Kamera mastoon

Kameraton

Uudessa plotterissa on videoinput liitin. Jo vuosia olen rantautuessa pohtinut kuinka kätevä olis mastossa oleva kamera joka näyttäis mitä keulassa tapahtuu ja kuinka kaukana laituri/kallio on. Onko kellää käytännönbkokemusta? Langaton kamera mastoon lampun alle ja siitä tai tuulimittarilta sähköt? Ja plotterin lähellä video ilmasta piuhaan. Ja sillä selvä? Peruutuskamera?

6

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asentelin autoon bilteman satasen peruutuskameran. Silloin tuli mieleen sellaisen asennus keulaan, mutta ehkä kuitenkin etustaagiin kiinni. Topista ei ehkä niillä kameroilla näy tarkasti. Lisäksi pitäisi järjestää sähkö. Staagiin kiinnitettäessä sen joutuisi aina viemään paikalle erikseen. Voisi olla hauska yksinpurjehtijalle.

      • Minulla on ollut samanlainen ajatus, asentaa perutuuskamera tai -tutka keulaan ankannokan alle. Sähköt voisi pujotella samaa reittiä kuin sektorivalolle menevät.


    • NykyajanBB

      Minulla on kamera piilotettu kajuuttaan. Lasipurkki alkaa olla jo täysi SD-muistikortteja.

    • Nettiveneilijä

      Peruutuskameran kuvakulma on tosi laaja, melkein 180 astetta, koska sillä pitää hähdä auton perän lähellä olevat kohteet. Maston päähän laitettuna siitä näkyy puoli horistonttia muutaman tuuman kokoiseen kuvaan ahdetuna. Etäisyyksien arviointi voi silloin olla vaikeaa ja horisontti vääristyä. Pitäisi olla kapea zoom-linssi, että saisi näkyviin vain keulan edessä olevan alueen. Olisiko joku valvontakameran tyyppinen laite parempi vaihtoehto?

    • Kaapelia-vaan

      Se video-input on ilmeisesti Composite-video eli RCA liittimellä ? Kameroita löytyy kohtuullinen valikoima markkinoilta ja hinnatkin ovat kohtuullisia, kannattaa ennen hankintaa katsoa sopiva kuvakulman laajuus, etäisyydestä riippuen joku 30-35astetta voisi olla sopiva (riippu siitäkin kuinka laajan alueen haluaa nähdä). Melkein kyllä vetäisin kaapelilla kokomatkan ja unohtaisin langattomat.

      Käyttökokemusta eteenpäin suunnatusta ei ole mutta mastosta takakannen kuvaava on itselläni ollut hyvä, takakannen kulmat jäävät aika pahasti katveeseen ohjaamon seinien yms. takia (varsinkin kuljettajanpaikan puoleinen takakulma) jolloin kamera ja kuljettajan edessä oleva näyttö auttavat paljon.

    • myös

      Jabsconi peruutuskameraan peruutetaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      244
      9264
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2775
    3. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1899
    4. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      187
      1865
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1391
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1367
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      126
      1248
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      61
      829
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      808
    Aihe