Asma ja D vitamiini?

kokeiltuon

http://www.terve.fi/astma/yllattava-apu-astmaan

Minulla 250ug/ vrk D-vitamiinia on vähentänyt tulehdusta huomattavasti. Magnesiumia auttamaan D-vitamiinin imeytymisessä käytän 375mg/vrk.
Lääkkeitä tulehdukseen tarvitsen nykyään enää vain harvoin.
3v olen hoitanut itseäni näin.6kk jälkeen alkoi oireet vähentyä.

Onko muilla kokemuksia D vitamiini asiassa?

1

465

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elintavatkuntoonn

      Uuden tutkimuksen (vuonna 2010) mukaan runsas D-vitamiini helpottaa astmaa. Se esimerkiksi parantaa keuhkojen toimintakykyä ja astmahoidon tehokkuutta.

      D-vitamiinin määrä elimistössä vaikuttaa moneen astman ominaisuuteen, kuten keuhkojen toimintaan ja keuhkoputken kouristeluun.

      D-vitamiinia saa runsaimmin auringonvalosta. Sitä on myös pieniä määriä joissain ruoissa, kuten kalassa.

      D-vitamiini on sidoksissa astman vakavuuteen!

      American Journal of Respiratory and Critical Care Medicinessä julkaistussa tutkimuksessa tutkijat vertasivat D-vitamiinin määrän vaikutusta astman vakavuuteen. Tutkimukseen osallistui 54 astmapotilasta.

      Tutkimuksessa selvisi, että runsas D-vitamiini paransi potilaiden keuhkojen toimintaa. Sen vähäisyys taas lisäsi potilaiden hengitysvaikeuksia ja ilmateiden hyperreaktiivisuutta.

      Tutkijoiden mukaan D-vitamiinin määrä vaikutti suoraan potilaiden hengitystestien tuloksiin. Mitä vähemmän D-vitamiinia, sitä huonommin he pärjäsivät testeissä. Esimerkiksi ilmateiden hyperreaktiivisuuden huomattiin olevan kaksi kertaa pahempi niillä potilailla, joiden elimistössä D-vitamiinia oli heikosti.

      Tutkimuksessa havaittiin myös, että alhainen D-vitamiinin määrä aiheuttaa tulehdusta edistävien proteiinien tuotantoa veressä, mikä pahentaa astmapotilaiden tulehdusriskiä.

      http://www.tohtori.fi/?page=3509935&id=0546887

      http://terveyshymy.fi/tohtori-tolonen/d-vitamiini-auttaa-astmassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1600
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      822
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. 42
      496
    Aihe