokailutottumuksiin ja kuntoon saataisiin pysyvä vaikutus.
Koulutuksen aikana voisi opiskella ammattiin. Nuori oppii nopeasti ja kysymys on vain aikuisten tahdosta, eli halutaanko venyttää opintoja eli jaarittelua eli opettajien työllistämistä mahdollisimman paljon vai antaa nuorelle tehokas ja tiivis opinto- ja harjoittelupaketti. Käytännössä monilla 25 vuotiailla olisi armeijan käynnin jälkeen vähintään hyvä peruskunto ja kaksi tai jopa kolme eri ammattia. Sen jälkeen olisi helppo lähteä työelämään, tai yliopistoon/amk:hon jatkamaan opintoja. Nykyinen eläkkeelle/kuntoutukseen mielenterveydellisistä syistä pitäisi lakaista pois ja laittaa porukka töihin.
Näin siis valtio kouluttaisi ilman työehtosopimuksia ja korkeita palkkoja nuoria osaajiksi ja samalla saisi korkean puolustusmotivaation ja terveitä miehiä ja naisia. Veikkaan että Suomella olisi silloin paljon paremmat maavoimat, ja tulevaisuudessa tiedemiehiä ja naisia armeijataustalla eli omat nuket ja raiderit. Piste.
Jos tulisi pohjoisen puolustusliitto,silloin tänne pitäisi kehittää myös ydinasejoukot,että sillä olisi suurvalloille mitään painoarvoa,mahdollisesti jopa ydinohjus sukellusveneitä. Tulisi jo liian kalliiksi, näin pienille maille.
Kummalla tavalla Natottajista pääsee helpommin eroon?Antamalla lyijynappeja heti täällä vai odottamalla Putinin ohjuksia?
Ennalta tehdyt torjuntaiskut ovat nykyään muodissa.
Vain hullu Natottaja tapattaa Suomen kansan.Siihen ei muut pysty kuin Kokoomus,RKP ja niiden everstilutit!
Jos se suursota tulee, niin Suomi on vain pieni sivunäyttämö. Päätaistelut käydään muualla.
Suomella tulee olemaan erittäin merkittävä asema USA:n ja Nato:n hyökkäyksessä Venäjälle. Suomi saa kunnian olla "ykkösnyrkki" ja näyttää mihin poikamme pystyvät.
Suurkaupunki Pietari on vain kivenheiton päässä. Moskova 1000 km:n päässä.
Miten tällaiseen rakoon on taas kerran jouduttu? Ovatko päättäjämme tyhmiä vai häntää heiluttavia kääpiökoiria ison koiran (USA) nuolennassa.
He ovat valmiita tapattamaan sinut ja minut perseennuolennan alttarilla.
Natottajat tuhotaan viimeiseen ei sotilaaseen vaan homoon!!
Venäjätrollit vauhdissa !
Naurettavia russakkatrolleja täällä jälleen kehuu Venäjän juoppoarmeijaa ja sen vanhoja romuja. Johtajanakin sillä on kääpiöitynyt Hitlersyndroomaa poteva psykopaatti.
Nyt tarvittaisiin Kekkosta hoitamaan Venäjä suhteita. Kekkonen luovi ja selvis Nauvostoliiton työläisdiktatuurin kanssa, josta ideologiasta on enää jäljellä pohjoiskorea. Venäjä on aivan eri asia kun Neuvostoliitto ja muut entiset kommunisti maat, jotka oli käytännössä valtion kokoisia vankiloita Kuten pohjoiskorea vielä tänäpäivänä. Suomenkin kansasta lähes puolet kannatti kommunistista työläidiktatuuria aina 1970 asti.
Isä, joka taisteli vapaaehtoisena talvisodassa Summassa ja jatkosodassa Kannaksen eri paikoissa, oli sitä mieltä, Suomen tärkein asia ulkopolitiikassa aina, on hyvät suhteet Venäjään.
Ne on sotilaat jotka viimeisinä "haluavat"sotaa,ja tieneet varmaankin miksi? Jos et tiedä niin minäpäs kerron,siksi että heidän henki se on joka on ensimmäisenä kyseessä.Ja niitä sankarivainajiksi haluavia on perin pirun vähän meidän reserviläisten joukoissa mutta me teemmä sen mitä meiltä odotetaan eli jos joudumme sinne ärjänteelle me teemmä sen minkä edeltävätkin sukupolvet:Puolustamme kotia,uskontoa ja Isänmaata,minulla kylläkin nuo kaks viimeistä vaihtaa paikkaa.
Tottakai Suomalainen mies on aina valmiina ja puolustamme jos tänne hyökätään, tuli sitten hyökkäys ihan mistä tahansa, mutta hyvät naapurisuhteet Venäjään on Suomen tärkein ulkopoliittinen asia. Luulis Nykyvenäjän kanssa asioiden luistavan paljon paremmin, kun vasemmistodiktatuurisen Neuvostoliiton kanssa. Kekkosta tarvittas tänäpäivänä. Edeltävät sukupolvet edellyttävät myös, että pidämme hyvät suhteet naapuriin, jossa muuten taitaa olla kansa uskovaisempaa ja isänmaallisempaa kun tämän päivän Suomessa, jossa maa ja itsenäisyys on luovutettu eulle, uskoa tunnustavia eipä juuri enää ole, onneksi koti sentään on mitä puolustaa.
Muistellaan hieman vanhoja. Hitlerin Saksan aloittaessa salamasodan muut valtiot hymistelivät ja ajoivat omaa etuaan kukin...miten kävikään. Neuvostoliiton valloittaessa Unkaria, Tshekkejä....muut valtiot katsoivat sivusta ja ajoivat omia etujaan. Neuvostoliiton hyökätessä Suomeen -39 muut valtiot seurasivat kiinnostuneena ja ajoivat omaa etuaan. Tätä listaa voisi jatkaa hamasta historiasta nykypäivään. Omien etujen järkähtämätön ajaminen johtaa laajamittaisiin kauheuksiin ja siksi kaikkien on tuomittava hyökkäystoimet yhdessä rintamassa riittävien pakotteiden kera. Vain laajamittainen painostaminen ja tarvittaessa ruotuun pakottaminen toimii tulevaisuudessakin nousevien sotakonediktatuurien toimien ehkäisijänä ja jopa pysäyttäjänä. Hyvät suhteet maailman valtioihin ovat tärkeitä, mutta niin ovat tiukassa paikassa painostuskeinotkin.
Omien etujen ajaminen on rinnastettavissa hyökkäyssotaan ja kauheuksiin?
Jos haluaa katsoa maailmaa ruusunpunaisten,suurten toimijoiden optikolta hankittujen silmälasien läpi,on kai tuokin purkautuminen käsitettävää.
Oma etu ensin, se on maailman poliitikkassa määräävänä tekijänä ennen ja sitä se on nyt. Nyt tuntuu siltä, että Suomi ei pysty ajamaan omaa etuaan yhtään, maa köyhtyy ja velkaantuu edelleen kiihtyvää tahtia, tilanteessa jossa muu pohjoiseurooppa rikastuu. Kyllähän se on selvää, että Venäjä ei tule katsomaan sitä, että sen laivastotukikohtiin Krimillä, tulee naton laivat ja ohjukset. Sen kannattaa meidänkin päättäjien ymmärtää ja aloittaa uudelleen kaupankäynti naapurin kanssa.