http://www.studio55.fi/hyvinvointi/article/allottava-totuus-julkisten-vessojen-kasienkuivaajista/5970372 Vaan aina paperia. Itseäni ärsyttää suunnattomasti kun monessa paikassa on nämä tauteja levittävät kuivaimet kunnin paperin sijaan. Voitte aina hakea kuivauspaperia vessasta oikein reilusti jos julkinen WC on varustettu vain kuivaajalla eikä kunnon kuivauspaperilla.
Älä käytä WC-käsienkuivaimia!!
Poiskäytöstäää
296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuivain on helppo. Ei tartte täytellä tai vaihdella liinoja tai papereita.
Vältän myös noita wc:tä missä on kuivain, kun etukäteen tietää niin mene koko paikkaan vaan valitsee jo ajoissa muun paikan.
Toinen asia, jos käsienpesu hana on niin lyhyt ettei siihen mahdu kädet alle vaan kädet osuu koko ajan johonkin lavuaarin niin ei ole kovin hygienistä, en ymmärrä miksi tälläisiä mini hanoja pitää laittaa, täitämättömyyttää kai niin kuin moni muukin asia.
Muistakaa myös sulkea vesihana sillä paperilla ja avata ovi jos pitää koskea ovenkahvaan. Jos oven vieressä ei ole käsienkuivaus paperille roskista niin minä ainakin nakkaan sitten siihen johonkin oven viereen sen paperin, lattialle tai lavuaaritasolle. Koska monessa paikkaa roskis on aivan väärässä paikassa ja sitkeesti se siirretään takaisin väärään paikkaan vaikka olen koittanut sitä sijoittaa uudestaan niin ei auta :D
Tälläistä perusasiaa millä säilyttää hyvän käsihygienian, ihan vaan omaksi parhaaksi.
Eikä vain wc, ei se wc ole ainoa paikka missä pitäisi huomata huolehtia käsihygieniasta.
Ps, harvemmin näkee että wc:n tullessa kukaan pesisi käsiään.
Sitä ensin kosketaan wc oven kahvaan ja sitten mennään tarpeille ja kosketellaan kaikki paikat, näin saat muitten ulosteet vehkeellesi ja muuallekkin, meinaan kun kaikki ei niitä käsiä pese eikä osaa muutoin toimia oikein. Mutta taas on tämä asia kerrottu.