Haluaisin hammaslääkäriksi

Lukiolaslikka

Onkohan se mukavaa työtä?

18

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuruHammas

      Opettele muumi ja horjahda yliopistoon. Sitten paikkaamaan ruotsiksi surujen hampuleita.

    • 13.18

      Surujen hampaat puhuvat vain ruotsia. Kaikkien muiden hampaat eivät puhu mitään kieltä.

    • Eräs viraton dosentti oli mielestään hammaslääkäri, vaikka ei saanut aikaiseksi muuta kuin hammaslääkäriopiskelupaikkojen vähenemisen. Ilmoitti myös olevansa kiinnostuneempi ruuansulatuskanavan toisesta päästä. Joten ei, tämän perusteella kyseessä ei liene kovin hauska ammatti.
      On tietenkin mahdollista, että kaikkea vihaava viraton dosentinjämä ei ole paras mahdollinen mannekiini asiassa.

    • viemärirassaaja

      Rahakasta puuhaa se ainakin on. Ihan eri asia on se, että onko mukavaa katsella päivittäin toisten ihmisten mädäntyviä hampaita haisevassa suussa.

      No niin. onhan tuosta työstä saatava kunnon korvauskin. On se paljon parempi kuin viemärien rassaaja-putkimiehillä.

      • Kunnonkorvauksiako

        Kunnon korvauksia tietenkin vaaditaan, mutta korvaukset tulee maksaa työn tulosten ja laadun mukaan!


    • Hamaspeikko

      Toi dosentti kävi kalliin koulutuksen Suomessa, veronmaksajien rahoilla. Karkasi sitten Ruotsiin töihin vaikka hammaslääkäristä oli Suomessa pula. No, tulihan toicsitten maitojunalla takaisin.

      • Jep ja huomasi, että ei pärjää markkinoilla, joten kosti vähentämällä opiskelupaikkoja. Sellainen on kieliviha-ääliö.


    • NoYksiOlemassa

      Työn mukavuudesta en osaa sanoa mitään mutta ainoa koulutus suomessa johon pääsee helpommin suomella kuin ruotsilla.

      • Ilmankos hammashoito Suomessa ei toimi. 6 kk jonot jne. hoitotakuut.


      • EiAlmuille

        Jep, se on yksittäisen hammaslääkärin vika ehdottomasti että hoitoon pääsy kestää. Onneksi Suomi ei ole saannut EU:lta huomautuksia siitä että oikeudenkäynnit ovat liian hitaita ja terveyskeskukseenkin pääse lähes samassa kuussa. No itse en ole riippuvainen valtion almuista kuten rusut vaan voin marssia suomenkielisen hammaslääkärin hoidettavaksi vaikka heti.


      • EiAlmuille kirjoitti:

        Jep, se on yksittäisen hammaslääkärin vika ehdottomasti että hoitoon pääsy kestää. Onneksi Suomi ei ole saannut EU:lta huomautuksia siitä että oikeudenkäynnit ovat liian hitaita ja terveyskeskukseenkin pääse lähes samassa kuussa. No itse en ole riippuvainen valtion almuista kuten rusut vaan voin marssia suomenkielisen hammaslääkärin hoidettavaksi vaikka heti.

        Ruotsinsuomalaiset riippuvaisia valtion almuista? Se ei yllätä.
        Fenno harrastaa oikeutta = EU vaati pikaista parantamista.
        Fenno harrastaa lääketiedettä = Potilaat vaativat pikaista parantamista.
        Fenno harrastaa autoverotusta = EU vie tuomiolle.
        Fenno harrastaa matkustajatuonnin rajoituksia = EU vie tuomiolle.
        Fenno harrastaa taloutta = Troika laskeutuu Vantaalle.

        Eikö olisi helpompaa suosiolla viskata fenno ryssiin kaltaistensa joukkoon?


    • Hamaspeikko

      Mitähän toi Järvenpään poraaja tekee nykyään?

      • Poraa viimeisiä kyyneliään Järvenpään bunkkerissa, ennen kuin haudan reunalle, banaaninkuoren päälle jäänyt toinen kontti liuskahtaa mukaan montun pohjalle. Ei se ruotsi, Ruotsi tai suomenruotsalaiset lähteneet mihinkään, kuolleet sukupuuttoon, eikä mitä muutakaan kivaa.


      • Ajautunut

        Jos työ on helvetin tylsää, kuten hammaslääkäärillä, voi ajautua ajautua niinkin pahaksi kuin Tala.


      • Fenno diktar. Lite grovt är det ännu, ingen Nils Ferlin precis.


      • neffeeliten
        Fitti-setä kirjoitti:

        Fenno diktar. Lite grovt är det ännu, ingen Nils Ferlin precis.

        Litet överdrivet,men visst är de verbalt begåvade.


    • Patrioten

      Man kan inte annat än undra, är det så att tandläkar yrket drar till sig riktiga språkrasister av någon anledning. Förutom den ökända narsisisten Tala så vet jag flera riktigt nitiska svenskhatare som är just tandläkare, som jag själv stött på i privata livet. En är riktigt på samma nivå som Tala, och väldigt öppen om det. Två är bara bittergubbar som annars gnäller på allt svenskst. Detdär är såna jag stött på personligen. Sammanträffande? Nää, jag tror det är något med att tandläkaryrket ger möjlighet för sadistiska svin att tillfredsställa sig lite... Se bara på Talas tryne, man ser ju att något är snett? Då menar jag inte det självgoda flinet.

      • hoppasjag

        Tala är väl ändå pensionerad nu ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      537
      1768
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      867
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      796
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe