Yksipuolista uutisointia

KTS--

Lähi-itätutkijat: Israelin ja Palestiinan konfliktin uutisointi on yksipuolista.

”Konfliktia käsitellään kuin jatkuvasti purkautuvaa tulivuorta ilman riittävää ja kriittistä taustoittamista. Aivan kuin puukotukset syntyisivät tyhjästä,” sanoo entinen Ylen Lähi-idän kirjeenvaihtaja Leena Reikko.

”Tiedonsirpaleita, esimerkiksi iskuja, ei asiantuntemuksen puutteen vuoksi osata sijoittaa pidempään ja loogisempaan historian jatkumoon, vaan ne tuodaan mediassa yksittäisinä esille,” sanoo vuosikymmeniä Lähi-itää tutkinut dosentti Pertti Multanen Helsingin yliopistosta.

http://www.hs.fi/kulttuuri/a1461896158526?jako=b51b1cfc853da68336bcf1aecbc197e0&ref=tw-share

HYVÄ!

6

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo eilenkin uutisissa oli, että Israel iski ja vasta paljon myöhemmin sanottiin, että arabit oli ampunut raketteja Israeliin.

    • Niin, mistä terrorismi syntyy ? Se on nyt Muoti-ilmiö.

      Dhakan iskussa kuoli 30 ihmistä.

      Bangladessin sisäministerin mukaan Dhakan panttivanki-isku ei ollut kansainväliseen islamistijärjestön Isisin tekemä, vaikka se niin sanookin.

      Asaduzzaman Khanin mukaan hyökkääjät kuuluivat Jamaeytul Mujahdeen Bangladesh - ryhmään, joka julistettiin laittomaksi runsas vuosikymmen sitten.

      - Iskijät olivat korkeasti koulutettuja nuorukaisia. He olivat käyneet yliopistoa. Kukaan ei ollut islamistien uskonnollisesta koulusta ja useimmat olivat rikkaista perheistä, Khan sanoi.

      Heidän radikalisoitumistaan Khan pitää muoti-ilmiönä.

      Teksti TV

    • Palestiinalaisten terrorismia on ymmärretty niin pitkään ja sille on osoitettu myötätuntoa, että siitä pääsi kehittymään kansainvälinen muoti-ilmiö.
      Osoittakaa vain edelleenkin ymmärrystä, kyllä se siitä laajenee.

      Aina niitä vapaustaistelijoita ilmaantuu, vaikka kukaan ei tiedä mitä sillä vapaudella tekisi.

    • Bagdadissa kaksi pommi-iskua.

      Noin 120 ihmistä kuollut ja 180 loukkaantunut Irakin pääkaupungissa Bagdadissa sunnuntaina tehdyissä kahdessa pommi-iskussa.

      Iskut tapahtuivat kaduilla, jotka olivat täynnä nuoria ihmisiä ja perheitä viettämässä ramadania. Isis sanoo tehneensä ensimmäisen iskun, joka oli tähdätty shiia-muslimeja vastaan. Toisen iskun tekijää ei tiedetä.

      Isis on viime kuukausina tehnyt useita samankaltaisia iskuja Bagdadissa. Teksti TV


      Tutkijoille vain tiedoksi, ettei mene heillä niin yksipuoliseksi.

    • Israelin.kanssa

      Muslimit taas hyökkäävät ohjuksin Israelin lastenpaikkoja vastaan. Ja Israel kun vastaa, niin maailman media reagoi SUURIN otsikoin, miten "ISRAEL HYÖKKÄSI VIATTOMIEN PALESTIINALAISTEN KIMPPUUN".

      Katso linkki:
      http://Jeesus-on-Herra.com/?page_id=916

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      5611
    2. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      78
      3638
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      22
      3224
    4. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2675
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      45
      2561
    6. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      110
      2534
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      2021
    8. Maija Kajan

      Aiheutti hormoonien määräämisellään massiivisen rintasyöpien lisääntymisaallon!!!!
      Tampere
      94
      1690
    9. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1576
    10. Apua!!!!!!

      Nyt sä varmaan hylkäät kaikki ajatuksetkin minusta... mutta ainakin tiedät.....
      Ikävä
      22
      1460
    Aihe