Uskonvapaudesta keskustelu on periaatteessa täysin turhaa. Sitä ei voi ihmiseltä riistää, koska se on Jumalalta saatu. Ihmistä ei voi pakottaa uskomaan mininkään vaan kaikki tapahtuu vapaasta tahdosta. Vaikka tahtoa ohjailisi pelkokin on se silti valinta.
Uskotko uskonnonpakotukseen?
Uskotko uskonnottomuudenvapauteen?
Uskonvapaus on Jumalalta saatu
4
162
Vastaukset
- selväpeli
Jokaisella on oikeus uskoa ihan niin moneen jumalaan kuin haluaa, tai olla uskomatta yhteenkään.
Uskontojen syöttäminen lapsille ja lapsikaste ovat rikollista toimintaa.
Lapset huostaan uskonharhaisilta vanhemmilta, kunnollinen mörkövapaa koulutus ja sit täytettyään 18 saavat valita tiensä ja uskonsa ihan vapaasti.
"Uskonvapaus on Jumalalta saatu "
laiskuuskin on.
jumala on siis olemassa.
(suuri laiskimus)- suvakkiatte
"Uskotko uskonnonpakotukseen?"
Sitä on todistettavasti ollut vielä minunkin kouluaikana. Olen sitä ikäluokkaa että elämänkatsomustieto tuli valikoimaan ala-asteen aikana. Sitä ennen ei ollut mitään muita vaihtoehtoja kuin osallistua tunnustukselliseen uskonnon opetukseen. Nykyisin uskonvapaus on edistynyt huimasti, mutta en tiedä varmaksi ollaanko vielä maalissa.
"Uskotko uskonnottomuudenvapauteen?"
Minä kyllä uskon uskonnottomuudenvapauteen, uskoin jo silloin ala-asteen uskonnonpakotuksessa, sillä vain yksin minä päätän mitä ajattelen ja mitä uskon tai olen uskomatta. Yhteiskunnallisesti uskonnottomuudenvapaudessa (sisältyy itseasiassa uskonvapaus -termin alle) on vielä hieman tekemistä, mutta ei Roomaakaan päivässä.. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896103Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174755Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074484Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo962204Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489