Lähi-itätutkijat: Israelin ja Palestiinan konfliktin uutisointi on yksipuolista.
”Konfliktia käsitellään kuin jatkuvasti purkautuvaa tulivuorta ilman riittävää ja kriittistä taustoittamista. Aivan kuin puukotukset syntyisivät tyhjästä,” sanoo entinen Ylen Lähi-idän kirjeenvaihtaja Leena Reikko.
”Tiedonsirpaleita, esimerkiksi iskuja, ei asiantuntemuksen puutteen vuoksi osata sijoittaa pidempään ja loogisempaan historian jatkumoon, vaan ne tuodaan mediassa yksittäisinä esille,” sanoo vuosikymmeniä Lähi-itää tutkinut dosentti Pertti Multanen Helsingin yliopistosta.
http://www.hs.fi/kulttuuri/a1461896158526?jako=b51b1cfc853da68336bcf1aecbc197e0&ref=tw-share
HYVÄ!
Yksipuolista uutisointia
6
90
Vastaukset
Joo eilenkin uutisissa oli, että Israel iski ja vasta paljon myöhemmin sanottiin, että arabit oli ampunut raketteja Israeliin.
Niin, mistä terrorismi syntyy ? Se on nyt Muoti-ilmiö.
Dhakan iskussa kuoli 30 ihmistä.
Bangladessin sisäministerin mukaan Dhakan panttivanki-isku ei ollut kansainväliseen islamistijärjestön Isisin tekemä, vaikka se niin sanookin.
Asaduzzaman Khanin mukaan hyökkääjät kuuluivat Jamaeytul Mujahdeen Bangladesh - ryhmään, joka julistettiin laittomaksi runsas vuosikymmen sitten.
- Iskijät olivat korkeasti koulutettuja nuorukaisia. He olivat käyneet yliopistoa. Kukaan ei ollut islamistien uskonnollisesta koulusta ja useimmat olivat rikkaista perheistä, Khan sanoi.
Heidän radikalisoitumistaan Khan pitää muoti-ilmiönä.
Teksti TVPalestiinalaisten terrorismia on ymmärretty niin pitkään ja sille on osoitettu myötätuntoa, että siitä pääsi kehittymään kansainvälinen muoti-ilmiö.
Osoittakaa vain edelleenkin ymmärrystä, kyllä se siitä laajenee.
Aina niitä vapaustaistelijoita ilmaantuu, vaikka kukaan ei tiedä mitä sillä vapaudella tekisi.Bagdadissa kaksi pommi-iskua.
Noin 120 ihmistä kuollut ja 180 loukkaantunut Irakin pääkaupungissa Bagdadissa sunnuntaina tehdyissä kahdessa pommi-iskussa.
Iskut tapahtuivat kaduilla, jotka olivat täynnä nuoria ihmisiä ja perheitä viettämässä ramadania. Isis sanoo tehneensä ensimmäisen iskun, joka oli tähdätty shiia-muslimeja vastaan. Toisen iskun tekijää ei tiedetä.
Isis on viime kuukausina tehnyt useita samankaltaisia iskuja Bagdadissa. Teksti TV
Tutkijoille vain tiedoksi, ettei mene heillä niin yksipuoliseksi.Istanbulin lentokentällä on kaaosta ja kuolleita.
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/reuters-istanbulin-lentokentalla-rajahdyksia-ja-ammuskelua/5966416- Israelin.kanssa
Muslimit taas hyökkäävät ohjuksin Israelin lastenpaikkoja vastaan. Ja Israel kun vastaa, niin maailman media reagoi SUURIN otsikoin, miten "ISRAEL HYÖKKÄSI VIATTOMIEN PALESTIINALAISTEN KIMPPUUN".
Katso linkki:
http://Jeesus-on-Herra.com/?page_id=916
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523416Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512401- 1151204
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9993Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48947- 46874
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 37726
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198674