Onpa merkillistä!

Täällä vaahdotaan vastikkeettomista tuista alituiseen. Mutta kukaan noista vaahtoajista ei ota minkäänlaista kantaa SSS:n yhteen kärkihankkeeseen, joka olisi veroton perustulo(kokeilu), joka ei velvoittaisi mihinkään.
1299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei missään nimessä.
Raha pitää aina tienata.
menee ihmiset pilaan jos alkaa raha ilman mitään tulemaa.
Ollaaan pain kaikki kuin vasuri luuserit.

Äänestä
  • Entäs sairaat ja vanhukset? Täytyykö niidenkin alkaa tienaamaan sinun prosessikaaviosi mukaan? Mihin ne menee tienaamaan, kun ei töitä ole terveemmille ja nuoremmillekaan?

    Äänestä

  • Sipilänkärkihankesilti kirjoitti:

    Entäs sairaat ja vanhukset? Täytyykö niidenkin alkaa tienaamaan sinun prosessikaaviosi mukaan? Mihin ne menee tienaamaan, kun ei töitä ole terveemmille ja nuoremmillekaan?

    Töitä löytyy kun ei vaadi älyttömiä palkkoja.

    Äänestä

  • Perustulokokeilu on hyvä asia. Ensimmäisenä ajatukset taisi tuoda Björn Wahlroos. Siitä on niin kauan, että harva muistaa. Silloin hän ehdotti perustuloa 500 e/kk, vastannee nyt n. 700 euroa/kk.
    Mutta Wahlroos onkin ekonomisti, kauppatieteiden tohtori ja ent. professori, siis opettaja.

    Äänestä

  • Vastikkeetonta raha passivoi. Sen sanoi Matti Vanhanenkin. Nyt on muuttanut mieltään taitaakin olla vassari.

    Äänestä

Typerä ajatus, miksi hyväpalkkaisille pitäisi maksaa perustuloa. Perustulohan maksettaisiin kaikille.

Äänestä
  • Joku ketunhäntä siinä Sipilällä taas on, että köyhimmän kansan osan elo vain huononisi ja rikkaat lappaisivat plakkariinsa moiset perustulotkin. Sitten köyhät voitaisiin pakottaa orjiksi sikatiloille. Kyllä se näin on, ei kepuun voi luottaa.

    Äänestä

Vain demarit ovat vaahdonneet vastikkeettomista tuista (mm. kansanedustaja Maria Tolppanen).

Äänestä
  • Demareitako ne onkin olleet, jotka täällä vaahtoavat? Avauksessassahan puhutaan nimenomaan tämän palstan annista ko. asian suhteen. Mitä mieltä itse olet?

    Äänestä

  • Kuten olen sanonut. Elina Lepomäen ehdottama Kansalaistili voisi olla kokeilemisen arvoinen asia. Ymmärtäisin niin että jokaisella olisi tietty määrä rahaa käytettävissä esim. työttömyyden varalta. Jos tämä ei riitä niin yhteiskunnan tuki olisi tämän jälkeen harkinnanvaraista.

    Äänestä

Sitä kokeiltu vuosikymmeniä kepuloisilla!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyväkysttekö kirjoitti:

Täällä vaahdotaan vastikkeettomista tuista alituiseen. Mutta kukaan noista vaahtoajista ei ota minkäänlaista kantaa SSS:n yhteen kärkihankkeeseen, joka olisi veroton perustulo(kokeilu), joka ei velvoittaisi mihinkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu