Keskustellaanpas taas Irakin sodasta

10168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Voisi keskustella muistakin sodista kuten Japanin armeijan raiskausorgioista Toisen M-sodan aikana. Raiskasivat koko sodan ajan eikä vain parin viikon ajan kuten Puna-armeija ja raiskasivat monin verroin enemmän. Siitä ei kuitenkaan lännessä puhuta koska Japani on länsimaa ja USAn takamuksen nuolija.

Maa saa heti syntinsä anteeksi eikä niistä saa enää puhua kun liittyy länsiblokkiin. Jos Venäjäkin liittyisi länteen ja ryhtyisi USAn nuolijaksi niin puheet Berliinin raiskauksista loppuisivat siihen paikkaan.

Äänestä
  • "Raiskasivat koko sodan ajan eikä vain parin viikon ajan kuten Puna-armeija"

    Todellisuudessa Puna-armeija raiskasi yli kahden vuoden ajan vuosina 1944 - 1945. Raiskaukset alkoivat jo Baltian mailla, Puolassa, Unkarissa, Itävallassa, Romaniassa ja tietenkin Saksassa. Uhreiksi joutuivat näiden maiden naiset 8-80 vuotiaat ja yhden naisen kimpussa ssaattoi olla useita kymmeniä miehiä perä perään. Monesti uhri lopuksi ammuttiin. Uhreiksi joutui myös osa niistä venäläisistä naisista, jotka oli viety pakkotyöhön Saksaan. Puhumme 2 miljoonasta tapauksesta!

    "(Japani) ja raiskasivat monin verroin enemmän. Siitä ei kuitenkaan lännessä "

    Tappoivat kyllä, mutta eivät tehneet 2 miljoonaa raiskausta. JOSTAKIN syystä tapa on nimenomaan ominaista slaaveille! Jugoslaaviasa 1990-luvulla serbit kunnostautuivat tällä alalla ja perustivat vangituille muslimitytöille erityisiä raiskausleirejä!

    Äänestä

  • ,,,,, Uhreiksi joutuivat näiden maiden naiset ,,,,

    Eivät kai sentään kaikki vaikka sitä tuo käyttämäsi sanamuoto tarkoittaa ! Valehtele vähemmän. Muualla kuin Saksassa raiskaukset olivat yksittäistapauksia kuten sodissa aina käy.

    ,,,,yhden naisen kimpussa ssaattoi olla useita kymmeniä miehiä perä perään.,,,

    Japsiko raiskasi vain yksi mies kerrallaan, sellainen tietoko sinulla on? Kun "lohtunainen" oli sotabordellissa niin kyllä siinä kävi monta japsia perä perää vaikka kuinka koettaisitkin valehdella.

    ,,,,,Puhumme 2 miljoonasta tapauksesta!,,,,

    Nazitko pitivät kirjaa vieressä seisten vai mistä anuksesta tuon luvun te nazit aina kaivatte?

    Äänestä

  • TarkkispoikaVähättelee kirjoitti:

    "Raiskasivat koko sodan ajan eikä vain parin viikon ajan kuten Puna-armeija"

    Todellisuudessa Puna-armeija raiskasi yli kahden vuoden ajan vuosina 1944 - 1945. Raiskaukset alkoivat jo Baltian mailla, Puolassa, Unkarissa, Itävallassa, Romaniassa ja tietenkin Saksassa. Uhreiksi joutuivat näiden maiden naiset 8-80 vuotiaat ja yhden naisen kimpussa ssaattoi olla useita kymmeniä miehiä perä perään. Monesti uhri lopuksi ammuttiin. Uhreiksi joutui myös osa niistä venäläisistä naisista, jotka oli viety pakkotyöhön Saksaan. Puhumme 2 miljoonasta tapauksesta!

    "(Japani) ja raiskasivat monin verroin enemmän. Siitä ei kuitenkaan lännessä "

    Tappoivat kyllä, mutta eivät tehneet 2 miljoonaa raiskausta. JOSTAKIN syystä tapa on nimenomaan ominaista slaaveille! Jugoslaaviasa 1990-luvulla serbit kunnostautuivat tällä alalla ja perustivat vangituille muslimitytöille erityisiä raiskausleirejä!

    ,,,,, JOSTAKIN syystä tapa on nimenomaan ominaista slaaveille!,,,,

    Tarkoitat kai että ISIS käyttää slaavisotilaita kun niin kovasti puhutaan sen harrastamasta raiskailusta?

    Äänestä

"Onko tämäkin Venäjän syytä?"

Ei. Olet vain tyhmä.

"Kun yleensä kaikki on."

Mikä "kaikki"?

Äänestä
  • Eikö nyt sitten sinun mielestäsi Usa liittolaisineen lainkaan hyökännyt Irakiin vuonna 2003 ilman YK:n minkäänlaista valtuutusta?

    Äänestä

1. Ryssä on syyllinen kaikkeen pahaan maailmassa
2. Jos joskus sattuu ettei ole sovelletaan kohtaa 1

Äänestä

Irakin sodan seurausta on koko tämä nykyinen kansainvaellus Euroopassa, myös sodat Irakissa ja Syyriassa, sekä levottomuudet Turkissa. Myös ISIS on Irakin sodan seurausta ja tietenkin maailmanlaajuinen terrorismi.
Irakin tilannetta ei osattu hoitaa diplomatialla rauhanomaisesti. Eipä silti, milloinkas olisi osattu niin hoitaa, jos osapuolena on sotilasmahti.

Äänestä
  • Kerrataan nyt sekin että hyökkäykset Afganistaniin ja Libyaan eivät olleet minkään järjen mukaan perusteltavissa mutta ne yhdessä Irakin hävityksen kanssa loivat tämän nykyisen pakolaisuuden perusteet jonka hedelmiä saamme Suomessakin korjata. Mitään sotaa ei se hävitys ole ellei sitten amerikkalaisen doktriinin mukaisesti "epäsymmetristä sodankäyntiä".
    Miettikääpä sitä epäsymmetrisyyttä.

    Äänestä

KYLLÄ Blair nyt uhoo miten hän kantaa vastuun sodasta mutta käytännössähän se ei tarkoita yhtään mitään. Helppoa uhota kun istuu valtavalla eläkkeellä miljoonien puntien omaisuus takataskussaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppoaon kirjoitti:

Onko tämäkin Venäjän syytä?

http://yle.fi/uutiset/mika_ihmeen_irak-raportti_tasta_britanniassa_kohutaan__katso_keskeiset_kohdat_nopeasti/9007650

Kun yleensä kaikki on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu