Työkohteeseen matka, vakuutukset

veteenviivoja

Taustatieto: Työnantajalla on työtapaturmavakuutus työntekijöitä varten. Työnantajan itse tekemä toimiala on kiinteässä työntekopaikassa. Toisessa bisneksessä samalla työnantajalla on tuntityöläisinä muutama työntekijä. Työpaikka on pieni, noin 7 henkilöä ja vähemmänkin kausittain.
Tämän sivutoimen ihmiset vastaavat keikoistaan itsenäisesti- työsuhteessa ollessa, työnantaja saa tiedot toteutuneista kuukausittain, ja laskuttaa asiakkaat.

Kysymys: Työntekomatka. Työnantajalta kysyessä erään kinkkisemmän(automatka-asiakastahon venematka, takaisin vastaavasti venematka,automatka) tapauksen ohessa työnantaja ei osannut kertoa, mitkä vakuutukset sovelletaan, jos sattuu? Työntekomatkaa kun ei olisi ollenkaan, jos ei olisi työnantajan lukuun tehtävää keikkaakaan.
(Siirtymiä kohteeseen tai kohteiden välillä ei korvata, ne matka-ajat työnantaja laskee työntekijän henkilökohtaiseksi vapaa-ajaksi- kuten muitakin työntekoon liittyviä pienempiä asioita- kuten välinehuollon, kuljettelun, laskutuksen esityöt.)

Pelastusliiveistäkään ei ollut tietoa kyseiselle matkalle. Kelityyppi vaihtelee vuorokaudenajoittain.
Asia koskee työtoveria. Reissu on tehty. Mutta kyselen vastaisen varalle. Työnantaja tosiaan mielellään kiertää asioissa- jopa panttaa tietoa näistä mistä joskus on kysyttävää.

0

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 130
        3663
      2. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        80
        3185
      3. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        84
        2611
      4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

        Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
        Maailman menoa
        7
        2406
      5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        240
        2317
      6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        36
        2169
      7. Mies älä

        Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
        Ikävä
        42
        939
      8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        95
        938
      9. Mä tiedän

        Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
        Ikävä
        53
        829
      10. Haapaveille jotain uutta!

        Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
        Haapavesi
        16
        800
      Aihe